Difference between revisions of "List of 2019 New York Libertarian Candidates"

From LPedia
Jump to: navigation, search
(Full List)
 
(3 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 148: Line 148:
 
| Vestal, New York
 
| Vestal, New York
 
| Broome
 
| Broome
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Alan Bernstein]]
 +
| County Clerk
 +
| Cattaraugus County, New York
 +
| Cattaraugus
 
| align=right|—
 
| align=right|—
 
| align=right|—
 
| align=right|—
Line 160: Line 168:
 
|  
 
|  
 
|-
 
|-
| [[Peyton Kunselman]]
+
| [[Chad Neal]]
| Ward 6 Alderman
+
| County Legislator District 3
| Olean, New York
+
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus
 
| Cattaraugus
 
| align=right|—
 
| align=right|—
Line 168: Line 176:
 
|  
 
|  
 
|-
 
|-
| [[Kevin Bartholomew]]
+
| [[Abram Stanczykowski]]
| City Council Ward 2
+
| County Legislator District 3
| Olean, New York
+
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus
 
| Cattaraugus
 
| align=right|—
 
| align=right|—
Line 176: Line 184:
 
|  
 
|  
 
|-
 
|-
| [[Paul Sungenis]]
+
| [[Jeremy Kasperek]]
| City Council Ward 4
+
| County Legislator District 5
| Olean, New York
+
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus
 
| Cattaraugus
 
| align=right|—
 
| align=right|—
Line 184: Line 192:
 
|  
 
|  
 
|-
 
|-
| [[Chad Neal]]
+
| [[Jason Knapp]]
| County Legislator District 3
+
| County Legislator District 5
 
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus
 
| Cattaraugus
Line 192: Line 200:
 
|  
 
|  
 
|-
 
|-
| [[Abram Stanczykowski]]
+
| [[Damian J. Stokes]]
| County Legislator District 3
+
| County Legislator District 5
 
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus
 
| Cattaraugus
Line 200: Line 208:
 
|  
 
|  
 
|-
 
|-
| [[Jeremy Kasperek]]
+
| [[Kyle E. Kent]]
| County Legislator District 5
+
| County Legislator District 6
 
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus
 
| Cattaraugus
Line 209: Line 217:
 
|-
 
|-
 
| [[Anthony D. Costa]]
 
| [[Anthony D. Costa]]
 +
| County Legislator District 7
 +
| Cattaraugus County, New York
 +
| Cattaraugus
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Nicholas J. Kozlowski]]
 
| County Legislator District 7
 
| County Legislator District 7
 
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus County, New York
Line 235: Line 251:
 
| County Legislator District 8
 
| County Legislator District 8
 
| Cattaraugus County, New York
 
| Cattaraugus County, New York
 +
| Cattaraugus
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Kevin Bartholomew]]
 +
| Ward 2 Alderman
 +
| Olean, New York
 +
| Cattaraugus
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Paul Sungenis]]
 +
| Ward 4 Alderman
 +
| Olean, New York
 +
| Cattaraugus
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Peyton Kunselman]]
 +
| Ward 6 Alderman
 +
| Olean, New York
 
| Cattaraugus
 
| Cattaraugus
 
| align=right|—
 
| align=right|—
Line 241: Line 281:
 
|-
 
|-
 
| [[Matt Swenson]]
 
| [[Matt Swenson]]
| City Judge
+
| City Court Judge
 
| Salamanca, New York
 
| Salamanca, New York
 
| Cattaraugus
 
| Cattaraugus
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Brian Tracy]]
 +
| Mayor
 +
| Auburn, New York
 +
| Cayuga
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Justin Burchard]]
 +
| City Council
 +
| Auburn, New York
 +
| Cayuga
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Dayton Carpenter]]
 +
| Town Supervisor
 +
| Throop, New York
 +
| Cayuga
 +
| align=right|—
 +
| align=right|—
 +
|
 +
|-
 +
| [[Michael Paestella]]
 +
| Town Council
 +
| Minetto, New York
 +
| Cayuga
 
| align=right|—
 
| align=right|—
 
| align=right|—
 
| align=right|—
Line 1,041: Line 1,113:
 
