Difference between revisions of "Libertarian Party of Texas"

From LPedia
Jump to: navigation, search
m (O-Z: Added two new SLEC members.)
m (A-F: Edited Andrew Amelang)
 
(150 intermediate revisions by 3 users not shown)
Line 29: Line 29:
 
[[vacant]], District 1<BR />
 
[[vacant]], District 1<BR />
 
[[Madlen Krause]], District 1<BR />
 
[[Madlen Krause]], District 1<BR />
[[Kevin Hale], District 2<BR />
+
[[Kevin Hale]], District 2<BR />
 
[[vacant]], District 2<BR />
 
[[vacant]], District 2<BR />
[[Jennefer Payne]], District 3<BR />
+
[[vacant]], District 3<BR />
[[Gary Gonyaw]], District 3<BR />
+
[[vacant]], District 3<BR />
[[DJ Howarth]], District 4<BR />
+
[[vacant]], District 4<BR />
 
[[Scott Ford]], District 4<BR />
 
[[Scott Ford]], District 4<BR />
 
[[Amy Lyons]], District 5<BR />
 
[[Amy Lyons]], District 5<BR />
Line 60: Line 60:
 
[[Mike Dooling]], District 16<BR />
 
[[Mike Dooling]], District 16<BR />
 
[[Marian Young]], District 17<BR />
 
[[Marian Young]], District 17<BR />
[[Chris Clemence]], District 17<BR />
+
[[Christopher Clemence]], District 17<BR />
 
[[Andrew Amelang]], District 18<BR />
 
[[Andrew Amelang]], District 18<BR />
 
[[Mike Ryan]], District 18<BR />
 
[[Mike Ryan]], District 18<BR />
[[Anthony Valdivia]], District 19<BR />
+
[[vacant]], District 19<BR />
[[Jo-Anne Valdivia]], District 19<BR />
+
[[vacant]], District 19<BR />
 
[[vacant]], District 20<BR />
 
[[vacant]], District 20<BR />
 
[[vacant]], District 20<BR />
 
[[vacant]], District 20<BR />
Line 70: Line 70:
 
[[Ric Hubbard]], District 21<BR />
 
[[Ric Hubbard]], District 21<BR />
 
[[Eric Schafer]], District 22<BR />
 
[[Eric Schafer]], District 22<BR />
[[Stephen Carter]], District 22<BR />
+
[[vacant]], District 22<BR />
 +
[[vacant]], District 23<BR />
 
[[vacant]], District 23<BR />
 
[[vacant]], District 23<BR />
[[Eugene J Flynn]], District 23<BR />
 
 
[[Joe Burnes]], District 24<BR />
 
[[Joe Burnes]], District 24<BR />
 
[[Ben Farmer]], District 24<BR />
 
[[Ben Farmer]], District 24<BR />
Line 81: Line 81:
 
[[Frank Lozano]], District 27<BR />
 
[[Frank Lozano]], District 27<BR />
 
[[vacant]], District 27<BR />
 
[[vacant]], District 27<BR />
[[Jordan Linnenkugel]], District 28<BR />
+
[[vacant]], District 28<BR />
[[Brad Clardy]], District 28<BR />
+
[[vacant]], District 28<BR />
 
[[vacant]], District 29<BR />
 
[[vacant]], District 29<BR />
 
[[vacant]], District 29<BR />
 
[[vacant]], District 29<BR />
[[vacant]], District 30<BR />
+
[[Teresa Rangle]], District 30<BR />
 
[[David Schaab]], District 30<BR />
 
[[David Schaab]], District 30<BR />
 
[[Shannon Thomason]], District 31<BR />
 
[[Shannon Thomason]], District 31<BR />
Line 130: Line 130:
 
;Development
 
;Development
 
*[[Andrew Amelang]], ''Development Director''
 
*[[Andrew Amelang]], ''Development Director''
*[[Sean Baker]], ''Fundraising Coordinator''
+
*[[Sean Baker]], ''Development Coordinator''
*[[vacant]], ''Recruiting Coordinator''
+
*[[Ginny Moore]], ''Development Coordinator''
 +
*[[Pete Seidel]], ''Development Coordinator''
  
 
;Finance
 
;Finance
Line 137: Line 138:
  
 
;Records
 
;Records
*[[Eugene J. Flynn]], ''Historian''
+
*[[Eugene Flynn]], ''Historian''
 +
*[[Arthur Thomas]], ''Historian''
  
 
==Ballot Access==
 
==Ballot Access==
Line 161: Line 163:
 
[[Andrew Johnson]], ''2019-2020''<BR />
 
[[Andrew Johnson]], ''2019-2020''<BR />
 
'''Angelina County'''<BR />
 
'''Angelina County'''<BR />
[[James Clegg]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Rachel Kennerly]], ''2020-2022''<BR />
'''Bandera County'''<BR />
 
[[Kirk Price]], ''2018-2020''<BR />
 
 
'''Bastrop County'''<BR />
 
'''Bastrop County'''<BR />
 
[[William "Mike" Moore]], ''2018-2020''<BR />
 
[[William "Mike" Moore]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Bee County'''<BR />
 
'''Bee County'''<BR />
 
[[Jason Jansky]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Jason Jansky]], ''2018-2020''<BR />
'''Bell County'''<BR />
 
[[Caleb Ferrell]], ''2018-2020''<BR />
 
 
'''Bexar County'''<BR />
 
'''Bexar County'''<BR />
[[Bekah Congdon]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Shawn Huckabay]], ''2020-20220''<BR />
 
'''Bowie County'''<BR />
 
'''Bowie County'''<BR />
 
[[Steve Oglesby]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Steve Oglesby]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Brazoria County'''<BR />
 
'''Brazoria County'''<BR />
[[Thomas Belmore]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Jana Kelly]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Brazos County'''<BR />
 
'''Brazos County'''<BR />
[[Christopher Jagge]], ''2016-2018''<BR />
+
[[Bruce Pugh]], ''2019-2020''<BR />
 
'''Burleson County'''<BR />
 
'''Burleson County'''<BR />
 
[[Jose "Jay" Ramon]], ''2019-2020''<BR />
 
[[Jose "Jay" Ramon]], ''2019-2020''<BR />
Line 183: Line 181:
 
[[Calvin Tait]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Calvin Tait]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Cameron County'''<BR />
 
'''Cameron County'''<BR />
[[Francisco Lozano]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Francisco Lozano]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Camp County'''<BR />
 
'''Camp County'''<BR />
[[Madlen Krause]], ''2019-2020''<BR />
+
[[Madlen Krause]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Cherokee County'''<BR />
 
'''Cherokee County'''<BR />
 
[[Melina Baker]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Melina Baker]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Collin County'''<BR />
 
'''Collin County'''<BR />
[[Shawn Jones]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Shawn Jones]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Comal County'''<BR />
 
'''Comal County'''<BR />
 
[[Timothy Martinez]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Timothy Martinez]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Dallas County'''<BR />
 
'''Dallas County'''<BR />
[[Curry Taylor]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Curry Taylor]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Denton County'''<BR />
 
'''Denton County'''<BR />
[[James Felber]], ''2018-2020''<BR />
+
[[George Kenneth Reynolds]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Eastland County'''<BR />
 
'''Eastland County'''<BR />
 
[[Rhett Smith]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Rhett Smith]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Ector County'''<BR />
 
'''Ector County'''<BR />
[[Barry Hill]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Barry Hill]], ''2020-2022''<BR />
 
'''El Paso County'''<BR />
 
'''El Paso County'''<BR />
 
[[Darin H. Stone]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Darin H. Stone]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Ellis County'''<BR />
 
'''Ellis County'''<BR />
[[Christie Bellinger]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Claud P. Keefer]], ''2020-2022''<BR />
 +
'''Erath County'''<BR />
 +
[[Cody Bedwell]], ''2020''<BR />
 
'''Fort Bend County'''<BR />
 
'''Fort Bend County'''<BR />
[[George Hardy]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Christopher Clemence]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Franklin County'''<BR />
 
'''Franklin County'''<BR />
[[Kate Brock]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Joseph Duncan]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Galveston County'''<BR />
 
'''Galveston County'''<BR />
[[Jon Hom]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Jon Hom]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Grayson County'''<BR />
 
'''Grayson County'''<BR />
 
[[David Schaab]], ''2018-2020''<BR />
 
[[David Schaab]], ''2018-2020''<BR />
Line 217: Line 217:
 
[[Audra Berry]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Audra Berry]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Guadalupe County'''<BR />
 
'''Guadalupe County'''<BR />
[[Nolan Schmidt]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Darren Pollock]], ''2020-2022''<BR />
 +
'''Hardin County'''<BR />
 +
[[Doug Crall]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Hale County'''<BR />
 
'''Hale County'''<BR />
[[Kerry McKennon]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Kerry D. McKennon]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Harris County'''<BR />
 
'''Harris County'''<BR />
 
[[Kathie Glass]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Kathie Glass]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Harrison County'''<BR />
 
'''Harrison County'''<BR />
[[William "Doc" Halliday]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Nathaniel Muller]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Hays County'''<BR />
 
'''Hays County'''<BR />
[[Chelsea Kendall-Meckel]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Chelsea Kendall-Meckel]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Henderson County'''<BR />
 
'''Henderson County'''<BR />
[[Matt Savino]], ''2019-2020''<BR />
+
[[Matt Savino]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Hidalgo County'''<BR />
 
'''Hidalgo County'''<BR />
 
[[Mase Molina]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Mase Molina]], ''2018-2020''<BR />
Line 239: Line 241:
 
[[Jennefer Lee Payne]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Jennefer Lee Payne]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Jefferson County'''<BR />
 
'''Jefferson County'''<BR />
[[Doug Crall]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Brian Carter]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Johnson County'''<BR />
 
'''Johnson County'''<BR />
 
[[Chad Hamill]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Chad Hamill]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Kaufman County'''<BR />
 
'''Kaufman County'''<BR />
[[Matt Wavering]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Robert "Bob" Chieppa]], ''2019-2020''<BR />
 
'''Kerr County'''<BR />
 
'''Kerr County'''<BR />
[[Warren Funk]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Joshua Butler]], ''2020-2022''<BR />
'''Knox County'''<BR />
 
[[Jason Doran]], ''2018-2020''<BR />
 
 
'''Llano County'''<BR />
 
'''Llano County'''<BR />
[[Joe Burnes]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Joe Burnes]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Lubbock County'''<BR />
 
'''Lubbock County'''<BR />
 
[[Jordan Linnenkugel]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Jordan Linnenkugel]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Madison County'''<BR />
 
'''Madison County'''<BR />
 
[[Jacob Kitson]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Jacob Kitson]], ''2018-2020''<BR />
 +
'''Matagorda County'''<BR />
 +
[[Jeinay LeBlanc]], ''2020-2022''<BR />
 
'''McLennan County'''<BR />
 
'''McLennan County'''<BR />
[[Lauren Daugherty]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Neill Snider]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Midland County'''<BR />
 
'''Midland County'''<BR />
[[Brian Kirby]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Colby D. Meise]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Milam County'''<BR />
 
'''Milam County'''<BR />
 
[[Darrell Grear]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Darrell Grear]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Montgomery County'''<BR />
 
'''Montgomery County'''<BR />
[[Eric Tanner]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Sean Michael Baker]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Motley County'''<BR />
 
'''Motley County'''<BR />
 
[[Gavin Luckett]], ''2019-2020''<BR />
 
[[Gavin Luckett]], ''2019-2020''<BR />
Line 267: Line 269:
 
[[Justin Daniel]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Justin Daniel]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Navarro County'''<BR />
 
'''Navarro County'''<BR />
[[Melanie Black]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Melanie Black]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Newton County'''<BR />
 
'''Newton County'''<BR />
 
[[Monica Todd]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Monica Todd]], ''2018-2020''<BR />
 +
'''Nueces County'''<BR />
 +
[[Adam Ray]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Orange County'''<BR />
 
'''Orange County'''<BR />
[[Kennith Walston]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Kyle Kresser]], ''2019-2020''<BR />
 
'''Parker County'''<BR />
 
'''Parker County'''<BR />
 
[[Emily Lee]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Emily Lee]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Polk County'''<BR />
 
'''Polk County'''<BR />
[[Bruce Quarles]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Robert B. Appelbaum]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Potter County'''<BR />
 
'''Potter County'''<BR />
 
[[Jack Westbrook]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Jack Westbrook]], ''2018-2020''<BR />
 +
'''Randall County'''<BR />
 +
[[Kenneth Burgess]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Robertson County'''<BR />
 
'''Robertson County'''<BR />
[[Cyndy Welch]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Cyndy Welch]], ''2020-2022''<BR />
 
'''San Jacinto County'''<BR />
 
'''San Jacinto County'''<BR />
 
[[DeAnna Jones]], ''2018-2020''<BR />
 
[[DeAnna Jones]], ''2018-2020''<BR />
 +
'''San Patrico County'''<BR />
 +
[[Willie Gonzales]], ''2020''<BR />
 
'''Smith County'''<BR />
 
'''Smith County'''<BR />
[[Rudy Wright]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Rudy Wright]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Tarrant County'''<BR />
 
'''Tarrant County'''<BR />
[[Liz Scripter]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Rene Perez]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Taylor County'''<BR />
 
'''Taylor County'''<BR />
 
[[Troy A Bonar]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Troy A Bonar]], ''2018-2020''<BR />
'''Titus County'''<BR />
 
[[Madlen Krause]], ''2018-2020''<BR />
 
 
'''Tom Green County'''<BR />
 
'''Tom Green County'''<BR />
[[Christopher Robinson]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Christopher Robinson]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Travis County'''<BR />
 
'''Travis County'''<BR />
[[Eric Guerra]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Eric Guerra]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Upshur County'''<BR />
 
'''Upshur County'''<BR />
 
[[Sherri Little]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Sherri Little]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Van Zandt County'''<BR />
 
'''Van Zandt County'''<BR />
 
[[Jason Horn]], ''2019-2020''<BR />
 
[[Jason Horn]], ''2019-2020''<BR />
 +
'''Victoria County'''<BR />
 +
[[Patrick Mitchell]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Walker County'''<BR />
 
'''Walker County'''<BR />
[[Tom Laurent]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Robert Paul Ford]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Washington County'''<BR />
 
'''Washington County'''<BR />
[[Andrew Amelang]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Andrew Amelang]], ''2020-2022''<BR />
 +
'''Wharton County'''<BR />
 +
[[Amy Morales]], ''2019-2020''<BR />
 
'''Wichita County'''<BR />
 
'''Wichita County'''<BR />
 
[[Calvin DeWeese]], ''2018-2020''<BR />
 
[[Calvin DeWeese]], ''2018-2020''<BR />
 
'''Williamson County'''<BR />
 
'''Williamson County'''<BR />
[[Steven Harris]], ''2018-2020''<BR />
+
[[Philip J. McKensie]], ''2020-2022''<BR />
 
'''Wilson County'''<BR />
 
'''Wilson County'''<BR />
 
[[James Bell]], ''2019-2020''<BR />
 
[[James Bell]], ''2019-2020''<BR />
Line 344: Line 354:
  
 
===A-F===
 
===A-F===
[[Geoffrey Adams]], ''District 10 Representative (2017-2018)''<BR />
+
[[Geoffrey Adams]], ''District 10 Representative (2017-2018, 2018-2020)''<BR />
 +
[[Raymundo Aleman]], ''Bexar County Chair (2008-2010)''<BR />
 
[[Timothy (Eddie) Allen]], ''District 23 Representative (2018)''<BR />
 
[[Timothy (Eddie) Allen]], ''District 23 Representative (2018)''<BR />
[[Nicholas Aluotto]], ''Hays County Chair (2016-2017}''<BR />
+
[[Nicholas Aluotto]], ''Hays County Chair (2016-2017)''<BR />
[[Andrew Amelang]], ''District 18 Representative (2017-2018), Washington County Chair (2016-2018)''<BR />
+
[[Andrew Amelang]], ''District 18 Representative (2017-2018), Development Director (2019-2020), Washington County Chair (2016-2018, 2018-2020, 2020-2022)''<BR />
[[Thomas Anderson]], ''Taylor County Chair (2010-2012}''<BR />
+
[[Thomas Anderson]], ''Taylor County Chair (2010-2012)''<BR />
[[Robert Appelbaum]], ''District 3 Representative (2010-2012), Polk County Chair (2010-2012, 2016-2018)''<BR />
+
[[Robert Appelbaum]], ''District 3 Representative (2010-2012), Polk County Chair (2010-2012, 2016-2018, 2020-2022)''<BR />
 
[[David "Ryan" Arnold]], ''Liberty County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[David "Ryan" Arnold]], ''Liberty County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[Tommy Attaway]], ''District 16 Representative (2016-2018)''<BR />
 
[[Tommy Attaway]], ''District 16 Representative (2016-2018)''<BR />
[[Clyde Autrey]], ''Terrell County Chair (2010-2012}''<BR />
+
[[Clyde Autrey]], ''Terrell County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Brook Bailey]], ''District 9 Representative (2015-2016, 2016-2017)''<BR />
 
[[Brook Bailey]], ''District 9 Representative (2015-2016, 2016-2017)''<BR />
[[Melina Baker]], ''Treasurer (2016-2018), Cherokee County Chair (2016-2018)''<BR />
+
[[Melina Baker]], ''Treasurer (2016-2018), Cherokee County Chair (2013-2014, 2016-2018)''<BR />
 
[[Mette Baker]], ''District 19 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[Mette Baker]], ''District 19 Representative (2010-2011)''<BR />
[[Sean Baker]], ''Fundraising Coordinator (2019-2020)''<BR />
+
[[Sean Baker]], ''Fundraising Coordinator (2019), Development Coordinator (2019-2020), ''Montgomery County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Joe Barnett]], ''District 10 Representative (c. 1995), Finance Chair (c. 1995)''<BR />''
 
[[Joe Barnett]], ''District 10 Representative (c. 1995), Finance Chair (c. 1995)''<BR />''
 +
[[Al Barrera]], ''Brown County Chair (2007-2008, 2008-2010, 2010-2011)''<BR />
 
[[T. Frank Bartle]], ''Kerr County Contact (1989)<BR />''
 
[[T. Frank Bartle]], ''Kerr County Contact (1989)<BR />''
 
[[Patrick Barton]], ''Staff Assistant (2007-2008)''<BR />
 
[[Patrick Barton]], ''Staff Assistant (2007-2008)''<BR />
 
[[Jeri Barthel]], ''District 10 Representative (c. 1995)''<BR />
 
[[Jeri Barthel]], ''District 10 Representative (c. 1995)''<BR />
 +
[[Cody Bedwell]], ''Erath County Chair (2020)''<BR />
 
[[Kendall Beerwinkle]], ''District 16 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Kendall Beerwinkle]], ''District 16 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Marshall Beerwinkle]], ''District 16 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Marshall Beerwinkle]], ''District 16 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Daniel Behrman]], ''Campaign Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[Daniel Behrman]], ''Campaign Coordinator (2016-2018)''<BR />
[[Christie Bellinger]], ''District 22 Representative (2017-2018), Membership Coordinator (2017-2018)''<BR />
+
[[Christie Bellinger]], ''District 22 Representative (2017-2018), Membership Coordinator (2017-2018), Ellis County Chair (2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 +
[[Thomas Belmore]], ''Brazoria  County Chair 2018-2020)''<BR />
 
[[Wes Benedict]], ''Executive Director (2004-2008)''<BR />
 
[[Wes Benedict]], ''Executive Director (2004-2008)''<BR />
 
[[Russell Bennett]], ''District 17 Representative (2016-2017)''<BR />
 
[[Russell Bennett]], ''District 17 Representative (2016-2017)''<BR />
 
[[Jessi Bennett]], ''PR Director (2018)''<BR />
 
[[Jessi Bennett]], ''PR Director (2018)''<BR />
[[George Berry]], ''Nueces County Chair (2017}''<BR />
+
[[George Berry]], ''Nueces County Chair (2017)''<BR />
 
[[Michael Bird]], ''District 25 Representative (c. 1995)''<BR />
 
[[Michael Bird]], ''District 25 Representative (c. 1995)''<BR />
 
[[Steve Bissett]], ''Denton County Contact (1989)<BR />''
 
[[Steve Bissett]], ''Denton County Contact (1989)<BR />''
 
[[Ben Bjerkeli]], ''Galveston County Contact (1989)<BR />''
 
[[Ben Bjerkeli]], ''Galveston County Contact (1989)<BR />''
[[Melanie Black]], ''Navarro County Chair (2018}''<BR />
+
[[Melanie Black]], ''Navarro County Chair (2018, 2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Rhys Blavier]], ''District 4 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[Rhys Blavier]], ''District 4 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[Chris Blystone]], ''District 1 Representative (2018-2019)''<BR />
 
[[Chris Blystone]], ''District 1 Representative (2018-2019)''<BR />
 
[[Dan Boggs]], ''District 31 Representative (2016-2018)''<BR />
 
[[Dan Boggs]], ''District 31 Representative (2016-2018)''<BR />
 
[[Tony Bonar]], ''District 24 Representative (2016-2018), Taylor County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Tony Bonar]], ''District 24 Representative (2016-2018), Taylor County Chair (2016-2018)''<BR />
 +
[[Brian Bouffard]], ''District 10 Representative (2018-2020)''<BR />
 
[[Jessie Bouley]], ''District 11 Representative (2010-2012?)''<BR />
 
[[Jessie Bouley]], ''District 11 Representative (2010-2012?)''<BR />
 +
[[Kate Brock]], ''Franklin County Chair (2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Joye Brooks]], ''District 25 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Joye Brooks]], ''District 25 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[William Brooks]], ''District 25 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[William Brooks]], ''District 25 Representative (2002-2004)''<BR />
Line 384: Line 400:
 
[[Mary Ann Bryan]], ''District 7 Representative (2008-2010)''<BR />
 
[[Mary Ann Bryan]], ''District 7 Representative (2008-2010)''<BR />
 
[[Jason Buie]], ''District 15 Representative (2014-2015, 2016-2017)''<BR />
 
[[Jason Buie]], ''District 15 Representative (2014-2015, 2016-2017)''<BR />
[[Cory Burch]], ''Victoria County Chair (2017-2018, 2018-2020}''<BR />
+
[[Cory Burch]], ''Victoria County Chair (2017-2018, 2018-2020)''<BR />
[[Joe Burnes]], ''Llano County Chair (2018}''<BR />
+
[[Kenneth Burgess]], ''Randall County Chair (2020, 2020-2022)''<BR />
 +
[[Joe Burnes]], ''District 24 Representative (2018-2020), Llano County Chair (2018, 2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Allen Burney]], ''Burnet County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Allen Burney]], ''Burnet County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Barbara Burwell]], ''Jones County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Barbara Burwell]], ''Jones County Chair (2010-2012)''<BR />
 +
[[Joshua Butler]], ''Kerr County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Randy Butler]], ''District 30 Representative (2015)''<BR />
 
[[Randy Butler]], ''District 30 Representative (2015)''<BR />
 
[[Robert Butler]], ''District 5 Representative (2011-, 2014-2016), Executive Director (2009-2010)''<BR />
 