|  
 
|  
 
|}
 
|}
 +
 +
==Full List==
 +
'''This shall be merged into the table above'''
 +
 +
The following candidates have been issued certifications to appear on the ballot in 2019.
 +
 +
'''New York City (Bronx, Brooklyn, Kings, New York & Richmond Counties)'''
 +
 +
* '''Devin Balkind''' – New York City Public Advocate ([https://www.facebook.com/votedevin/ Facebook])
 +
 +
'''4th Judicial District (Clinton, Essex, Franklin, Fulton, Hamilton, Montgomery, Saratoga, Schenectady, St. Lawrence, Warren & Washington Counties)'''
 +
 +
* '''Dianne N. Freestone '''– Supreme Court Justice ([https://www.facebook.com/Dianne-Freestone-for-Supreme-Court-Committee-1216996121808379/?__tn__=2CP-R&eid=ARArH9coV-WNtdgJTspMCwEMg-Dhi3ZyqA7j3wju4MG8At-B1336hpM6u94l64yo1ig6V6tMJyP6VJqi Facebook])
 +
 +
'''7th Judicial District (Cayuga, Livingston, Monroe, Ontario, Seneca, Steuben, Wayne & Yates Counties)'''
 +
 +
* '''Matthew Rosenbaum '''– Supreme Court Justice ([https://www.facebook.com/Re-Elect-Judge-Rosenbaum-585401625264998/ Facebook])
 +
* '''Meredith Vacca''' – Supreme Court Justice ([https://www.facebook.com/MeredithVaccaforSupremeCourt/ Facebook])
 +
 +
'''10th Judicial District (Nassau & Suffolk Counties)'''
 +
 +
* '''Christopher B. Garvey''' – Supreme Court Justice
 +
* '''Edward Hennessey''' – Supreme Court Justice
 +
* '''Annette Totten''' – Supreme Court Justice
 +
 +
'''State Senate District 57 (Allegany, Cattaraugus, Chautauqua, and Livingston Counties)'''
 +
 +
* '''George Borrello – '''New York State Senate ([https://www.facebook.com/BorrelloForNY/ Facebook])
 +
 +
'''<font size="16px">Alb</font>''''''<font size="16px">any County</font>'''
 +
 +
* '''Robert Porter''' – Albany County Executive
 +
* '''Veronica Diver''' – Cohoes City Council Ward 4
 +
 +
'''Allegany County'''
 +
 +
* '''Jamie VanDewalker''' – Allen Town Clerk
 +
 +
'''Broome County'''
 +
 +
* '''Michael A. Korchak''' – District Attorney ([https://www.facebook.com/korchakforda/ Facebook])
 +
* '''Giovanni P. Scaringi – '''Binghamton City Council District 1
 +
* '''Sophia Resciniti –''' Binghamton City Council District 2
 +
* '''John Cordisco – '''Binghamton City Council 4th District
 +
* '''Lawrence W. Coppolo '''– Endicott Mayor
 +
* '''Jason T. Ellis – '''Vestal Town Council
 +
 +
'''Cattaraugus County'''
 +
 +
* '''Alan Bernstein – '''County Clerk
 +
* '''Luke M. Wenke – '''County Coroner ([https://www.facebook.com/LMWCoroner/ Facebook])
 +
* '''Chad Neal – '''County Legislature District 3
 +
* '''Abram Stanczykowski – '''County Legislature District 3
 +
* '''Jeremy Kasperek – '''County Legislature District 5
 +
* '''Jason Knapp – '''County Legislature District 5
 +
* '''Damian J. Stokes – '''County Legislature District 5
 +
* '''Kyle E. Kent''' – County Legislature District 6
 +
* '''Anthony D. Costa – '''County Legislature District 7
 +
* '''Nicholas J. Kozlowski – '''County Legislature District 7
 +
* '''John Crawford – '''County Legislature District 8
 +
* '''Matt Petersen-Volz – '''County Legislature District 8
 +
* '''A''''''dam Jester''' – County Legislature District 8
 +
* '''Kevin Bartholemew – '''Olean Ward 2 Alderman
 +
* '''Pab Sungenis – '''Olean Ward 4 Alderman ([https://www.facebook.com/SungenisForAlderman/ Facebook])
 +
* '''Peyton Kunselman''' – Olean Ward 6 Alderman ([https://www.facebook.com/Kunselman4CouncilWard6/ Facebook])
 +
* '''Matthew Swenson''' – Salamanca City Court Judge
 +
 +
'''Cayuga County'''
 +
 +
* '''Brett Tracy''' – Auburn Mayor ([https://www.facebook.com/AuburnMayor/ Facebook])
 +
* '''Justin Burchard – '''Auburn City Council ([https://www.facebook.com/Justin4Auburn/ Facebook])
 +
* '''Dayton Carpenter '''– Throop Town Supervisor
 +
* '''Michael Paestella – '''Minetto Town Council
 +
 +
'''Chautauqua County'''
 +
 +
* '''Ronald P. Hall''' – County Legislature District 1
 +
* '''Christopher Schaeffer – '''County Legislature District 3
 +
* '''Terry A. Niebel – '''County Legislature District 5
 +
* '''Gerrit Cain''' – County Legislature District 16 ([https://gerritcain.com/ Website] � [https://www.facebook.com/ElectGerritCain/ Facebook])
 +
* '''William J. Ward – '''County Legislature District 18
 +
* '''Andrew R. Liuzzo''' – Jamestown Mayor
 +
* '''Raven Mason-Thompson – '''Jamestown City Council At-Large
 +
* '''Timothy C Smeal – '''Jamestown City Council Ward 1
 +
* '''Anthony J. Dolce – '''Jamestown City Council Ward 2
 +
* '''Brittnay N. Spry – '''Jamestown City Council Ward 4
 +
* '''Dennis J. Welka – '''Dunkirk City Council Ward 1
 +
* '''Rudy Mueller''' – Busti Town Supervisor
 +
* '''Russell L. Payne – '''Carroll Town Supervisor
 +
* '''Karen G. Bifaro '''– Ellington Town Supervisor
 +
* '''Dennis J. Colvenback – '''Ellington Highway Superintendent
 +
* '''Ryan Sanders – '''Sherman Village Trustee
 +
* '''Daniel J. Heitzenrater''' – Ellicott Town Council Ward 4
 +
* '''Julie Delcamp''' – Villenova Town Supervisor
 +
* '''John Dudley Robinson '''– Villenova Town Council
 +
* '''Susan I. Baldwin – '''Villenova Town Council
 +
* '''Daniel W. Pacos – '''Pomfret Town Supervisor
 +
* '''John M. Sedota – '''Pomfret Town Council
 +
* '''Thomas J. Wik '''– Sheridan Town Council
 +
* '''Louis F. Pelletter – '''Hanover Town Council
 +
* '''Alan Gustafson Jr. – '''Falconer Village Trustee
 +
 +
''' Chemung County'''
 +
 +
* '''Nick Grasso''' – Elmira City Council, District 1 ([https://www.facebook.com/GrassoForElmiraCityCouncil/ Facebook])
 +
* '''Jonathan M. Lerche''' – Horseheads Village Mayor
 +
 +
'''Dutchess County'''
 +
 +
* '''Dean Michael''' – Clinton Town Board
 +
* '''Lori Jiava''' – Wappinger Town Supervisor
 +
 +
'''Erie County'''
 +
 +
* '''Lynne Dixon''' – Erie County Executive ([https://www.facebook.com/votelynne/ Facebook])
 +
* '''Rev'''. '''Juan Carlos Rivera''' – Erie County Legislature District 3
 +
* '''Frank Todaro''' – Erie County Legislature District 8
 +
* '''Ryan Stang''' – Erie County Legislature District 9
 +
* '''Joseph Lorigo''' – Erie County Legislature District 10
 +
* '''Scott Joseph Wilson, Jr. –''' Buffalo Comptroller
 +
* '''James Kistner''' – Buffalo Common Council
 +
* '''<font size="16px">Jeffery Zeplowitz</font>''' – Amherst Town Clerk
 +
* '''Sandra Quinlan''' – Boston Town Clerk
 +
* '''Robert Geiger''' – Clarence Town Council
 +
* '''Thomas Best''' – Hamburg Town Council
 +
* '''Michael Mosey''' – Hamburg Town Council
 +
* '''William Kolacki''' – Holland Town Council
 +
* '''Michael Sherry''' – Orchard Park Town Council
 +
* '''Ronald Pilozzi''' – Tonawanda City Council Ward 3
 +
* '''Charles Sankey''' – Tonawanda Town Supervisor
 +
* '''Jeffrey Piekarec''' – West Seneca Town Council
 +
 +
'''Essex County'''
 +
 +
* '''Victor Burman''' – St. Armand Town Supervisor ([https://www.facebook.com/vbliberty Facebook])
 +
* '''Terry Gordon''' – Chesterfield Town Supervisor
 +
 +
'''Fulton County'''
 +
 +
* '''Hank McGrath''' – Gloversville Mayor ([https://www.facebook.com/McGrath-for-Gloversville-Mayor-2019-111975480187243/ Facebook])
 +
* '''Brandon Lyon''' – Johnstown City Water Board
 +
 +
'''Genesee County'''
 +
 +
* '''Colin McAllister''' – Genesee County Legislature District 6