[[Robert Butler]], ''District 5 Representative (2011-, 2014-2016), Executive Director (2009-2010)''<BR />
Line 396: Line 414:
 
[[Ed Carruthers]], ''Region 2 Representative (1975-?)''<BR />
 
[[Ed Carruthers]], ''Region 2 Representative (1975-?)''<BR />
 
[[Nicholas Carbone]], ''District 17 Representative (2017-2018)''<BR />
 
[[Nicholas Carbone]], ''District 17 Representative (2017-2018)''<BR />
[[Kim Case]], ''Lampasas County Chair (2010-2012)''<BR /
+
[[Brian Carter]], ''Jefferson County Chair (2020-2022)''<BR />
 +
[[Stephen Carter]], ''District 22 Representative (2019-2020)''<BR />
 +
[[Kim Case]], ''Lampasas County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Joe Castner]], ''Lubbock County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Joe Castner]], ''Lubbock County Chair (2016-2018)''<BR />
[[Brad Clardy]], ''District 28 Representative (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018), Lubbock County Chair (2010-2012), Lubbock County Contact (1989)<BR />''
+
[[Melody Chaney]], ''Anderson County Chair (2012-2013)''<BR />
 +
[[Robert "Bob" Chieppa]], ''Kaufman County Chair (2019-2020)''<BR />
 +
[[Brad Clardy]], ''District 28 Representative (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018, 2018-2019), Lubbock County Chair (2010-2012), Lubbock County Contact (1989)<BR />''
 
[[Chris Clark]], ''Rains County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Chris Clark]], ''Rains County Chair (2010-2012)''<BR />
[[Laura Coker-Garcia]], ''Secretary (2004-2008), District Representative''<BR />
+
[[James Clegg]], ''Angelina County Chair (2018-2019)''<BR />
 +
[[Christopher Clemence]], ''District 17 Representative (2018-2020), Fort Bend County Chair (2020-2022)<BR />''
 +
[[Laura Coker-Garcia]], ''Secretary (2004-2006, 2006-2008), District Representative; Gulf Coast Liberty Editor; Lone Star Liberty Editor; Publicity Chair (2003-2004); Brazoria County Chair (2008-2010), Harris County Chair (2000-2002)''<BR />
 
[[William Collins]], ''District 29 Representative (2014-2016), El Paso County Chair (2011-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[William Collins]], ''District 29 Representative (2014-2016), El Paso County Chair (2011-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[Edward Colliver]], ''District 9 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Edward Colliver]], ''District 9 Representative (2014-2015)''<BR />
[[Jeffrey Conner]], ''District 8 Representative (2017-2018)''<BR />
+
[[Bekah Congdon]], ''District 26 Representative (2018-2020), Catering Coordinator (2019-2020), Bexar County Chair (2018-2020)''<BR />
 +
[[Jeffrey Conner]], ''District 8 Representative (2017-2018), District 30 Representative (2018)''<BR />
 +
[[Jon Conners]], ''Collin County Chair (2013-2014)''<BR />
 
[[Jay Cookingham]], ''District 7 Representative (2008-2011?)''<BR />
 
[[Jay Cookingham]], ''District 7 Representative (2008-2011?)''<BR />
 
[[Bobby Copeland]], ''District 22 Representative (2009-2010)''<BR />
 
[[Bobby Copeland]], ''District 22 Representative (2009-2010)''<BR />
Line 410: Line 436:
 
[[Michael Coyne]], ''District 12 Representative (c. 2011)''<BR />
 
[[Michael Coyne]], ''District 12 Representative (c. 2011)''<BR />
 
[[Emily Cowan]], ''District 14 Representative (2009-2010)''<BR />
 
[[Emily Cowan]], ''District 14 Representative (2009-2010)''<BR />
 +
[[Doug Crall]], ''Jefferson County Chair (2018, 2018-2019), Hardin County Chair (2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Cheryl Criswell]], ''Anderson County Chair (2013-2014)''<BR />
 
[[Cheryl Criswell]], ''Anderson County Chair (2013-2014)''<BR />
 
[[David Wallace Croft]], ''District 9 Representative (2001-c.2004)''<BR />
 
[[David Wallace Croft]], ''District 9 Representative (2001-c.2004)''<BR />
Line 419: Line 446:
 
[[David Daneil]], ''Tarrant County Contact (1989)<BR />''
 
[[David Daneil]], ''Tarrant County Contact (1989)<BR />''
 
[[Justin Daniel]], ''Nacogdoches County Chair, 2016-2018''<BR />
 
[[Justin Daniel]], ''Nacogdoches County Chair, 2016-2018''<BR />
[[Arthur "Chip" Darby]], ''Harden County Chair, 2017-2018''<BR />
+
[[Arthur "Chip" Darby]], ''Hardin County Chair, 2017-2018''<BR />
[[Lauren Daugherty]], ''Executive Director (2013-2015), District 22 Representative (2015-2016, 2016-2018), McLennan County Chair (2016-2018)''<BR />
+
[[Lauren Daugherty]], ''Executive Director (2013-2015), District 22 Representative (2015-2016, 2016-2018), McLennan County Chair (2016-2018, 2018-2020)''<BR />
 
[[Scott Davis]], ''District 11 Representative (2016)''<BR />
 
[[Scott Davis]], ''District 11 Representative (2016)''<BR />
 
[[Richard DeAses]], ''Victoria County Chair (2017)''<BR />
 
[[Richard DeAses]], ''Victoria County Chair (2017)''<BR />
Line 426: Line 453:
 
[[Calvin DeWeese]], ''Wichita County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Calvin DeWeese]], ''Wichita County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Art DiBianca]], ''Assistant Executive Director (2004?-2007?), Data Manager (2007?-2011?), District 14 Representative (c. 2011)''<BR />
 
[[Art DiBianca]], ''Assistant Executive Director (2004?-2007?), Data Manager (2007?-2011?), District 14 Representative (c. 2011)''<BR />
 +
[[Neal Dikeman]], ''District 15 Representative (2018-2020)''<BR />
 
[[Pat Dixon]], ''District 14 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Pat Dixon]], ''District 14 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Kitty Doll]], ''Region 2 Representative (1975-?)''<BR />
 
[[Kitty Doll]], ''Region 2 Representative (1975-?)''<BR />
[[Corey Domingue]], ''Orange County Chair (2018)''<BR />
+
[[Corey Domingue]], ''Orange County Chair (2018, 2018-2019)''<BR />
[[Rick Donaldson]], ''Rockwall Count Chair (2011-2012, 2016-2018)''<BR />
+
[[Rick Donaldson]], ''Rockwall County Chair (2011-2012, 2016-2018)''<BR />
[[Michael Dooling]], ''District 16 Representative (2014-2015)''<BR />
+
[[Michael Dooling]], ''District 16 Representative (2014-2015, 2018-2020)''<BR />
 +
[[Jason Doran]], ''Knox County Chair (2018)''<BR />
 
[[Dan Dotson]], ''Young County Contact (1989)<BR />''
 
[[Dan Dotson]], ''Young County Contact (1989)<BR />''
 
[[Tim Dove]], ''District 2 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Tim Dove]], ''District 2 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Frederick Drew]], ''District  27 Representative''<BR />
 
[[Frederick Drew]], ''District  27 Representative''<BR />
 
[[Ryan Dudley]], ''Nueces County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Ryan Dudley]], ''Nueces County Chair (2010-2012)''<BR />
 +
[[Joseph Duncan]], ''Franklin County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Melanie Dunn]], ''Rockwall County Contact (1989)<BR />''
 
[[Melanie Dunn]], ''Rockwall County Contact (1989)<BR />''
 
[[David Durbin]], ''District  8 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[David Durbin]], ''District  8 Representative (2002-2004)''<BR />
Line 441: Line 471:
 
[[Jarrod Eicher]], ''District 31 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Jarrod Eicher]], ''District 31 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Rita Ekholdt]], ''El Paso County Contact (1989)<BR />''
 
[[Rita Ekholdt]], ''El Paso County Contact (1989)<BR />''
 +
[[John Elkins]], ''Brazos County Chair (2019)<BR />''
 
[[Erik Ellison]], ''District 5 Representative (2016-2018). IT Manager (2016-2018)''<BR />
 
[[Erik Ellison]], ''District 5 Representative (2016-2018). IT Manager (2016-2018)''<BR />
 
[[Peter Elloway]], ''District  13 Representative (c. 1995, ?-2004)''<BR />
 
[[Peter Elloway]], ''District  13 Representative (c. 1995, ?-2004)''<BR />
Line 448: Line 479:
 
[[Jay Estrada]], ''District 31 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Jay Estrada]], ''District 31 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Aubrey Eyrolles]], District 8 ''Representative (2017), Candidate Coordinator (2016-2017), PR Director (2017)''<BR />
 
[[Aubrey Eyrolles]], District 8 ''Representative (2017), Candidate Coordinator (2016-2017), PR Director (2017)''<BR />
[[Ben Farmer]], ''District 14 Representative (2016), PR Director (2016-2017), Ector County Chair (2011-2012, 2012-2014)''<BR />
+
[[Ben Farmer]], ''District 14 Representative (2016), District 24 Representative (2028-2020), PR Director (2016-2017), Ector County Chair (2011-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[Paul Farris]], ''District  5 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Paul Farris]], ''District  5 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Heather Fazio]], ''Membership Coordinator (2010-2014?)''<BR />
 
[[Heather Fazio]], ''Membership Coordinator (2010-2014?)''<BR />
[[James Felber]], ''Denton County Chair (2016-2018)''<BR />
+
[[James Felber]], ''Denton County Chair (2016-2018. 2019-2020)''<BR />
 
[[Wayne Fleming]], ''Tyler County Contact (1989)<BR />''
 
[[Wayne Fleming]], ''Tyler County Contact (1989)<BR />''
 
[[Michael Figaro]], ''District 11 Representative (2010-2014)''<BR />
 
[[Michael Figaro]], ''District 11 Representative (2010-2014)''<BR />
Line 457: Line 488:
 
[[TE Finnegan]], ''District 6 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[TE Finnegan]], ''District 6 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Evan Fisher|T. Evan Fisher]], ''District 16 Representative''<BR />
 
[[Evan Fisher|T. Evan Fisher]], ''District 16 Representative''<BR />
[[Shawn Flanagan]], ''District 20 Representative (2018-2019),Nueces County Chair (2017-2018, 2018-2019)<BR />''
+
[[Shawn Flanagan]], ''District 20 Representative (2018-2019), Nueces County Chair (2017-2018, 2018-2019)<BR />''
[[Eugene Flynn]], ''District  23 Representative (2002-2003; 2008-2010, 2011-2012, 2018-2020), Secretary (2010), Data Analyst (2016-2018), Historian (2016-2018)''<BR />
+
[[Eugene Flynn]], ''District  23 Representative (2002-2003; 2008-2010, 2011-2012, 2018-2019), Secretary (2010), Data Analyst (2016-2018, 2018-2020), Historian (2016-2018, 2018-2020)''<BR />
 
[[Vicki Flores]], ''District 23 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Vicki Flores]], ''District 23 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Roman Flute]], ''District 12 Representative (2018)''<BR />
 
[[Roman Flute]], ''District 12 Representative (2018)''<BR />
 
[[Heinrich Foltz]], ''Hidalgo County Chair (2010-2012, 2016-2018)''<BR />
 
[[Heinrich Foltz]], ''Hidalgo County Chair (2010-2012, 2016-2018)''<BR />
[[Scott Ford]], ''District 4 Representative (2016-2018)''<BR />
+
[[Robert Paul Ford]], ''Walker County Chair (2020-2022)''<BR />
 +
[[Scott Ford]], ''District 4 Representative (2016-2018, 2018-2020)''<BR />
 