 +
* '''Deborah Kerr Rosenbeck''' – Batavia City Council Ward 3
 +
* '''Josiah Berkemeier''' – Bethany Town Council
 +
 +
'''Kings County (Brooklyn)'''
 +
 +
* '''David Fite – '''New York City Council District 45 ([https://www.facebook.com/fite4nyc/ Facebook])
 +
 +
'''Livingston County'''
 +
 +
* '''Justin M. Hill''' – County Court Judge ([https://www.facebook.com/Justin-Hill-for-Livingston-County-Court-Judge-2312650335436431/ Facebook])
 +
* '''Kevin G. Van Allen – '''County Court Judge ([https://www.facebook.com/vanallenforjudge/ Facebook])
 +
 +
'''Monroe County'''
 +
 +
* '''Sandra J. Doorley – '''District Attorney
 +
* '''Jackie Smith '''– County Legislature District 2
 +
* '''Tracy DiFlorio –''' County Legislature District 3
 +
* '''Frank Allkofer – '''County Legislature District 4
 +
* '''Daniel Maloney – '''County Legislature District 6
 +
* '''Sean M. Delehanty''' – County Legislature District 11
 +
* '''Stephen Brew''' – County Legislature District 12
 +
* '''Matt Borkowski''' – County Legislature District 13
 +
* '''Dr. Joseph Carbone''' – County Legislature District 16
 +
* '''Will Phillips''' – County Legislature District 19 ([https://www.facebook.com/will4liberty/ Facebook])
 +
* '''Anthony Micciche''' – County Legislature District 26
 +
* '''John DiMarco''' – County Court Judge
 +
* '''Michael L. Dollinger – '''County Court Judge
 +
* '''Christopher Edes – '''Rochester City Council North East District
 +
* '''Stephen Schultz''' – Henrietta Town Supervisor
 +
* '''Steven M. Donsky – '''Henrietta Town Court Judge
 +
* '''Gregory Salmon – '''Henrietta Town Court Judge
 +
* '''John G. Pericak – '''Henrietta Town Court Judge
 +
* '''Paula Metzler''' – Penfield Town Court Judge
 +
* '''William Smith '''– Pittsford Town Supervisor
 +
* '''Anthony Daniele – '''Pittsford Town Board
 +
* '''Jason Baxter – '''Hamlin Town Supervisor
 +
* '''Patricia J. Groenendall – '''Hamlin Town Clerk
 +
 +
'''Montgomery County'''
 +
 +
* '''Christopher Novak''' – Palatine Town Supervisor
 +
 +
'''Nassau County'''
 +
 +
* '''Francis X. McQuade – '''District Attorney
 +
* '''Blay Tarnoff – '''County Legislature District 11
 +
* '''Jake Gutowitz – '''County Legislature District 13
 +
* '''Jonathan Gunther''' – County Legislature District 15
 +
* '''Diane Madden''' – Hempstead Town Supervisor
 +
* '''David P. Redmond''' – North Hempstead Town Supervisor
 +
* '''Gary L. Donoyan''' – North Hempstead Town Council District 6
 +
* '''Howard Rabin''' – Oyster Bay Town Council
 +
 +
'''Niagara County'''
 +
 +
* '''Rebecca J. Wydysh – '''County Legislature 2nd District ([https://www.facebook.com/beckywydysh/ Facebook])
 +
* '''Mark J. Grozio – '''County Legislature, 3rd District
 +
* '''John G. Accardo – '''County Legislature, 5th District
 +
* '''Dennis F. Virtuoso – '''County Legislature, 6th District
 +
* '''Erik A. Herbert '''– County Legislature, 7th District
 +
* '''Richard L. Andres, Jr. – '''County Legislature, 8th District
 +
* '''Randy Bradt – '''County Legislature, 9th District
 +
* '''David E. Godfrey – '''County Legislature 10th District
 +
* '''David J. Mongielo '''– County Legislature 12th District
 +
* '''William Keith McNall '''– County Legislature 13th District
 +
* '''Robert M. Restaino '''– Niagara Falls Mayor
 +
* '''Kenneth M. Tompkins – '''Niagara Falls City Council
 +
* '''Alicia M. Kenyon '''– Niagara Falls City Council
 +
* '''Nick Phelps''' – North Tonawanda Clerk/Treasurer ([https://www.facebook.com/NickPhelps4CityClerk/ Facebook])
 +
* '''Adam C. Dickey – '''North Tonawanda Alderman, 1st Ward
 +
* '''Zachery S. Niemiec – '''North Tonawanda Alderman, 2nd Ward
 +
* '''Edward A. Smolinski – '''North Tonawanda Alderman, 3rd Ward
 +
* '''Robert N. Brennan – '''North Tonawanda Alderman at Large
 +
* '''David Wohleben''' – City of Lockport Mayor
 +
* '''Luke D. Kantor''' – City of Lockport Alderman Ward 2
 +
* '''Ellen Schratz''' – City of Lockport Alderman at Large
 +
* '''Sue A. Mawhiney''' – Town of Lockport Treasurer
 +
* '''William E. Geiben – '''Lewiston Town Council
 +
* '''Jason C. Meyers '''– Lewiston Town Council
 +
* '''Amanda J. Irons-Rindfleisch – '''Pendleton Town Council
 +
* '''David A. Leible – '''Pendleton Town Council
 +
* '''Kathy Harrington McDonnell''' – Wheatfield Town Clerk
 +
* '''Shane Gustafson''' – Cambria Town Supervisor
 +
 +
'''Onondaga'''''' County'''
 +
 +
* '''Ryan McMahon – '''County Executive
 +
* '''Matt Beadnell – '''County Comptroller
 +
* '''Courtney Hills – '''County Legislature, 8th District
 +
* '''John McBride – '''County Legislature, 11th District
 +
* '''Jason Zeigler''' – Syracuse City Council At Large
 +
* '''Thomas Babilon''' – Syracuse City Council At Large
 +
* '''William Martin''' – Syracuse City Council 2nd District
 +
* '''Nicholas Paro''' – Salina Councilor 1st Ward
 +
* '''Dawson Brown''' – Geddes Town Supervisor
 +
* '''Marc Buselli''' – Geddes Town Council
 +
* '''Michael Becallo – '''Cicero Town Council
 +
 +
'''<font size="16px">Oneida County</font>'''
 +
 +
* '''Michael Hennessy''' – County Executive
 +
* '''Timothy J. Julian''' – County Legislature District 19
 +
* '''Michael P. Galime''' – Utica Common Council President ([https://www.facebook.com/mikeforutica/ Facebook])
 +
* '''Katie Martin''' – Utica Common Council Ward 1 ([https://katieforutica.com/ Website] � [https://www.facebook.com/katieforutica/ Facebook])
 +
* '''Michael C. Gentile''' – Utica Common Council At Large ([https://www.votegentile.com Website] � [https://www.facebook.com/votegentile/ Facebook])
 +
 +
'''Orange County'''
 +
 +
* '''Timothy P. McElduff''' – Orange County Surrogate Court Judge
 +
* '''Torrance Harvey''' – Newburgh Mayor ([https://www.facebook.com/Torrance-Harvey-For-Mayor-1893550620669065/ Facebook])
 +
* '''Scott M. Manley''' – Newburgh Town Council ([https://www.facebook.com/Re-elect-Councilman-Scott-Manley-1453263584773422/ Facebook])
 +
* '''Brian Maher''' – Montgomery Town Supervisor ([https://www.facebook.com/BrianMaherNY/ Facebook])
 +
* '''Dwight Warrington Jr.''' – Montgomery Town Council
 +
* '''Denise Quinn''' – Wawayanda Town Supervisor ([https://www.facebook.com/Denise-F-Quinn-Wawayanda-Town-Councilperson-918113311581290/ Facebook])
 +
* '''Jennifer McCarthy''' – Wawayanda Town Justice ([https://www.facebook.com/jennifermccarthyfortownjustice/ Facebook])
 +
* '''Edward A. Diana''' – Wallkill Town Supervisor ([https://www.facebook.com/EdwardDianaforWallkillSupervisor/ Facebook])
 +
 +
'''Orleans County'''
 +
 +
* '''Chase Tkach''' – County Legislature At Large ([https://www.facebook.com/Chase-Tkach-for-Orleans-County-Legislature-At-Large-650170922120034/ Facebook])
 +
* '''David Stalker''' – Ridgeway Town Supervisor
 +
* '''Kenneth Capurso''' – Gaines Town Board ([https://www.facebook.com/Ken-Capurso-for-Office-905856479745732/ Facebook])
 +
 +
'''Oswego County'''
 +
 +
* '''Sean Stevens''' – Minetto Town Supervisor
 +
 +
'''Otsego County'''
 +
 +
* '''Wilson P. Wells''' – County Legislature District 14
 +
* '''Andrew Jame Gordon Hamill IV''' – Maryland Town Council
 +
 +
'''Putnam County'''
 +
 +
* '''Camille Linson''' – County Court Judge ([https://www.facebook.com/votelinson/ Facebook])
 +
* '''Robert V. Tendy''' – District Attorney ([https://tendy4da.com/ Website])
 +
* '''Maureen A. Fleming''' – Kent Town Supervisor
 +
* '''Patricia A. Villanova''' – Putnam Valley Town Council
 +
* '''John P. O’Connor''' – Southeast Town Council
 +
 +
'''Rensselaer County'''
 +
 +
* '''Philip J. Danaher – '''Rensselaer County Family Court Judge
 +
* '''Rodney G. Wiltshire Jr. – '''City of Troy Mayor ([https://www.facebook.com/wiltshirefortroy Facebook])
 +
* '''Kevin J. Engel – '''East Greenbush Town Justice
 +
 +
'''R''''''ockland County'''
 +
 +
* '''Teresa Kenny – '''Orangetown Supervisor ([https://www.facebook.com/TeresaKenny4Orangetown/ Facebook])
 +
 +
'''Saratoga County'''
 +
 +
* '''Stephen J. Mittler – '''City of Saratoga Springs Supervisor
 +
* '''Robin O. Dalton – '''City of Saratoga Springs Commissioner of Public Safety
 +
* '''Michele Madigan''' – City of Saratoga Springs Commissioner of Finance
 +
* '''Kirklin D. Woodcock – '''Wilton Highway Superintendent
 +
* '''Phil Barrett – '''Clifton Park Town Supervisor
 +
* '''David R. Towne – '''Wilton Town Justice
 +
* '''Matthew R. Coseo – '''Wilton Town Justice
 +
* '''Raymond F. O’Conor – '''Wilton Town Council
 +
 +
'''Schenectady County'''
 +
 +
* '''Stephen C. Healey –''' Schenectady County Sheriff
 +
 +
'''Schoharie County'''
 +
 +
* '''Paul Quince''' – Conesville Town Clerk
 +
* '''Lora Newell''' – Sharon Town Board
 +
 +
'''Schuyler County'''
 +
 +
* '''Steven J. Getman''' – County Court Judge ([https://www.facebook.com/GetmanForJudge/ Facebook])
 +
* '''Mark Rodinaro''' – County Legislature District 7 ([https://www.facebook.com/ReElectRondinaro/ Facebook])
 +
* '''Gary L. Gray – '''County Legislature District 8
 +
 +
'''Seneca County'''
 +
 +
* '''Robert Shipley''' – County Supervisor (Waterloo)
 +
* '''Christopher Folk''' – District Attorney ([https://www.facebook.com/Folk4DA Facebook])
 +
 +
'''Steuben County'''
 +
 +
* '''Angela Einwachter''' – Prattsburgh Town Council
 +
 +
'''Suffolk County'''
 +
 +
* '''Gregory John Fischer''' – County Executive
 +
* '''John Cook – '''County Legislature District 1
 +
* '''Linda A. Kabot''' – County Legislature District 2
 +
* '''Rudy Sunderman – '''County Legislature District 3
 +
* '''Stephen Ruth''' – County Legislature District 4
 +
* '''Gary Pollakusky''' – County Legislature District 6
 +
* '''Dominick Thorne''' – County Legislature District 7
 +
* '''Anthony Piccarillo''' – County Legislature District 8
 +
* '''Maria D. Vidal – '''County Legislature District 9
 +
* '''Thomas Cilmi''' – County Legislature District 10
 +
* '''Stephen Flotteron''' – County Legislature District 11
 +
* '''Leslie Kennedy''' – County Legislature District 12
 +
* '''Robert Trotta''' – County Legislature District 13
 +
* '''Kevin McCaffrey''' – County Legislature District 14
 +
* '''Christopher G. Connors – '''County Legislature District 15
 +
* '''Hector Gavilla''' – County Legislature District 16
 +
* '''Michael McDermott – '''County Legislature District 17
 +
* '''Garrett A. Chelius – '''County Legislature District 18
 +
* '''Richard Hoffman''' – Family Court Judge
 +
* '''Karen Wilutis – '''District Court Judge
 +
* '''William Groh – '''District Court Judge
 +
* '''Andrew P. Raia''' – Huntington Town Clerk
 +
* '''Eugene Cook – '''Huntington Town Council
 +
* '''Stacy H. Colamussi''' – Huntington Receiver of Taxes
 +
* '''Peter R. Nichols Jr – '''Huntington Town Highway Superintendent
 +
* '''Patrick Willian Deegan Jr.''' – Huntington Town Council
 +
* '''Alex D. Gregor – '''Southampton Town Supervisor
 +
* '''Bill Pell''' – Southampton Town Trustee
 +
* '''Donald T. Law – '''Southampton Town Trustee
 +
* '''Frederick Havemeyer''' – Southampton Town Trustee
 +
* '''Eric L. Shultz''' – Southampton Town Trustee
 +
* '''Thea Fry – '''Southampton Town Trustee
 +
* '''Hannah Pell''' – Southampton Town Board
 +
* '''Richard W. Martel''' – Southampton Town Board
 +
* '''David Gruber '''– East Hampton Town Supervisor
 +
* '''David H. Talmadge''' – East Hampton Town Trustee
 +
* '''Fallon Bloeker Nigro''' – East Hampton Town Trustee
 +
* '''Susan M. Vorphal''' – East Hampton Town Trustee
 +
* '''Rona S. Klopman''' – East Hampton Town Trustee
 +
* '''Dell R. Cullum''' – East Hampton Town Trustee
 +
* '''Stephen Lester – '''East Hampton Town Trustee
 +
* '''Bonnie Brady – '''East Hampton Town Council
 +
* '''Elizabeth Bambrick''' – East Hampton Town Council
 +
* '''Lisa R. Rana''' – East Hampton Town Justice
 +
* '''Junie Legister''' – Brookhaven Town Supervisor
 +
* '''Anthony Portesy – '''Brookhaven Highway Superintendent
 +
* '''Dominador V. Pascual – '''Brookhaven Tax Receiver
 +
* '''Talat Hamden''' – Brookhaven Town Council District 3
 +
* '''Pamela E. Smith – '''Brookhaven Town Council District 4
 +
* '''Michael LoGuercio Jr. – '''Brookhaven Town Council District 4
 +
* '''Daniel J. Panico''' – Brookhaven Town Council District 6
 +
* '''Heath A. Broughton – '''Babylon Town Council
 +
* '''Walter Angevine – '''Babylon Town Council
 +
* '''Ronald D. Hariri – '''Riverhead Town Supervisor
 +
* '''William C. Van Helmond''' – Riverhead Town Council
 +
* '''Sarah Nappa –''' Southold Town Council
 +
* '''Thomas E. Murray III – '''Islip Town Supervisor
 +
* '''Joseph Fritz – '''Islip Town Clerk
 +
* '''Donovan Currey '''– Islip Receiver of Taxes
 +
* '''Jorge C. Guadron''''' – ''Islip Town Council
 +
* '''Leigh-Ann Barde '''– Islip Town Council
 +
* '''Dorina Barksdale – '''Islip Town Council
 +
* '''Patricia A. Shirley – '''Smithtown Town Council
 +
 +
'''Sullivan County'''
 +
 +
* '''Cynthia Dolan – '''County Court Judge ([https://www.facebook.com/JudgeCynthiaDolan/ Facebook])
 +
* '''Ann Prusinski''' – Fallsburg Town Board
 +
 +
'''Tioga County'''
 +
 +
* '''Joe Breitwieser''' – Tioga County Sheriff ([https://libertariansheriff.com/ Website])
 +
* '''Keith Price''' – Owego Town Council ([https://www.facebook.com/valkiroc/ Facebook])
 +
* '''Rich Purtell''' – Owego Town Council ([http://www.purtellforowegotowncouncil.com Website] � [https://www.facebook.com/valkiroc/ Facebook])
 +
 +
'''Ulster County'''
 +
 +
* '''David Clegg '''– District Attorney ([https://www.facebook.com/CleggforDA/ Facebook])
 +
* '''B. Gary Triestman '''– Woodstock Town Justice
 +
* '''Paul Andreassen''' – Saugerties Town Supervisor
 +
* '''Michael Ivino''' – Saugerties Town Council
 +
 +
'''Warren County'''
 +
 +
* '''Nathan Dunn''' – County Supervisor, Ward 3 (Glens Falls) ([https://www.facebook.com/NathanDunnLBT/ Facebook])
 +
* '''Doug Beaty''' – County Supervisor at Large (Queensbury)
 +
* '''Craig Leggett''' – Chester Town Supervisor ([https://www.facebook.com/Leggett4Supervisor Facebook])
 +
 +
'''Wayne County'''
 +
 +
* '''James Russell''' – Sodus Town Board ([https://www.facebook.com/groups/JimRussellTownBoard2019/ Facebook])
 +
 +
'''Westchester County'''
 +
 +
* '''Luis Segarra – '''City of Peekskill Common Council At Large ([https://www.facebook.com/SegarraforCityCouncil/ Facebook])
 +
* '''Donald Scott – '''Bedford Town Board Member At Large
  