[[Richard Forsythe]], ''District 30 Representative (2010?-2012?)''<BR />
 
[[Richard Forsythe]], ''District 30 Representative (2010?-2012?)''<BR />
 
[[Stephanie Franklin]], ''Midland County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Stephanie Franklin]], ''Midland County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Timothy Frazier]], ''District 12 Representative (2016-2017)''<BR />
 
[[Timothy Frazier]], ''District 12 Representative (2016-2017)''<BR />
 
[[Jill Friedman]], ''Brazoria County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Jill Friedman]], ''Brazoria County Chair (2016-2018)''<BR />
[[Warren Funk]], ''Kerr County Chair (2018}''<BR />
+
[[Warren Funk]], ''Kerr County Chair (2018, 2018-2020)''<BR />
  
 
===G-N===
 
===G-N===
Line 476: Line 508:
 
[[Lane Gergely]], ''Guadalupe County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Lane Gergely]], ''Guadalupe County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[James Gholston]], ''District  30 Representative (2001-2004, 2005, 2014-2016, 2016-2018, 2018), Graphic Designer (2016-2018)''<BR />
 
[[James Gholston]], ''District  30 Representative (2001-2004, 2005, 2014-2016, 2016-2018, 2018), Graphic Designer (2016-2018)''<BR />
[[Leon Ginn]], ''District 30 Representative (2014)[[Ben Neece]], Denton County Chair (2008-2010, 2010-2012, 2012-2014)''<BR />
+
[[Leon Ginn]], ''District 30 Representative (2014), Denton County Chair (2008-2010, 2010-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[Virginia Ginn]], ''District 12 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[Virginia Ginn]], ''District 12 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[Kathie Glass]], ''District 7 Representative (2010-2012, 2012-2014, 2016-2018, 2018-2020), Harris County Chair (2012-2014, 2014-2016, 2016-2018, 2018-2020)''<BR />
 
[[Kathie Glass]], ''District 7 Representative (2010-2012, 2012-2014, 2016-2018, 2018-2020), Harris County Chair (2012-2014, 2014-2016, 2016-2018, 2018-2020)''<BR />
[[Tom Glass]], ''District 7 Representative (2011-2012, 2014-2016, 2016-2018)'', <BR />
+
[[Tom Glass]], ''District 7 Representative (2011-2012, 2014-2016, 2016-2018. 2018-2020)'', <BR />
 +
[[Gary Gonyaw]], ''District 3 Representative (2019)''<BR />
 
[[Anthony Gonzales]], ''District 10 Representative (2017-2018)''<BR />
 
[[Anthony Gonzales]], ''District 10 Representative (2017-2018)''<BR />
 +
[[Willie Gonzales]], ''San Patrico County Chair (2020)''<BR />
 
[[Mary Lee Gowland]], ''Kerr County Chair (2011-2012, 2016-2018)''<BR />
 
[[Mary Lee Gowland]], ''Kerr County Chair (2011-2012, 2016-2018)''<BR />
 
[[Megan Gray]], ''District 12 Representative (2008-2009)''<BR />
 
[[Megan Gray]], ''District 12 Representative (2008-2009)''<BR />
Line 486: Line 520:
 
[[Gordon Greer]], ''Jasper County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Gordon Greer]], ''Jasper County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Mike Grossberg]], ''Free Texas Editor (1979-1982), Publications Director (1981)''<BR />
 
[[Mike Grossberg]], ''Free Texas Editor (1979-1982), Publications Director (1981)''<BR />
[[Eric Guerra]], ''Political Action Director (2018-2020)''<BR />
+
[[Eric Guerra]], ''Political Action Director (2018-2020), Travis County Chair (2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Kathy Guire]], ''District 15 Representative (c. 1995)''<BR />
 
[[Kathy Guire]], ''District 15 Representative (c. 1995)''<BR />
 
[[Kevin Hagan]], ''District  12 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Kevin Hagan]], ''District  12 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Tom Hagan]], ''District 24 Representative (2014)''<BR />
 
[[Tom Hagan]], ''District 24 Representative (2014)''<BR />
 
[[Kevin Hale]], ''District 2 Representative (2019-2020)''<BR />
 
[[Kevin Hale]], ''District 2 Representative (2019-2020)''<BR />
 +
[[William "Doc" Halliday]], ''Harrison County Chair (2018-2019)''<BR />
 
[[Chad Hamill]], ''Johnson County Chair (2017-2018)''<BR />
 
[[Chad Hamill]], ''Johnson County Chair (2017-2018)''<BR />
 
[[Christa Hamill]], ''District  22 Representative (2018)''<BR />
 
[[Christa Hamill]], ''District  22 Representative (2018)''<BR />
Line 500: Line 535:
 
[[James Harrell]], ''District  19 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[James Harrell]], ''District  19 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Kiva Harris]], ''District  30 Representative (2017-2018)''<BR />
 
[[Kiva Harris]], ''District  30 Representative (2017-2018)''<BR />
[[Steven R. Harris]], ''District 5 Representative (2016-2017), Social Media Coordinator (2017-2018)''<BR />
+
[[Steven R. Harris]], ''District 5 Representative (2016-2017), Social Media Coordinator (2017-2018), Social Media Coordinator - Instagram (2017-2018), Williamson County Chair (2018-2020)''<BR />
[[Steven Haskett]], ''District  14 Representative (2017-2018)''<BR />
+
[[Steven Haskett]], ''District  14 Representative (2017-2018, 2018-2020)''<BR />
 
[[Michael Haven]], ''Waller County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[Michael Haven]], ''Waller County Chair (2010-2012)<BR />''
 +
[[Christan Hawkins]], ''Graphic Designer (2019-2020)<BR />''
 
[[John Hawley]], ''District 23 Representative''<BR />
 
[[John Hawley]], ''District 23 Representative''<BR />
 
[[Nathan John Haydon]], ''Grayson County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[Nathan John Haydon]], ''Grayson County Chair (2010-2012)<BR />''
[[Robin Hayter]], ''Victoria County Chair (2016-2018}''<BR />
+
[[Robin Hayter]], ''Victoria County Chair (2016-2018)''<BR />
 +
[[DJ Howarth]], ''District 4 Representative (2018-2019)''<BR />
 
[[Laurie Hazen]], ''Brazos County Contact (1989)<BR />''
 
[[Laurie Hazen]], ''Brazos County Contact (1989)<BR />''
[[David Helber]], ''Dallas County Chair (1972}''<BR />
+
[[David Helber]], ''Dallas County Chair (1972)''<BR />
 
[[Joyce Hendrix]], ''Bexar County Contact (1989)<BR />''
 
[[Joyce Hendrix]], ''Bexar County Contact (1989)<BR />''
[[Barry T. Hill]], ''District  31 Representative (2016-2018)''<BR />
+
[[Barry T. Hill]], ''District  31 Representative (2016-2018), Ector County Chair (2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Victor Hinojosa]], ''Membership Coordinator (2018-2020)''<BR />
 
[[Victor Hinojosa]], ''Membership Coordinator (2018-2020)''<BR />
[[Jim Holdar]], ''District 27 Representative (2010?-2011)''<BR />
+
[[Jim Holdar]], ''District 27 Representative (2010-2011), ''Cameron County Chair (2012-2014)''<BR />
 
[[Eric Holdt]], ''District 7 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[Eric Holdt]], ''District 7 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[James Holland]], ''Talent Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[James Holland]], ''Talent Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[Mary Holland]], ''Catering Coordinator (2016-2018), Registration Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[Mary Holland]], ''Catering Coordinator (2016-2018), Registration Coordinator (2016-2018)''<BR />
[[Jon Hom]], ''District  17 Representative (2017-2018)''<BR />
+
[[Jon Hom]], ''District  11 Representative (2017-2018, 2018-2020), Galveston County Chair (2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Mike Holmes]], ''District ? Representative (1972), Harris County Chair (1972)''<BR />
 
[[Mike Holmes]], ''District ? Representative (1972), Harris County Chair (1972)''<BR />
 
[[Betty Howard]], ''Kaufman County Contact (1989)<BR />''
 
[[Betty Howard]], ''Kaufman County Contact (1989)<BR />''
 
[[Rock Howard]], ''District Representative, Political Director (2001-2002)''<BR />
 
[[Rock Howard]], ''District Representative, Political Director (2001-2002)''<BR />
 +
[[Ric Hubbard]], ''District 21 Representative (2018-2020)''<BR />
 +
[[Shawn Huckabay]], ''Bexar County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Marcus Huffer]], ''District 16 Representative (2014)''<BR />
 
[[Marcus Huffer]], ''District 16 Representative (2014)''<BR />
 
[[Clint Hulsey]], ''Johnson County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[Clint Hulsey]], ''Johnson County Chair (2010-2012)<BR />''
[[Clayton Hunt]], ''District 6 Representative (2014), Social Media Coordinator (2016-2018)''<BR />
+
[[Clayton Hunt]], ''District 6 Representative (2014), Social Media Coordinator (2016-2018), Social Media Coordinator - Twitter (2018-2020)''<BR />
 
[[Richard Hunter]], ''Brazoria County Chair (2011-2012, 2012)''<BR />
 
[[Richard Hunter]], ''Brazoria County Chair (2011-2012, 2012)''<BR />
 
[[Marlan Hurt]], ''Wichita County Contact (1989)<BR />''
 
[[Marlan Hurt]], ''Wichita County Contact (1989)<BR />''
Line 530: Line 569:
 
[[Kent Ivey]], ''Howard County Chair (2017-2018)''<BR />
 
[[Kent Ivey]], ''Howard County Chair (2017-2018)''<BR />
 
[[Mike Jacobellis]], ''Jefferson County Chair (2011-2012)''<BR />
 
[[Mike Jacobellis]], ''Jefferson County Chair (2011-2012)''<BR />
[[Christopher Jagge]], ''District Representative, Organizing & Outreach Committee Chair (2000-2002), Brazos County Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018)''<BR />
+
[[Christopher Jagge]], ''District Representative, Organizing & Outreach Committee Chair (2000-2002), Brazos County Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018, 2018-2019)''<BR />
 
[[Jason Jansky]], ''Bee County Chair (2018-2020)''<BR />
 
[[Jason Jansky]], ''Bee County Chair (2018-2020)''<BR />
 
[[Doug Johnson]], ''Randall County Contact (1989)<BR />''
 
[[Doug Johnson]], ''Randall County Contact (1989)<BR />''
[[Gary Edward Johnson|Gary Johnson]], ''Secretary (1989,2014-2016), District 14 Representative (2010-2011),  District 21 Representative (2016-2018), Publicity & Advertising Chair (c. 1995), Travis County Contact (1989)<BR />''
+
[[Gary Edward Johnson|Gary Johnson]], ''Secretary (1989, 2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2018-2020), District 14 Representative (2010),  District 21 Representative (2016-2018), Publicity & Advertising Chair (c. 1995), Travis County Contact (1989)<BR />''
 
[[Johnny Johnson]], ''District 17 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Johnny Johnson]], ''District 17 Representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Keith Johnson]], ''District  2 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Keith Johnson]], ''District  2 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[DeAnna Jones]], ''San Jacinto County Chair (2018)<BR />''
 
[[DeAnna Jones]], ''San Jacinto County Chair (2018)<BR />''
[[Michael Jones]], ''District 8 Representative (2014-2016, 2016)''<BR />
+
[[Michael Jones]], ''District 8 Representative (2014-2016, 2016), Collin County Chair (2014?)''<BR />
 
[[John Jones]], ''District 10 Representative (2008-2010)''<BR />
 
[[John Jones]], ''District 10 Representative (2008-2010)''<BR />
 +
[[Shawn Jones]], ''District 8 Representative (2018-2020), Collin County Chair (2018-2020, 2020-2022)<BR />''
 