 
{{New York}}
 
{{New York}}
  
 
[[Category:Lists of New York Libertarian Candidates]]
 
[[Category:Lists of New York Libertarian Candidates]]

Latest revision as of 21:14, 14 November 2019

This is a list of candidates endorsed by the Libertarian Party of New York and its chapters in 2019.

Libertarian Party Candidates

Certification Approved

The following people have been approved for certification by the LPNY.

Candidate Office Location County Votes  % Notes
Devin Balkind Public Advocate New York, New York New York City
Dianne N. Freestone Supreme Court Justice 4th Judicial District
Matthew Rosenbaum Supreme Court Justice 7th Judicial District
Meredith Vacca Supreme Court Justice 7th Judicial District
Christopher B. Garvey Supreme Court Justice 10th Judicial District
Edward Hennessey Supreme Court Justice 10th Judicial District
Annette Totten Supreme Court Justice 10th Judicial District
George Borrello State Senate District 57
Robert Porter County Executive Albany County, New York Albany
Veronica Diver Ward 4 City Council Cohoes, New York Albany
Jamie J. VanDewalker Town Clerk Allen, New York Allegany
Michael Korchak District Attorney Broome County, New York Broome
Giovanni P. Scaringik City Council District 1 Binghamton, New York Broome
Sophia Resciniti City Council District 2 Binghamton, New York Broome
John Cordisco City Council District 4 Binghamton, New York Broome
Lawrence W. Coppolo Mayor Endicott, New York Broome
Jason T. Ellis Town Council Vestal, New York Broome
Alan Bernstein County Clerk Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Luke Wenke County Coroner Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Chad Neal County Legislator District 3 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Abram Stanczykowski County Legislator District 3 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Jeremy Kasperek County Legislator District 5 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Jason Knapp County Legislator District 5 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Damian J. Stokes County Legislator District 5 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Kyle E. Kent County Legislator District 6 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Anthony D. Costa County Legislator District 7 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Nicholas J. Kozlowski County Legislator District 7 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
John Crawford County Legislator District 8 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Adam Jester County Legislator District 8 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Matt Peterson Volz County Legislator District 8 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Kevin Bartholomew Ward 2 Alderman Olean, New York Cattaraugus
Paul Sungenis Ward 4 Alderman Olean, New York Cattaraugus
Peyton Kunselman Ward 6 Alderman Olean, New York Cattaraugus
Matt Swenson City Court Judge Salamanca, New York Cattaraugus
Brian Tracy Mayor Auburn, New York Cayuga
Justin Burchard City Council Auburn, New York Cayuga
Dayton Carpenter Town Supervisor Throop, New York Cayuga
Michael Paestella Town Council Minetto, New York Cayuga
Rudy Mueller Supervisor Busti, New York Chautauqua
Russell Payne Supervisor Carroll, New York Chautauqua
Ron Hall County Legislature District 1 Chautauqua County, New York Chautauqua
Terry Niebel County Legislature District 5 Chautauqua County, New York Chautauqua
Gerrit Cain County Legislature District 16 Chautauqua County, New York Chautauqua
Bill Ward County Legislature District 18 Chautauqua County, New York Chautauqua
Dennis Welka City Council Ward 1 Dunkirk, New York Chautauqua
Daniel Heitzenrater Town Council Ward 4 Ellicott, New York Chautauqua
Alan Gustafson Village Trustee Falconer, New York Chautauqua
Andrew Liuzzo Mayor Jamestown, New York Chautauqua
Raven Mason-Thompson City Council At Large Jamestown, New York Chautauqua
Anthony Dolce City Council Ward 2 Jamestown, New York Chautauqua
Brittnay Spry City Council Ward 4 Jamestown, New York Chautauqua
Daniel Pacos Town Supervisor Pomfret, New York Chautauqua
John Sedota Town Council Pomfret, New York Chautauqua
Ryan Sanders Village Trustee Sherman, New York Chautauqua
Susan Baldwin Town Council Villenova, New York Chautauqua
John Dudley Robinson Town Council Villenova, New York Chautauqua
William Cody Anderson Town Supervisor Chatham, New York Columbia
Jeffery Zeplowitz Town Clerk Amherst, New York Erie
Sandra Quinlan Town Clerk Boston, New York Erie
James Kistner Common Council-Filmore District Buffalo, New York Erie
Robert Geiger Town Council Clarence, New York Erie
Lynne Dixon County Executive Erie County, New York Erie
Rev. Juan Carlos Rivera County Legislature District 3 Erie County, New York Erie
Frank Todaro County Legislature District 8 Erie County, New York Erie
Ryan Stang County Legislature District 9 Erie County, New York Erie
Joseph Lorigo County Legislature District 10 Erie County, New York Erie
Thomas Best Town Council Hamburg, New York Erie
Michael Mosey Town Council Hamburg, New York Erie
William Kolacki Town Council Holland, New York Erie
Michael Sherry Town Council Orchard Park, New York Erie
Charles Sankey Town Supervisor Tonawanda, New York Erie
Ronald Pilozzi City Council Ward 3 Tonawanda, New York Erie
Jeffrey Piekarec Town Council West Seneca, New York Erie
Victor Burman Town Supervisor St. Armand, New York Essex
Hank McGrath Mayor Gloversville, New York Fulton
Brandon Lyon City Water Board Johnstown or Pultneyville, New York Fulton
Christopher Garvey Justice of the Supreme Court Nassau County, New York Nassau
Francis X. McQuade District Attorney Nassau County, New York Nassau
Blay Tarnoff County Legislator District 11 Nassau County, New York Nassau
Jake Gutowitz County Legislator District 13 Nassau County, New York Nassau
Jonathan Gunther County Legislator District 15 Nassau County, New York Nassau
Diane Madden Town Supervisor Hempstead, New York Nassau
David P. Redmond Town Supervisor North Hempstead, New York Nassau
Gary Donoyan Town Council District 6 North Hempstead, New York Nassau
Howard Rabin Town Council Oyster Bay, New York Nassau
Nick Phelps Clerk/Treasurer North Tonawanda, New York Niagara
Katie Martin Common Council Ward 1 Utica, New York Oneida
Jennifer McCarthy Town Council Wawayanda, New York Orange
Chase Tkach County Legislature At Large Orleans County, New York Orleans
Sean Stevens Town Supervisor Minetto, New York Oswego
Christopher Folk District Attorney Seneca County, New York Seneca
Angela Einwachter Town Council Prattsburgh, New York Steuben
Joe Breitwieser Sheriff Tioga County, New York Tioga
Keith Price Town Council Owego, New York Tioga
Rich Purtell Town Council Owego, New York Tioga
James Russell Town Board Sodus, New York Wayne

Endorsed

The following people have been endorsed by the LPNY or its chapters.

Candidate Office Location Chapter Endorsing Votes  % Notes
Lawrence W. Cobb Superintendent of Highway Lake Peekskill, New York Hudson Valley Incumbent Republican
Robert Tendy District Attorney Putnam County, New York Hudson Valley Incumbent Republican
Paul Andreassen Town Supervisor Saugerties, New York Hudson Valley Independence, Conservative
Mike Ivino Town Council Saugerties, New York Hudson Valley Independence, Conservative
John P. Connor Town Council Southeast, New York Hudson Valley Republican
Gary Triestman Town Justice Woodstock, New York Hudson Valley
John L. DeMarco Judge District 7 Monroe County, New York
Jackie Smith County Legislator District 2 Monroe County, New York Monroe
Tracy DiFlorio County Legislator District 3 Monroe County, New York Monroe
Frank Allkofer County Legislator District 4 Monroe County, New York Monroe
Dan Malony County Legislator District 6 Monroe County, New York Monroe
Sean M. Delehanty County Legislator District 11 Monroe County, New York Monroe
Steve Brew County Legislator District 12 Monroe County, New York Monroe
Matt Borkowski County Legislator District 13 Monroe County, New York Monroe
Joe Carbone County Legislator District 16 Monroe County, New York Monroe
Will Phillips County Legislator District 19 Monroe County, New York Monroe
Tony Micciche County Legislator District 26 Monroe County, New York Monroe
Tony Micciche County Legislator District 26 Monroe County, New York Monroe
Jason Baxter Town Supervisor Hamlin, New York Monroe
Shultz Town Supervisor Henrietta, New York Monroe
Donsky Town Judge Henrietta, New York Monroe
John Pericak Town Judge Henrietta, New York Monroe
Gregory Paul Salmon Town Judge Henrietta, New York Monroe
Christopher Edes City Council Rochester, New York Monroe
Paula Metzler Town Justice Penfield, New York Monroe
Bill Smith Town Supervisor Pittsford, New York Monroe
Anthony Daniele Pittsford, New York Monroe
Ryan McMahon County Executive Onondaga County, New York Onondaga
Chuck Keller District Attorney Onondaga County, New York Onondaga
Courtney Hills County Legislator District 7 Onondaga County, New York Onondaga
Will Martin County Legislator District 8 Onondaga County, New York Onondaga
John McBride County Legislator District 11 Onondaga County, New York Onondaga
Jason Zeigler City Council At Large Syracuse, New York Onondaga
Mike Becallo Cicero Town Council Cicero, New York Onondaga
Nicholas Paro Salina Town Council Salina, New York Onondaga
Gregory Fischer County Executive Suffolk County, New York Suffolk

Declared

The following people have publicly declared their candidacies, but have not yet been endorsed by the LPNY or its chapters.

Candidate Office Location Votes  % Notes
Jake Brunecz County Legislature District 7 Chautauqua County, New York
Debra Altman Education Council District 75 New York, New York

Full List

This shall be merged into the table above

The following candidates have been issued certifications to appear on the ballot in 2019.

New York City (Bronx, Brooklyn, Kings, New York & Richmond Counties)

  • Devin Balkind – New York City Public Advocate (Facebook)

4th Judicial District (Clinton, Essex, Franklin, Fulton, Hamilton, Montgomery, Saratoga, Schenectady, St. Lawrence, Warren & Washington Counties)

  • Dianne N. Freestone – Supreme Court Justice (Facebook)

7th Judicial District (Cayuga, Livingston, Monroe, Ontario, Seneca, Steuben, Wayne & Yates Counties)

  • Matthew Rosenbaum – Supreme Court Justice (Facebook)
  • Meredith Vacca – Supreme Court Justice (Facebook)

10th Judicial District (Nassau & Suffolk Counties)

  • Christopher B. Garvey – Supreme Court Justice
  • Edward Hennessey – Supreme Court Justice
  • Annette Totten – Supreme Court Justice

State Senate District 57 (Allegany, Cattaraugus, Chautauqua, and Livingston Counties)

  • George Borrello – New York State Senate (Facebook)

'Alb'any County

  • Robert Porter – Albany County Executive
  • Veronica Diver – Cohoes City Council Ward 4

Allegany County

  • Jamie VanDewalker – Allen Town Clerk

Broome County

  • Michael A. Korchak – District Attorney (Facebook)
  • Giovanni P. Scaringi – Binghamton City Council District 1
  • Sophia Resciniti – Binghamton City Council District 2
  • John Cordisco – Binghamton City Council 4th District
  • Lawrence W. Coppolo – Endicott Mayor
  • Jason T. Ellis – Vestal Town Council

Cattaraugus County

  • Alan Bernstein – County Clerk
  • Luke M. Wenke – County Coroner (Facebook)
  • Chad Neal – County Legislature District 3
  • Abram Stanczykowski – County Legislature District 3
  • Jeremy Kasperek – County Legislature District 5
  • Jason Knapp – County Legislature District 5
  • Damian J. Stokes – County Legislature District 5
  • Kyle E. Kent – County Legislature District 6
  • Anthony D. Costa – County Legislature District 7
  • Nicholas J. Kozlowski – County Legislature District 7
  • John Crawford – County Legislature District 8
  • Matt Petersen-Volz – County Legislature District 8
  • A'dam Jester' – County Legislature District 8
  • Kevin Bartholemew – Olean Ward 2 Alderman
  • Pab Sungenis – Olean Ward 4 Alderman (Facebook)
  • Peyton Kunselman – Olean Ward 6 Alderman (Facebook)
  • Matthew Swenson – Salamanca City Court Judge

Cayuga County

  • Brett Tracy – Auburn Mayor (Facebook)
  • Justin Burchard – Auburn City Council (Facebook)
  • Dayton Carpenter – Throop Town Supervisor
  • Michael Paestella – Minetto Town Council

Chautauqua County

  • Ronald P. Hall – County Legislature District 1
  • Christopher Schaeffer – County Legislature District 3
  • Terry A. Niebel – County Legislature District 5
  • Gerrit Cain – County Legislature District 16 (Website � Facebook)
  • William J. Ward – County Legislature District 18
  • Andrew R. Liuzzo – Jamestown Mayor
  • Raven Mason-Thompson – Jamestown City Council At-Large
  • Timothy C Smeal – Jamestown City Council Ward 1
  • Anthony J. Dolce – Jamestown City Council Ward 2
  • Brittnay N. Spry – Jamestown City Council Ward 4
  • Dennis J. Welka – Dunkirk City Council Ward 1
  • Rudy Mueller – Busti Town Supervisor
  • Russell L. Payne – Carroll Town Supervisor
  • Karen G. Bifaro – Ellington Town Supervisor
  • Dennis J. Colvenback – Ellington Highway Superintendent
  • Ryan Sanders – Sherman Village Trustee
  • Daniel J. Heitzenrater – Ellicott Town Council Ward 4
  • Julie Delcamp – Villenova Town Supervisor
  • John Dudley Robinson – Villenova Town Council
  • Susan I. Baldwin – Villenova Town Council
  • Daniel W. Pacos – Pomfret Town Supervisor
  • John M. Sedota – Pomfret Town Council
  • Thomas J. Wik – Sheridan Town Council
  • Louis F. Pelletter – Hanover Town Council
  • Alan Gustafson Jr. – Falconer Village Trustee

Chemung County

  • Nick Grasso – Elmira City Council, District 1 (Facebook)
  • Jonathan M. Lerche – Horseheads Village Mayor