[[Whitney Jones]], ''District 10 Representative (2017), Campaign Coordinator (2016-2017)''<BR />
 
[[Whitney Jones]], ''District 10 Representative (2017), Campaign Coordinator (2016-2017)''<BR />
 
[[Ronnie Juranek]], ''Klebery County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[Ronnie Juranek]], ''Klebery County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[Tom Kane]], ''District  21 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Tom Kane]], ''District  21 Representative (2002-2004)''<BR />
 +
[[Bola Kareem]], ''Content Writer (2019-2020)''<BR />
 
[[Troy Keathley]], ''District 20 Representative (2018-2019)''<BR />
 
[[Troy Keathley]], ''District 20 Representative (2018-2019)''<BR />
 +
[[Claud P. Keefer]], ''Ellis County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Jim Keller]], ''District 25 Representative (2017-2018)''<BR />
 
[[Jim Keller]], ''District 25 Representative (2017-2018)''<BR />
 
[[Donald Kelley]], ''Aransas County Contact (1989)''<BR />
 
[[Donald Kelley]], ''Aransas County Contact (1989)''<BR />
 +
[[Jana Kelly]], ''Brazoria County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Bill Kelsey]], ''Bastrop County Contact (1989)''<BR />
 
[[Bill Kelsey]], ''Bastrop County Contact (1989)''<BR />
 +
[[William "Bill" Kelsey]], ''District 14 Representative (2018-2020)''<BR />
 +
[[Chelsea Kendall-Meckel]], ''District 25 Representative (2018-2020), Hays County Chair (2018-2020, 2020-2022)<BR />''
 
[[Tanya Kennedy]], ''District 22 Representative (2014-2015)<BR />''
 
[[Tanya Kennedy]], ''District 22 Representative (2014-2015)<BR />''
 +
[[Rachel Kennerly]], ''Angelina  County Chair (2019-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Bob Kim]], ''Brewster County Contact (1989)<BR />''
 
[[Bob Kim]], ''Brewster County Contact (1989)<BR />''
 
[[Fred King]], ''McLennan County Contact (1989)<BR />''
 
[[Fred King]], ''McLennan County Contact (1989)<BR />''
 
[[Howrad J. King, Jr.]], ''Medina County Contact (1989)<BR />''
 
[[Howrad J. King, Jr.]], ''Medina County Contact (1989)<BR />''
[[Brian E. Kirby]], ''Midland County Chair (2017-2018)<BR />''
+
[[Brian E. Kirby]], ''Midland County Chair (2017-2018, 2018-2020)<BR />''
 
[[Brenda Kistler]], ''District 4 Representative (2014)<BR />''
 
[[Brenda Kistler]], ''District 4 Representative (2014)<BR />''
 
[[Vern Kirby]], ''District 13 Representative (2016)<BR />''
 
[[Vern Kirby]], ''District 13 Representative (2016)<BR />''
 +
[[Randy Klepetko]], ''Bexar County Chair (2004-2206, 2006-2008)<BR />''
 
[[Ed Kless]], ''Collin County Chair (2016-2018), Social Media Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[Ed Kless]], ''Collin County Chair (2016-2018), Social Media Coordinator (2016-2018)''<BR />
[[Eric Klinker]], ''District 17 Representative (2014-2015), Wise County Chair (2012-2014)<BR />''
+
[[Eric Klinker]], ''District 17 Representative (2014-2015), Brazoria County Chair (2012-2014)<BR />''
 
[[Jennifer Koehn-Gordon]], ''Wise County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[Jennifer Koehn-Gordon]], ''Wise County Chair (2010-2012)<BR />''
 
[[Mike Kolls]], ''District 12 representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Mike Kolls]], ''District 12 representative (2014-2015)''<BR />
 
[[Kelly Kope]], ''District 16 Representative (c. 1995), Campaigns & Elections chair (c. 1995)''<BR />
 
[[Kelly Kope]], ''District 16 Representative (c. 1995), Campaigns & Elections chair (c. 1995)''<BR />
 
[[John Kormylo]], ''District  13 Representative (c. 1995, ?-2004?), Harris County Contact (1989)''<BR />
 
[[John Kormylo]], ''District  13 Representative (c. 1995, ?-2004?), Harris County Contact (1989)''<BR />
[[Madlen Krause]], ''District 1 Representative (2018-2020), Titus County Chair (2018), Camp County Chair (2019-2020)<BR />''
+
[[Madlen Krause]], ''District 1 Representative (2018-2020), Titus County Chair (2018), Camp County Chair (2019-2020, 2020-2022)<BR />''
 +
[[Kyle Kresser]], ''Orange County Chair (2019-2020)<BR />''
 
[[Alma Kucymbala]], ''Chair (1982?-1984?)''<BR />
 
[[Alma Kucymbala]], ''Chair (1982?-1984?)''<BR />
 
[[Ivan Kusjanovic]], ''District 13  Representative (2016)<BR />''
 
[[Ivan Kusjanovic]], ''District 13  Representative (2016)<BR />''
Line 566: Line 614:
 
[[Honey Lanham]], ''Chair (1980?-1982?)''<BR />
 
[[Honey Lanham]], ''Chair (1980?-1982?)''<BR />
 
[[Rob Lapham]], ''District 18 Representative (2010, 2012, 2014-2015), Ombudsman (2010), Executive Director (2010-2011?)''<BR />
 
[[Rob Lapham]], ''District 18 Representative (2010, 2012, 2014-2015), Ombudsman (2010), Executive Director (2010-2011?)''<BR />
[[Tom Laurent]], ''Walker County Chair (2010-2012, 2016-2018)''<BR />
+
[[Tom Laurent]], ''Walker County Chair (2010-2012, 2016-2018, 2018-2020)''<BR />
 
[[Jay Lawrence]],''Systems Administrator (2016-2018)''<BR />
 
[[Jay Lawrence]],''Systems Administrator (2016-2018)''<BR />
 
[[Benjamin Leder]], ''Henderson County Chair (2018-2019)''<BR />
 
[[Benjamin Leder]], ''Henderson County Chair (2018-2019)''<BR />
 +
[[Jeinay LeBlanc]], ''Matagorda County Chair (2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Emily Lee]], ''Parker County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Emily Lee]], ''Parker County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Michael Lee]], ''District 17 Representative (2010-2014), Fort Bend County Chair (2011-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[Michael Lee]], ''District 17 Representative (2010-2014), Fort Bend County Chair (2011-2012, 2012-2014)''<BR />
Line 578: Line 627:
 
[[Desarae Lindsey]], ''Henderson County County (2016-2018, 2018), Campaign Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[Desarae Lindsey]], ''Henderson County County (2016-2018, 2018), Campaign Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[J. Tyler Lindsey]], ''District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018), Graphic Designer (2016-2018)''<BR />
 
[[J. Tyler Lindsey]], ''District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018), Graphic Designer (2016-2018)''<BR />
 +
[[Jordan Linnenkugel]], ''District 28 Representative (2018-2019)''<BR />
 +
[[Dylan Lochhard]], ''Kendall County Chair (2017-2018)''<BR />
 
[[Bob Lockhart]], ''Treasurer (1986-2004)''<BR />
 
[[Bob Lockhart]], ''Treasurer (1986-2004)''<BR />
[[Mark Loewe]], ''District 25 Representative (2016-2018)''<BR />
+
[[Mark Loewe]], ''District 25 Representative (2016-2018), District 21 Representative (2018-2020''<BR />
 
[[Vance Lowry]], ''District 1 Representative (2010-2012+), Upshur County Chair (2010-2012, 2016-2017)''<BR />
 
[[Vance Lowry]], ''District 1 Representative (2010-2012+), Upshur County Chair (2010-2012, 2016-2017)''<BR />
 +
[[Francisco Lozano]], ''Cameron County Chair (2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Denise Luckey]], ''Marketing Director (2014)''<BR />
 
[[Denise Luckey]], ''Marketing Director (2014)''<BR />
 
[[Dave Luckstead]], ''Nueces County Contact (1989)<BR />''
 
[[Dave Luckstead]], ''Nueces County Contact (1989)<BR />''
 
[[Joe Lusardi]], ''Treasurer (1989)''<BR />
 
[[Joe Lusardi]], ''Treasurer (1989)''<BR />
 
[[Lili Lyddon]], ''Madison County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Lili Lyddon]], ''Madison County Chair (2010-2012)''<BR />
 +
[[Amy Lyons]], ''District 5 Representative (2018-2020)''<BR />
 
[[Bill Machnis]], ''District 18 Representative (2014)''<BR />
 
[[Bill Machnis]], ''District 18 Representative (2014)''<BR />
 
[[Ed Maddox]], ''District 23 Representative (2014), District 2 Representative (2018)''<BR />
 
[[Ed Maddox]], ''District 23 Representative (2014), District 2 Representative (2018)''<BR />
Line 600: Line 653:
 
[[Bryan McAninch]], ''Collin County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Bryan McAninch]], ''Collin County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Barbara McComb]], ''Tarrant County Secretary (1972)''<BR />
 
[[Barbara McComb]], ''Tarrant County Secretary (1972)''<BR />
[[Kerry McKennon]], ''District 28 Representative (2014-2016, 2016-2018), Hale County Chair (2016-2018), County Coordinator (2016-2018)''<BR />
+
[[Kerry McKennon]], ''District 28 Representative (2014-2016, 2016-2018), Hale County Chair (2016-2018, 2018-2020, 2020-2022), County Coordinator (2016-2018, 2018-2020)''<BR />
[[Phil McKenzie]], ''District 5 Representative (2019-2020)''<BR />
+
[[Philip J McKenzie]], ''District 5 Representative (2019-2020, ''Williamson County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Guy McLendon]], ''District 13 Representative (2010-2012?), Harris County Chair (2006-2008, 2008-2010, 2010-2012)''<BR />
 
[[Guy McLendon]], ''District 13 Representative (2010-2012?), Harris County Chair (2006-2008, 2008-2010, 2010-2012)''<BR />
 
[[Jack McNally]], ''District 27 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Jack McNally]], ''District 27 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Linda McNally]], ''District 27 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Linda McNally]], ''District 27 Representative (2002-2004)''<BR />
 +
[[Arthur McQuiddy]], ''Bastrop County Chair (2005-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012)''<BR />
 
[[Leonard Metters]], ''District 8 Representative (2016)''<BR />
 
[[Leonard Metters]], ''District 8 Representative (2016)''<BR />
 +
[[Colby D. Meise]], ''Midland  County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Everitt Mikey]], ''Swisher and Hale County Contact (1989)<BR />''
 
[[Everitt Mikey]], ''Swisher and Hale County Contact (1989)<BR />''
 
[[Allen Miller]], ''District 3 Representative (2018), Legislative Coordinator (2017-2018)''<BR />
 
[[Allen Miller]], ''District 3 Representative (2018), Legislative Coordinator (2017-2018)''<BR />
Line 612: Line 667:
 
[[Ed Mishou]], ''District 27 Representative (2011-2014)''<BR />
 
[[Ed Mishou]], ''District 27 Representative (2011-2014)''<BR />
 
[[Nancy Mishou]], ''District 27 Representative (2011-2014)''<BR />
 
[[Nancy Mishou]], ''District 27 Representative (2011-2014)''<BR />
 +
[[Patrick Mitchell]], ''Victoria County Chair (2020, 2020-2022)<BR />''
 
[[Royce Mitchell, Jr.]], ''District  11 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Royce Mitchell, Jr.]], ''District  11 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Gordon Mobley]], ''District 24 Representative (2008-2009), Dallas County Contact (1989), Bell County Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[Gordon Mobley]], ''District 24 Representative (2008-2009), Dallas County Contact (1989), Bell County Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[Mase R. Molina]], ''District 20 Representative (2016)''<BR />
 