Dutchess County

  • Dean Michael – Clinton Town Board
  • Lori Jiava – Wappinger Town Supervisor

Erie County

  • Lynne Dixon – Erie County Executive (Facebook)
  • Rev. Juan Carlos Rivera – Erie County Legislature District 3
  • Frank Todaro – Erie County Legislature District 8
  • Ryan Stang – Erie County Legislature District 9
  • Joseph Lorigo – Erie County Legislature District 10
  • Scott Joseph Wilson, Jr. – Buffalo Comptroller
  • James Kistner – Buffalo Common Council
  • Jeffery Zeplowitz – Amherst Town Clerk
  • Sandra Quinlan – Boston Town Clerk
  • Robert Geiger – Clarence Town Council
  • Thomas Best – Hamburg Town Council
  • Michael Mosey – Hamburg Town Council
  • William Kolacki – Holland Town Council
  • Michael Sherry – Orchard Park Town Council
  • Ronald Pilozzi – Tonawanda City Council Ward 3
  • Charles Sankey – Tonawanda Town Supervisor
  • Jeffrey Piekarec – West Seneca Town Council

Essex County

  • Victor Burman – St. Armand Town Supervisor (Facebook)
  • Terry Gordon – Chesterfield Town Supervisor

Fulton County

  • Hank McGrath – Gloversville Mayor (Facebook)
  • Brandon Lyon – Johnstown City Water Board

Genesee County

  • Colin McAllister – Genesee County Legislature District 6
  • Deborah Kerr Rosenbeck – Batavia City Council Ward 3
  • Josiah Berkemeier – Bethany Town Council

Kings County (Brooklyn)

  • David Fite – New York City Council District 45 (Facebook)

Livingston County

  • Justin M. Hill – County Court Judge (Facebook)
  • Kevin G. Van Allen – County Court Judge (Facebook)

Monroe County

  • Sandra J. Doorley – District Attorney
  • Jackie Smith – County Legislature District 2
  • Tracy DiFlorio – County Legislature District 3
  • Frank Allkofer – County Legislature District 4
  • Daniel Maloney – County Legislature District 6
  • Sean M. Delehanty – County Legislature District 11
  • Stephen Brew – County Legislature District 12
  • Matt Borkowski – County Legislature District 13
  • Dr. Joseph Carbone – County Legislature District 16
  • Will Phillips – County Legislature District 19 (Facebook)
  • Anthony Micciche – County Legislature District 26
  • John DiMarco – County Court Judge
  • Michael L. Dollinger – County Court Judge
  • Christopher Edes – Rochester City Council North East District
  • Stephen Schultz – Henrietta Town Supervisor
  • Steven M. Donsky – Henrietta Town Court Judge
  • Gregory Salmon – Henrietta Town Court Judge
  • John G. Pericak – Henrietta Town Court Judge
  • Paula Metzler – Penfield Town Court Judge
  • William Smith – Pittsford Town Supervisor
  • Anthony Daniele – Pittsford Town Board
  • Jason Baxter – Hamlin Town Supervisor
  • Patricia J. Groenendall – Hamlin Town Clerk

Montgomery County

  • Christopher Novak – Palatine Town Supervisor

Nassau County

  • Francis X. McQuade – District Attorney
  • Blay Tarnoff – County Legislature District 11
  • Jake Gutowitz – County Legislature District 13
  • Jonathan Gunther – County Legislature District 15
  • Diane Madden – Hempstead Town Supervisor
  • David P. Redmond – North Hempstead Town Supervisor
  • Gary L. Donoyan – North Hempstead Town Council District 6
  • Howard Rabin – Oyster Bay Town Council

Niagara County

  • Rebecca J. Wydysh – County Legislature 2nd District (Facebook)
  • Mark J. Grozio – County Legislature, 3rd District
  • John G. Accardo – County Legislature, 5th District
  • Dennis F. Virtuoso – County Legislature, 6th District
  • Erik A. Herbert – County Legislature, 7th District
  • Richard L. Andres, Jr. – County Legislature, 8th District
  • Randy Bradt – County Legislature, 9th District
  • David E. Godfrey – County Legislature 10th District
  • David J. Mongielo – County Legislature 12th District
  • William Keith McNall – County Legislature 13th District
  • Robert M. Restaino – Niagara Falls Mayor
  • Kenneth M. Tompkins – Niagara Falls City Council
  • Alicia M. Kenyon – Niagara Falls City Council
  • Nick Phelps – North Tonawanda Clerk/Treasurer (Facebook)
  • Adam C. Dickey – North Tonawanda Alderman, 1st Ward
  • Zachery S. Niemiec – North Tonawanda Alderman, 2nd Ward
  • Edward A. Smolinski – North Tonawanda Alderman, 3rd Ward
  • Robert N. Brennan – North Tonawanda Alderman at Large
  • David Wohleben – City of Lockport Mayor
  • Luke D. Kantor – City of Lockport Alderman Ward 2
  • Ellen Schratz – City of Lockport Alderman at Large
  • Sue A. Mawhiney – Town of Lockport Treasurer
  • William E. Geiben – Lewiston Town Council
  • Jason C. Meyers – Lewiston Town Council
  • Amanda J. Irons-Rindfleisch – Pendleton Town Council
  • David A. Leible – Pendleton Town Council
  • Kathy Harrington McDonnell – Wheatfield Town Clerk
  • Shane Gustafson – Cambria Town Supervisor

'Onondaga' County

  • Ryan McMahon – County Executive
  • Matt Beadnell – County Comptroller
  • Courtney Hills – County Legislature, 8th District
  • John McBride – County Legislature, 11th District
  • Jason Zeigler – Syracuse City Council At Large
  • Thomas Babilon – Syracuse City Council At Large
  • William Martin – Syracuse City Council 2nd District
  • Nicholas Paro – Salina Councilor 1st Ward
  • Dawson Brown – Geddes Town Supervisor
  • Marc Buselli – Geddes Town Council
  • Michael Becallo – Cicero Town Council

Oneida County

  • Michael Hennessy – County Executive
  • Timothy J. Julian – County Legislature District 19
  • Michael P. Galime – Utica Common Council President (Facebook)
  • Katie Martin – Utica Common Council Ward 1 (Website � Facebook)
  • Michael C. Gentile – Utica Common Council At Large (Website � Facebook)

Orange County

  • Timothy P. McElduff – Orange County Surrogate Court Judge
  • Torrance Harvey – Newburgh Mayor (Facebook)
  • Scott M. Manley – Newburgh Town Council (Facebook)
  • Brian Maher – Montgomery Town Supervisor (Facebook)
  • Dwight Warrington Jr. – Montgomery Town Council
  • Denise Quinn – Wawayanda Town Supervisor (Facebook)
  • Jennifer McCarthy – Wawayanda Town Justice (Facebook)
  • Edward A. Diana – Wallkill Town Supervisor (Facebook)

Orleans County

  • Chase Tkach – County Legislature At Large (Facebook)
  • David Stalker – Ridgeway Town Supervisor
  • Kenneth Capurso – Gaines Town Board (Facebook)

Oswego County

  • Sean Stevens – Minetto Town Supervisor

Otsego County

  • Wilson P. Wells – County Legislature District 14
  • Andrew Jame Gordon Hamill IV – Maryland Town Council

Putnam County

  • Camille Linson – County Court Judge (Facebook)
  • Robert V. Tendy – District Attorney (Website)
  • Maureen A. Fleming – Kent Town Supervisor
  • Patricia A. Villanova – Putnam Valley Town Council
  • John P. O’Connor – Southeast Town Council

Rensselaer County

  • Philip J. Danaher – Rensselaer County Family Court Judge
  • Rodney G. Wiltshire Jr. – City of Troy Mayor (Facebook)
  • Kevin J. Engel – East Greenbush Town Justice