[[Mase R. Molina]], ''District 20 Representative (2016)''<BR />
 
[[David Allen Monroe]], ''District 4 Representative (2016-2018)''<BR />
 
[[David Allen Monroe]], ''District 4 Representative (2016-2018)''<BR />
 +
[[Ginny Moore]], ''Development Coordinator (2019-2020)''<BR />
 
[[Kirk Moore]], ''Montgomery County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Kirk Moore]], ''Montgomery County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[William "Mike" Moore]], ''Bastrop County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[William "Mike" Moore]], ''Bastrop County Chair (2016-2018)''<BR />
 +
[[Amy Morales]], ''Wharton County Chair (2019-2020)''<BR />
 
[[Randall Morgan]], ''District 8 Representative (c. 1995)''<BR />
 
[[Randall Morgan]], ''District 8 Representative (c. 1995)''<BR />
 +
[[Nathaniel Muller]], ''Harrison County Chair (2020, 2020-2022)''<BR />
 +
[[Darrel Mulloy]], ''Brazoria County Chair (2012-2013)''<BR />
 
[[John Jay Myers]], ''District 23 Representative (2009-2011)''<BR />
 
[[John Jay Myers]], ''District 23 Representative (2009-2011)''<BR />
 
[[Geoff Neale]], ''Chair (1998-2000, 2000-2002), Treasurer (2004-2006. 2007), District 14 Representative (c. 2008)''<BR />
 
[[Geoff Neale]], ''Chair (1998-2000, 2000-2002), Treasurer (2004-2006. 2007), District 14 Representative (c. 2008)''<BR />
Line 626: Line 686:
 
[[Bennett Neiman]], ''District 14 Representative (2016)''<BR />
 
[[Bennett Neiman]], ''District 14 Representative (2016)''<BR />
 
[[Lan Nelson]], ''Walker County Contact (1989)<BR />''
 
[[Lan Nelson]], ''Walker County Contact (1989)<BR />''
[[Nick Nelson]], ''Website Administrator (2018-2010)<BR />''
+
[[Nick Nelson]], ''Website Administrator (2018-2020)<BR />''
 
[[Dakota Newman]], ''District 19 Representative (2017-2018)''<BR />
 
[[Dakota Newman]], ''District 19 Representative (2017-2018)''<BR />
 
[[Stan Norred]], ''district 11 representative (2008-2010)''<BR />
 
[[Stan Norred]], ''district 11 representative (2008-2010)''<BR />
Line 635: Line 695:
 
[[Paul Osborn]], ''District 16 Representative (2008-2010)''<BR />
 
[[Paul Osborn]], ''District 16 Representative (2008-2010)''<BR />
 
[[Tom Owens]], ''Midland and Ector County Contact (1989)<BR />''
 
[[Tom Owens]], ''Midland and Ector County Contact (1989)<BR />''
[[Christie Pearson]], ''Gulf Coast Director (2010-2011)''<BR />
 
 
[[Charles Parkes|Charles F. Parkes III]], ''District 1 Representative (2012-2014)''<BR />
 
[[Charles Parkes|Charles F. Parkes III]], ''District 1 Representative (2012-2014)''<BR />
 
[[Amie Parsons]], ''North Texas Director (2010)''<BR />
 
[[Amie Parsons]], ''North Texas Director (2010)''<BR />
 
[[Hugh Parsons]], ''District 18 Representative (2008)''<BR />
 
[[Hugh Parsons]], ''District 18 Representative (2008)''<BR />
[[Allen Patterson]], ''District 10 Representative (2009-2010, 2014-2015)''<BR />
+
[[Allen Patterson]], ''District 10 Representative (2009-2010, 2011-2012, 2014-2015)''<BR />
[[Jennefer Payne]], ''Jasper County Chair (2018)''<BR />
+
[[Jennefer Payne]], ''District 3 Representative (2018-2019), Jasper County Chair (2018)''<BR />
 
[[Carla Pealer]], ''District 14 Representative (2016-2017)''<BR />
 
[[Carla Pealer]], ''District 14 Representative (2016-2017)''<BR />
 +
[[Christie Pearson]], ''Gulf Coast Director (2010-2011)''<BR />
 
[[Patrick Peavy]], ''District 8 Representative (2014)''<BR />
 
[[Patrick Peavy]], ''District 8 Representative (2014)''<BR />
 
[[Jan Peck]], ''Tarrant County Chair (1972)''<BR />
 
[[Jan Peck]], ''Tarrant County Chair (1972)''<BR />
 
[[Jamie Perez]], ''District 29 Representative (2016)''<BR />
 
[[Jamie Perez]], ''District 29 Representative (2016)''<BR />
[[Rene Perez]], ''District 9 Representative (2017-2018), Coalition Liaison (2018-2020)''<BR />
+
[[Rene Perez]], ''District 9 Representative (2017-2018, 2018-2020), Coalition Liaison (2018-2020), Legislative
 +
Administrator (2019-2020), Tarrant County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Paul Petersen]], ''District 16 Representative (2008-2010, 2010-2012), Dallas County Chair (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018)''<BR />
 
[[Paul Petersen]], ''District 16 Representative (2008-2010, 2010-2012), Dallas County Chair (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018)''<BR />
 
[[James Phillips]], ''Midland County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[James Phillips]], ''Midland County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Dianne Pilcher]], ''Executive Director (1986-1988)''<BR />
 
[[Dianne Pilcher]], ''Executive Director (1986-1988)''<BR />
 +
[[Darren Pollock]], ''Guadalupe County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Chris Porter]], ''Dallas County Secretary (1972)''<BR />
 
[[Chris Porter]], ''Dallas County Secretary (1972)''<BR />
[[Barbara Pratt]], ''Tom Green County Chair (2010-2012)''<BR />
+
[[Barbara Pratt]], ''Tom Green County Chair (2010-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[David Preston]], ''District 2 Representative (c. 2013)''<BR />
 
[[David Preston]], ''District 2 Representative (c. 2013)''<BR />
[[Doug Crall Price]], ''Jefferson County Chair (2018)''<BR />
+
[[Joel Kirk Price]], ''Bandera County Chair (2018, 2018-2020)''<BR />
[[Joel Kirk Price]], ''Bandera County Chair (2018)''<BR />
 
 
[[Jim Prindle]], ''District 8 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[Jim Prindle]], ''District 8 Representative (2010-2011)''<BR />
 +
[[Bruce Pugh]], ''Brazos County Chair (2019-2020)''<BR />
 
[[Keith A. Pyron]],''District 1 Representative (2016)''<BR />
 
[[Keith A. Pyron]],''District 1 Representative (2016)''<BR />
 +
[[Bruce Quarles]], ''Polk County Chair (2018-2020)''<BR />
 
[[Kevin Rafferty]], ''Data Analyst (2016-2018)''<BR />
 
[[Kevin Rafferty]], ''Data Analyst (2016-2018)''<BR />
 
[[Tom Rainey]], ''Nacogdoches County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Tom Rainey]], ''Nacogdoches County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Joshua Ramey]], ''Navarro County Chair (2017-2018)''<BR />
 
[[Joshua Ramey]], ''Navarro County Chair (2017-2018)''<BR />
[[Jose "Jay" Ramon]], ''Burleson County Chair 2019-2020''<BR />
+
[[Jose "Jay" Ramon]], ''Burleson County Chair (2019-2020)''<BR />
 
[[Richard D. Ramsey]], ''Jasper County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Richard D. Ramsey]], ''Jasper County Chair (2010-2012)''<BR />
 +
[[Teresa Rangle]], ''District 30 Representative (2019-2020)''<BR />
 
[[Eric Rathbone]], ''Smith County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Eric Rathbone]], ''Smith County Chair (2010-2012)''<BR />
 +
[[Adam Ray]], ''Neuces County Chair (2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Gary Rayford]], ''Anderson County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Gary Rayford]], ''Anderson County Chair (2016-2017)''<BR />
 
[[Pru Rearden]], ''District 15 Representative (2010-2011)''<BR />
 
[[Pru Rearden]], ''District 15 Representative (2010-2011)''<BR />
Line 670: Line 735:
 
[[Robert Restivo]], ''District 28 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Robert Restivo]], ''District 28 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Coy Reynolds]], ''District 22 Representative (2008-2010)''<BR />
 
[[Coy Reynolds]], ''District 22 Representative (2008-2010)''<BR />
 +
[[George Kenneth Reynolds]], ''District 12 Representative (2018-2020), Denton County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Marianne Robbins]], ''Secretary (c. 1995)''<BR />
 
[[Marianne Robbins]], ''Secretary (c. 1995)''<BR />
[[Kate Roberts]], ''Hardin County Chair (2010-201r)''<BR />
+
[[Kate Roberts]], ''Hardin County Chair (2010-2012, 2014-2016)''<BR />
 +
[[Christopher Robinson]], ''Tom Green County Chair (2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Gil Robinson]], ''District 22 Representative (2014-2016), Bexar County Chair (2016-2018), Membership Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[Gil Robinson]], ''District 22 Representative (2014-2016), Bexar County Chair (2016-2018), Membership Coordinator (2016-2018)''<BR />
 
[[Harry Robinson]], ''Secretary (1975-?)''<BR />
 
[[Harry Robinson]], ''Secretary (1975-?)''<BR />
 +
[[James F. Robinson]], ''Tom Green County Chair (2014-2016)''<BR />
 
[[Tammie Robinson]], ''Tom Green County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Tammie Robinson]], ''Tom Green County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Jon Roland]], ''District 24 Representative (?-2012)''<BR />
 
[[Jon Roland]], ''District 24 Representative (?-2012)''<BR />
 
[[John Rowan]], ''General Counsel (c. 1995)''<BR />
 
[[John Rowan]], ''General Counsel (c. 1995)''<BR />
 +
[[Lisa Rowe]], ''Archer County Chair (2008-2010)''<BR />
 +
[[Kyle Russell]], ''District 16 Representative (2018-2020)''<BR />
 
[[Mike Ryan]], ''District  18 Representative (2018-2020)''<BR />
 
[[Mike Ryan]], ''District  18 Representative (2018-2020)''<BR />
[[Matt Savino]], ''Henderson County Chair (2019-2020)''<BR />
+
[[Matt Savino]], ''Henderson County Chair (2019-2020, 2020-2022)''<BR />
[[David Schaab]], ''Grayson County Chair (2019-2020)''<BR />
+
[[David Schaab]], ''District 30 Representative (2019-2020), Grayson County Chair (2019-2020)''<BR />
 
[[Ashley (Johnson) Scheirman]], ''District 13 Representative (2014-2015), Media Manager (c. 2014)''<BR />
 
[[Ashley (Johnson) Scheirman]], ''District 13 Representative (2014-2015), Media Manager (c. 2014)''<BR />
 +
[[Eric Schafer]], ''District 22 Representative (2018-2020)''<BR />
 
[[Elliott Scheirman]], ''District 15 Representative (2014-2015, 2016)''<BR />
 
[[Elliott Scheirman]], ''District 15 Representative (2014-2015, 2016)''<BR />
 +
[[Nolan Schmidt]], ''Guadalupe County Chair (2018-2020)''<BR />
 
[[Loren Schneiderman]], ''Travis County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Loren Schneiderman]], ''Travis County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Jennifer Schradeya]], ''District 14 Representative (2014-2016)''<BR />
 
[[Jennifer Schradeya]], ''District 14 Representative (2014-2016)''<BR />
 
[[Terrence & Bonnie Schrault]], ''Cameron County Contacts (1989)<BR />''
 
[[Terrence & Bonnie Schrault]], ''Cameron County Contacts (1989)<BR />''
 
[[George Schwappach]], ''Campaigns & Elections Committee Chair (2000?-2002), District 24 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[George Schwappach]], ''Campaigns & Elections Committee Chair (2000?-2002), District 24 Representative (2002-2004)''<BR />
[[Liz Scripter]], ''District 9 Representative (2016-2018, 2018-2020), Tarrant County Chair (2016-2018), Database Administrator (2016-2018, 2018), IT Director (2018-2020)''<BR />
+
[[Liz Scripter]], ''District 9 Representative (2016-2018, 2018-2020), Tarrant County Chair (2016-2018, 2018-2020), Database Administrator (2016-2018, 2018, 2019-2020), IT Director (2018-2019)''<BR />
 +
[[Pete Seidel]], ''Development Coordinator (2019-2020)''<BR />
 +
[[Lee Sharp]], ''District 13 Representative (2018-2020), IT Director (2019-2020)''<BR />
 
[[John Shuey]], ''District 9 Representative (2008-2011), District 12 Representative (2014-2016)''<BR />
 
[[John Shuey]], ''District 9 Representative (2008-2011), District 12 Representative (2014-2016)''<BR />
 
[[Warren Sippel, Jr.]], ''District 9 Representative (2010)''<BR />
 
[[Warren Sippel, Jr.]], ''District 9 Representative (2010)''<BR />
Line 700: Line 774:
 
[[Johnny Smythers]], ''District 29 Representative (2014-2016, 2016-2018, 2018)''<BR />
 
[[Johnny Smythers]], ''District 29 Representative (2014-2016, 2016-2018, 2018)''<BR />
 
[[Meridith Snider]], ''McLennan County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Meridith Snider]], ''McLennan County Chair (2010-2012)''<BR />
 +
[[Neill Snider]], ''McLennan County Chair (2020-2022)''<BR />
 
[[Benjamin Song]], ''District 10 Representative (2016-2017)''<BR />
 
[[Benjamin Song]], ''District 10 Representative (2016-2017)''<BR />
 
[[William Sparkman]], ''District 9 Representative (2008-2010)''<BR />
 
[[William Sparkman]], ''District 9 Representative (2008-2010)''<BR />
Line 712: Line 787:
 
[[Anna-Maria Swiatek]], ''Graphic Designer (2018-2020)''<BR />
 
[[Anna-Maria Swiatek]], ''Graphic Designer (2018-2020)''<BR />
 
[[Calvin Tait]], ''Burnet County Chair (2018)''<BR />
 
[[Calvin Tait]], ''Burnet County Chair (2018)''<BR />
 +
[[Eric Tanner]], ''Montgomery County Chair (2018-2020)''<BR />
 +
[[Curry Taylor]], ''Dallas County Chair (2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[George Thixton]], ''Kaufman County Chair (2011-2012)''<BR />
 
[[George Thixton]], ''Kaufman County Chair (2011-2012)''<BR />
[[Arthur Thomas]], ''Secretary (2016-2018), Assistant Executive Director (c. 2008), ''District 25 Representative (2014-2016), IT Assistant (c. 2014),''<BR />''
+
[[Arthur Thomas]], ''Secretary (2016-2018), Assistant Executive Director (c. 2008), District 25 Representative (2014-2016), District 26 Representative (2018-2020), IT Assistant (c. 2014), Historian (2015-2016, 2019-2020)''<BR />
 
[[Joshua Thomas]], ''Bell County Chair (2018)''<BR />
 
[[Joshua Thomas]], ''Bell County Chair (2018)''<BR />
 +
[[Shannon Thomason]], ''District  31 Representative (2018-2020)''<BR />
 +
[[Jeremy Thompson]], ''Hardin County Chair (2012-2014)''<BR />
 
[[Jim Thompson]], ''District  30 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Jim Thompson]], ''District  30 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[Greg Tidd]], ''Randall County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Greg Tidd]], ''Randall County Chair (2010-2012)''<BR />
Line 724: Line 803:
 
[[Kevin Tunstall]], ''District Representative''<BR />
 
[[Kevin Tunstall]], ''District Representative''<BR />
 
[[John Turnbow]], ''District 28 Representative (2002-2004)''<BR />
 
[[John Turnbow]], ''District 28 Representative (2002-2004)''<BR />
[[David Turner]], ''District 13 Representative (2017-2018)''<BR />
+
[[David Turner]], ''District 13 Representative (2017-2018, 2018-2020)''<BR />
 +
[[James Turner]], ''Tom Green County Chair (2006-2008, 2008-2010)''<BR />
 
[[Bobbie Tyler]], "Hockley County Chair (2012)''<BR />
 
[[Bobbie Tyler]], "Hockley County Chair (2012)''<BR />
[[Anthony Valdiviar]], ''District 19 Representative (2018-2020)''<BR />
+
[[Carol Unsicker]], ''District 15 Representative (2018-2020)''<BR />
[[Jo-Anne Valdiviar]], ''District 19 Representative (2018-2020)''<BR />
+
[[Anthony Valdivia]], ''District 19 Representative (2018-2020)''<BR />
 +
[[Jo-Anne Valdivia]], ''District 19 Representative (2019)''<BR />
 
[[Laura Ann Valle]], ''District 25 Representative (2010-2013?), District 26 Representative (2014), District 19 Representative (2016-2018), Bexar County Chair (2010-2012, 2012-2014)''<BR />
 
[[Laura Ann Valle]], ''District 25 Representative (2010-2013?), District 26 Representative (2014), District 19 Representative (2016-2018), Bexar County Chair (2010-2012, 2012-2014)''<BR />
 +
[[Eric Vansingel]], ''District 8 Representative (2018-2020)''<BR />
 
[[Brenda Vaughn]], ''Wise County Chair (2018)''<BR />
 
[[Brenda Vaughn]], ''Wise County Chair (2018)''<BR />
 
[[Cassie Villela]], ''District 19 Representative (2014-2016, 2016), Treasurer (2018-2020)''<BR />
 
[[Cassie Villela]], ''District 19 Representative (2014-2016, 2016), Treasurer (2018-2020)''<BR />
Line 742: Line 824:
 
[[John Watts]], ''Lamar County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[John Watts]], ''Lamar County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Nathan Watts]], ''District 17 Representative (2016-2018)''<BR />
 
[[Nathan Watts]], ''District 17 Representative (2016-2018)''<BR />
[[Matt Wavering]], ''Kaufman County Chair (2016-2018)''<BR />
+
[[Matt Wavering]], ''Kaufman County Chair (2016-2018, 2018-2019)''<BR />
 
[[Allen Weatherford]], ''District 1 Representative (2010-2012, 2015-2016)''<BR />
 
[[Allen Weatherford]], ''District 1 Representative (2010-2012, 2015-2016)''<BR />
 
[[Pat Wedel]], ''District 25 Representative (c. 1995)''<BR />
 
[[Pat Wedel]], ''District 25 Representative (c. 1995)''<BR />
 
[[Craig Weems]], ''District 5 Representative (2008)''<BR />
 
[[Craig Weems]], ''District 5 Representative (2008)''<BR />
 
[[Stephanie Berlin Weiss]], ''Secretary (2000-2004)''<BR />
 
[[Stephanie Berlin Weiss]], ''Secretary (2000-2004)''<BR />
[[Cynthia "Cyndy" Welch]], ''Robertson County Chair (2017-2018)''<BR />
+
[[Cynthia "Cyndy" Welch]], ''Robertson County Chair (2017-2018, 2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Robert West]], ''District 12 Representative (2001-2004)''<BR />
 
[[Robert West]], ''District 12 Representative (2001-2004)''<BR />
 
[[Krista Wheatly]], ''District 31 Representative (2002)''<BR />
 
[[Krista Wheatly]], ''District 31 Representative (2002)''<BR />
 
[[Ernie Whiteside]], ''District 9 Representative (2001-2002)''<BR />
 
[[Ernie Whiteside]], ''District 9 Representative (2001-2002)''<BR />
 
[[Matthew Whittington]], ''District 5 Representative (2016-2018, 2018-2019), Williamson County Chair (2016-2018)''<BR />
 
[[Matthew Whittington]], ''District 5 Representative (2016-2018, 2018-2019), Williamson County Chair (2016-2018)''<BR />
[[Anastasia Wilford]], ''District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018, 2018-2019), Media Manager (c. 2014), Operations Director (2016-2018)''<BR />
+
[[Anastasia Wilford]], ''District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018, 2018-2019), District 23 Representative (2019-2020), Media Manager (c. 2014), Operations Director (2016-2018, 2018-2020)''<BR />
 
[[John Wilford]], Treasurer (2014-2016), District 3 ''Representative (2012-2014), Cherokee County Chair (2011-2012, 2012-2013)<BR />''
 
[[John Wilford]], Treasurer (2014-2016), District 3 ''Representative (2012-2014), Cherokee County Chair (2011-2012, 2012-2013)<BR />''
 
[[Chris Williams]], ''Treasurer (c. 2006)''<BR />
 
[[Chris Williams]], ''Treasurer (c. 2006)''<BR />
 
[[Curtis Ray Williams]], ''Potter County (2016-2018)''<BR />
 
[[Curtis Ray Williams]], ''Potter County (2016-2018)''<BR />
 
[[Resa Willis]], ''District 16 Representative (2016-2017), District 2 Representative (2017), Development Director (2017)''<BR />
 
[[Resa Willis]], ''District 16 Representative (2016-2017), District 2 Representative (2017), Development Director (2017)''<BR />
 +
[[Cheryl Wilson]], ''Atascosa County Chair (2013)''<BR />
 
[[Charles Wood]], ''Bastrop County Chair (2013-2014)''<BR />
 
[[Charles Wood]], ''Bastrop County Chair (2013-2014)''<BR />
 
[[Lynna Wright]], ''Washington County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Lynna Wright]], ''Washington County Chair (2010-2012)''<BR />
[[Rudy Wright]], ''District 1 Representative (2014-2015), Smith County Chair (2016-2018)''<BR />
+
[[Rudy Wright]], ''District 1 Representative (2014-2015), Smith County Chair (2016-2018, 2018-2020, 2020-2022)''<BR />
 
[[Lee Wrights]], ''District 24 Representative (2010-2014), Burnet County Chair (2012-2014)''<BR />
 
[[Lee Wrights]], ''District 24 Representative (2010-2014), Burnet County Chair (2012-2014)''<BR />
 +
[[Marion Young]], ''District 17 Representative (2018-2020)''<BR />
 
[[Alex Young]], ''San Patrico County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Alex Young]], ''San Patrico County Chair (2010-2012)''<BR />
 
[[Chuck Young]], ''District 25 Representative (2010-2011?)''<BR />
 
[[Chuck Young]], ''District 25 Representative (2010-2011?)''<BR />
Line 1,252: Line 1,336:
 
* [https://www.instagram.com/lptexassocialmedia/ LPTexas Instagram]
 
* [https://www.instagram.com/lptexassocialmedia/ LPTexas Instagram]
 
* [https://www.linkedin.com/company/libertarian-party-of-texas/ LPTexas LinkedIn]
 
* [https://www.linkedin.com/company/libertarian-party-of-texas/ LPTexas LinkedIn]
 +
 +
==References==
  
 
{{United States}}
 
{{United States}}
Line 1,258: Line 1,344:
  
 
{{Old-LPedia-CC}}
 
{{Old-LPedia-CC}}
 
==References==
 

Latest revision as of 22:25, 28 March 2020

Libertarian Party of Texas
LPTexas Logo 2015.svg
General Information
Chartered: 1971
Region: 7
Officers
Chair: John Wilford
Vice-Chair: Steve Harris
Secretary: Gary Johnson
Treasurer: Cassie Villela
Contact
Address: 111 Congress Ave. Suite 400
Austin, Texas 78701
Website: Website
Social Media
Facebook: Facebook
Twitter: Twitter
Instagram: Instagram

The Libertarian Party of Texas is the Texas affiliate of the Libertarian Party.