'R'ockland County

  • Teresa Kenny – Orangetown Supervisor (Facebook)

Saratoga County

  • Stephen J. Mittler – City of Saratoga Springs Supervisor
  • Robin O. Dalton – City of Saratoga Springs Commissioner of Public Safety
  • Michele Madigan – City of Saratoga Springs Commissioner of Finance
  • Kirklin D. Woodcock – Wilton Highway Superintendent
  • Phil Barrett – Clifton Park Town Supervisor
  • David R. Towne – Wilton Town Justice
  • Matthew R. Coseo – Wilton Town Justice
  • Raymond F. O’Conor – Wilton Town Council

Schenectady County

  • Stephen C. Healey – Schenectady County Sheriff

Schoharie County

  • Paul Quince – Conesville Town Clerk
  • Lora Newell – Sharon Town Board

Schuyler County

  • Steven J. Getman – County Court Judge (Facebook)
  • Mark Rodinaro – County Legislature District 7 (Facebook)
  • Gary L. Gray – County Legislature District 8

Seneca County

  • Robert Shipley – County Supervisor (Waterloo)
  • Christopher Folk – District Attorney (Facebook)

Steuben County

  • Angela Einwachter – Prattsburgh Town Council

Suffolk County

  • Gregory John Fischer – County Executive
  • John Cook – County Legislature District 1
  • Linda A. Kabot – County Legislature District 2
  • Rudy Sunderman – County Legislature District 3
  • Stephen Ruth – County Legislature District 4
  • Gary Pollakusky – County Legislature District 6
  • Dominick Thorne – County Legislature District 7
  • Anthony Piccarillo – County Legislature District 8
  • Maria D. Vidal – County Legislature District 9
  • Thomas Cilmi – County Legislature District 10
  • Stephen Flotteron – County Legislature District 11
  • Leslie Kennedy – County Legislature District 12
  • Robert Trotta – County Legislature District 13
  • Kevin McCaffrey – County Legislature District 14
  • Christopher G. Connors – County Legislature District 15
  • Hector Gavilla – County Legislature District 16
  • Michael McDermott – County Legislature District 17
  • Garrett A. Chelius – County Legislature District 18
  • Richard Hoffman – Family Court Judge
  • Karen Wilutis – District Court Judge
  • William Groh – District Court Judge
  • Andrew P. Raia – Huntington Town Clerk
  • Eugene Cook – Huntington Town Council
  • Stacy H. Colamussi – Huntington Receiver of Taxes
  • Peter R. Nichols Jr – Huntington Town Highway Superintendent
  • Patrick Willian Deegan Jr. – Huntington Town Council
  • Alex D. Gregor – Southampton Town Supervisor
  • Bill Pell – Southampton Town Trustee
  • Donald T. Law – Southampton Town Trustee
  • Frederick Havemeyer – Southampton Town Trustee
  • Eric L. Shultz – Southampton Town Trustee
  • Thea Fry – Southampton Town Trustee
  • Hannah Pell – Southampton Town Board
  • Richard W. Martel – Southampton Town Board
  • David Gruber – East Hampton Town Supervisor
  • David H. Talmadge – East Hampton Town Trustee
  • Fallon Bloeker Nigro – East Hampton Town Trustee
  • Susan M. Vorphal – East Hampton Town Trustee
  • Rona S. Klopman – East Hampton Town Trustee
  • Dell R. Cullum – East Hampton Town Trustee
  • Stephen Lester – East Hampton Town Trustee
  • Bonnie Brady – East Hampton Town Council
  • Elizabeth Bambrick – East Hampton Town Council
  • Lisa R. Rana – East Hampton Town Justice
  • Junie Legister – Brookhaven Town Supervisor
  • Anthony Portesy – Brookhaven Highway Superintendent
  • Dominador V. Pascual – Brookhaven Tax Receiver
  • Talat Hamden – Brookhaven Town Council District 3
  • Pamela E. Smith – Brookhaven Town Council District 4
  • Michael LoGuercio Jr. – Brookhaven Town Council District 4
  • Daniel J. Panico – Brookhaven Town Council District 6
  • Heath A. Broughton – Babylon Town Council
  • Walter Angevine – Babylon Town Council
  • Ronald D. Hariri – Riverhead Town Supervisor
  • William C. Van Helmond – Riverhead Town Council
  • Sarah Nappa – Southold Town Council
  • Thomas E. Murray III – Islip Town Supervisor
  • Joseph Fritz – Islip Town Clerk
  • Donovan Currey – Islip Receiver of Taxes
  • Jorge C. Guadron – Islip Town Council
  • Leigh-Ann Barde – Islip Town Council
  • Dorina Barksdale – Islip Town Council
  • Patricia A. Shirley – Smithtown Town Council

Sullivan County

  • Cynthia Dolan – County Court Judge (Facebook)
  • Ann Prusinski – Fallsburg Town Board

Tioga County

  • Joe Breitwieser – Tioga County Sheriff (Website)
  • Keith Price – Owego Town Council (Facebook)
  • Rich Purtell – Owego Town Council (Website � Facebook)

Ulster County

  • David Clegg – District Attorney (Facebook)
  • B. Gary Triestman – Woodstock Town Justice
  • Paul Andreassen – Saugerties Town Supervisor
  • Michael Ivino – Saugerties Town Council

Warren County

  • Nathan Dunn – County Supervisor, Ward 3 (Glens Falls) (Facebook)
  • Doug Beaty – County Supervisor at Large (Queensbury)
  • Craig Leggett – Chester Town Supervisor (Facebook)

Wayne County

  • James Russell – Sodus Town Board (Facebook)

Westchester County

  • Luis Segarra – City of Peekskill Common Council At Large (Facebook)
  • Donald Scott – Bedford Town Board Member At Large


Libertarian Party of New York
ICOs: AlbanyBronxBroomeCattaraugusChautauquaChenangoChemungErieFultonGeneseeKings (Brooklyn)MonroeNassauNew York (Manhattan)NiagaraOnondagaOntarioOrangeOrleansOtsegoQueensRensselaerSaratogaSchoharieSuffolkTiogaUlsterWestchester
Chapters: Capital DistrictHudson ValleyStaten IslandSteuben
Pending: CayugaColumbiaCortlandDelawareDutchessFranklinMadisonOneidaOrleansPutnamSchenectadySt. LawrenceWarrenWayne
Former organizations: Brooklyn-QueensCentral New YorkClintonErie-NiagaraGenesee RegionIthacaLivingstonNew York CityNorth County LibertariansSouthern TierWestchester-Putnam
Former clubs: Western New YorkMid Hudson
Conventions: 197319741975197619771978197919801981198219831984198519861987198819891990199119921993199419951996199719981999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Candidates: By year (1972197319741975197619771978197919801981198219831984198519861987198819891990199119921993199419951996199719981999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020) • U.S. HouseState Assembly
State Committees: 1972-731973-741974-751975-761976-771977-781978-791979-801980-811981-821982-831983-841984-851985-861986-871987-881988-891989-901990-911991-921992-931993-941994-951995-961996-971997-981998-991999-20002000-012001-022002-032003-042004-052005-062006-072007-082008-092009-102010-112011-122012-132013-142014-152015-162016-172017-182018-19Transition (2019)Interim State Committee (2019-20)2019-202020-22
Documents: INDEX OF DOCUMENTSBylaws (2016)Platform (2019)
Other: ChairsVice-ChairsSecretariesTreasurersPolitical DirectorsFree New YorkLibertarian Advocates of New YorkLocal Conventions (2018)Local Conventions (2019)