June 2006 meeting of the Texas SLEC


State Libertarian Executive Committee

The State Libertarian Executive Committee is elected every two years at the state party convention and is run by state party rules (which presently function as a combination of suspendable rules and non-suspendable bylaws). It consists of four officers and up to two district representatives for each of 31 state senate districts, for a theoretical maximum of 66 members. It typically meets in person once a quarter on a Saturday.

Officials

vacant, District 1
Madlen Krause, District 1
Kevin Hale, District 2
vacant, District 2
vacant, District 3
vacant, District 3
vacant, District 4
Scott Ford, District 4
Amy Lyons, District 5
Phil McKenzie, District 5
vacant, District 6
vacant, District 6
Tom Glass, District 7
Kathie Glass, District 7
Eric Vansingel, District 8
Shawn Jones, District 8
Liz Scripter, District 9
Rene Perez, District 9
Geoff Adams, District 10
Brian Bouffard, District 10
Bob Townsend II, District 11
Jon Hom, District 11
George Reynolds, District 12
vacant, District 12
David Turner, District 13
Lee Sharp, District 13
William "Bill" Kelsey, District 14
Steven Haskett, District 14
Neal Dikeman, District 15
Carol Unsicker, District 15
Kyle Russell, District 16
Mike Dooling, District 16
Marian Young, District 17
Christopher Clemence, District 17
Andrew Amelang, District 18
Mike Ryan, District 18
vacant, District 19
vacant, District 19
vacant, District 20
vacant, District 20
Mark Loewe, District 21
Ric Hubbard, District 21
Eric Schafer, District 22
vacant, District 22
vacant, District 23
vacant, District 23
Joe Burnes, District 24
Ben Farmer, District 24
Timothy Martinez, District 25
Chelsea Meckel, District 25
Arthur Thomas, District 26
Bekah Congdon, District 26
Frank Lozano, District 27
vacant, District 27
vacant, District 28
vacant, District 28
vacant, District 29
vacant, District 29
Teresa Rangle, District 30
David Schaab, District 30
Shannon Thomason, District 31
Barry Hill, District 31

Staff

Operations
Communications
IT
Political Action
Events
Development
Finance
Records

Ballot Access

LPTexas has usually managed to maintain ballot access since first getting it in 1980.

It didn't get enough votes for governor to qualify in 1982. An unsuccessful ballot access petitioning drive in 1984 meant that LPTexas wasn't on the ballot and at least three elected partisan Libertarians were prevented from running for re-election.

The 1986 petition was successful and it wasn't necessary to petition again until 2004.

The need for another petition drive was narrowly averted in 2016.

Candidate Nominations

In Texas, candidates are selected by convention. If a candidate's district is located entirely within a county, the candidate is nominated by the county convention.

If a candidate's district crosses county lines but isn't the entire state, the candidate is nominated at a district convention. Starting in 2006 in North Texas most district conventions are held at a unified time and location so as to maximize the number of delegates to these conventions so the candidates can be properly vetted.

If a candidate office is statewide, the candidate is nominated by the state convention, with the obvious exception of US President, although theoretically that could also be decided at the state convention.

Statewide offices include: President, Governor, Lt Governor, US Senator, Justices of the Court of Criminal Appeals, Justices of the Supreme Court, Comptroller of Public Accounts, Railroad (oil and gas) Commissioners, Agriculture Commissioners, and Treasurer (office abolished in 1996).

County Chairs

Andrews County
Andrew Johnson, 2019-2020
Angelina County
Rachel Kennerly, 2020-2022
Bastrop County
William "Mike" Moore, 2018-2020
Bee County
Jason Jansky, 2018-2020
Bexar County
Shawn Huckabay, 2020-20220
Bowie County
Steve Oglesby, 2018-2020
Brazoria County
Jana Kelly, 2020-2022
Brazos County
Bruce Pugh, 2019-2020
Burleson County
Jose "Jay" Ramon, 2019-2020
Burnet County
Calvin Tait, 2018-2020
Cameron County
Francisco Lozano, 2020-2022
Camp County
Madlen Krause, 2020-2022
Cherokee County
Melina Baker, 2018-2020
Collin County
Shawn Jones, 2020-2022
Comal County
Timothy Martinez, 2018-2020
Dallas County
Curry Taylor, 2020-2022
Denton County
George Kenneth Reynolds, 2020-2022
Eastland County
Rhett Smith, 2018-2020
Ector County
Barry Hill, 2020-2022
El Paso County
Darin H. Stone, 2018-2020
Ellis County
Claud P. Keefer, 2020-2022
Erath County
Cody Bedwell, 2020
Fort Bend County
Christopher Clemence, 2020-2022
Franklin County
Joseph Duncan, 2020-2022
Galveston County
Jon Hom, 2020-2022
Grayson County
David Schaab, 2018-2020
Gregg County
Brandee Brown, 2018-2020
Grimes County
Audra Berry, 2018-2020
Guadalupe County
Darren Pollock, 2020-2022
Hardin County
Doug Crall, 2020-2022
Hale County
Kerry D. McKennon, 2020-2022
Harris County
Kathie Glass, 2018-2020
Harrison County
Nathaniel Muller, 2020-2022
Hays County
Chelsea Kendall-Meckel, 2020-2022
Henderson County
Matt Savino, 2020-2022
Hidalgo County
Mase Molina, 2018-2020
Howard County
Kent Ivey, 2018-2020
Hudspieh County
Johnny Smythers, 2018-2020
Hunt County
Chris Dodson, 2018-2020
Jasper County
Jennefer Lee Payne, 2018-2020
Jefferson County
Brian Carter, 2020-2022
Johnson County
Chad Hamill, 2018-2020
Kaufman County
Robert "Bob" Chieppa, 2019-2020
Kerr County
Joshua Butler, 2020-2022
Llano County
Joe Burnes, 2020-2022
Lubbock County
Jordan Linnenkugel, 2018-2020
Madison County
Jacob Kitson, 2018-2020
Matagorda County
Jeinay LeBlanc, 2020-2022
McLennan County
Neill Snider, 2020-2022
Midland County
Colby D. Meise, 2020-2022
Milam County
Darrell Grear, 2018-2020
Montgomery County
Sean Michael Baker, 2020-2022
Motley County
Gavin Luckett, 2019-2020
Nacogdoches County
Justin Daniel, 2018-2020
Navarro County
Melanie Black, 2020-2022
Newton County
Monica Todd, 2018-2020
Nueces County
Adam Ray, 2020-2022
Orange County
Kyle Kresser, 2019-2020
Parker County
Emily Lee, 2018-2020
Polk County
Robert B. Appelbaum, 2020-2022
Potter County
Jack Westbrook, 2018-2020
Randall County
Kenneth Burgess, 2020-2022
Robertson County
Cyndy Welch, 2020-2022
San Jacinto County
DeAnna Jones, 2018-2020
San Patrico County
Willie Gonzales, 2020
Smith County
Rudy Wright, 2020-2022
Tarrant County
Rene Perez, 2020-2022
Taylor County
Troy A Bonar, 2018-2020
Tom Green County
Christopher Robinson, 2020-2022
Travis County
Eric Guerra, 2020-2022
Upshur County
Sherri Little, 2018-2020
Van Zandt County
Jason Horn, 2019-2020
Victoria County
Patrick Mitchell, 2020-2022
Walker County
Robert Paul Ford, 2020-2022
Washington County
Andrew Amelang, 2020-2022
Wharton County
Amy Morales, 2019-2020
Wichita County
Calvin DeWeese, 2018-2020
Williamson County
Philip J. McKensie, 2020-2022
Wilson County
James Bell, 2019-2020

County Affiliates With LPedia Pages

Past Officers, State Committee Members, County Chairs, and Staff

Chair
Vice-Chair

A-F

Geoffrey Adams, District 10 Representative (2017-2018, 2018-2020)
Raymundo Aleman, Bexar County Chair (2008-2010)
Timothy (Eddie) Allen, District 23 Representative (2018)
Nicholas Aluotto, Hays County Chair (2016-2017)
Andrew Amelang, District 18 Representative (2017-2018), Development Director (2019-2020), Washington County Chair (2016-2018, 2018-2020, 2020-2022)
Thomas Anderson, Taylor County Chair (2010-2012)
Robert Appelbaum, District 3 Representative (2010-2012), Polk County Chair (2010-2012, 2016-2018, 2020-2022)
David "Ryan" Arnold, Liberty County Chair (2010-2012)
Tommy Attaway, District 16 Representative (2016-2018)
Clyde Autrey, Terrell County Chair (2010-2012)
Brook Bailey, District 9 Representative (2015-2016, 2016-2017)
Melina Baker, Treasurer (2016-2018), Cherokee County Chair (2013-2014, 2016-2018)
Mette Baker, District 19 Representative (2010-2011)
Sean Baker, Fundraising Coordinator (2019), Development Coordinator (2019-2020), Montgomery County Chair (2020-2022)
Joe Barnett, District 10 Representative (c. 1995), Finance Chair (c. 1995)
Al Barrera, Brown County Chair (2007-2008, 2008-2010, 2010-2011)
T. Frank Bartle, Kerr County Contact (1989)
Patrick Barton, Staff Assistant (2007-2008)
Jeri Barthel, District 10 Representative (c. 1995)
Cody Bedwell, Erath County Chair (2020)
Kendall Beerwinkle, District 16 Representative (2002-2004)
Marshall Beerwinkle, District 16 Representative (2002-2004)
Daniel Behrman, Campaign Coordinator (2016-2018)
Christie Bellinger, District 22 Representative (2017-2018), Membership Coordinator (2017-2018), Ellis County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Thomas Belmore, Brazoria County Chair 2018-2020)
Wes Benedict, Executive Director (2004-2008)
Russell Bennett, District 17 Representative (2016-2017)
Jessi Bennett, PR Director (2018)
George Berry, Nueces County Chair (2017)
Michael Bird, District 25 Representative (c. 1995)
Steve Bissett, Denton County Contact (1989)
Ben Bjerkeli, Galveston County Contact (1989)
Melanie Black, Navarro County Chair (2018, 2018-2020, 2020-2022)
Rhys Blavier, District 4 Representative (2010-2011)
Chris Blystone, District 1 Representative (2018-2019)
Dan Boggs, District 31 Representative (2016-2018)
Tony Bonar, District 24 Representative (2016-2018), Taylor County Chair (2016-2018)
Brian Bouffard, District 10 Representative (2018-2020)
Jessie Bouley, District 11 Representative (2010-2012?)
Kate Brock, Franklin County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Joye Brooks, District 25 Representative (2002-2004)
William Brooks, District 25 Representative (2002-2004)
Brandee Brown, District 1 Representative (2014-2015), Gregg County Chair 2016-2018
Ted Brown, Candidate Coordinator (2019-2020)
Mary Ann Bryan, District 7 Representative (2008-2010)
Jason Buie, District 15 Representative (2014-2015, 2016-2017)
Cory Burch, Victoria County Chair (2017-2018, 2018-2020)
Kenneth Burgess, Randall County Chair (2020, 2020-2022)
Joe Burnes, District 24 Representative (2018-2020), Llano County Chair (2018, 2018-2020, 2020-2022)
Allen Burney, Burnet County Chair (2016-2017)
Barbara Burwell, Jones County Chair (2010-2012)
Joshua Butler, Kerr County Chair (2020-2022)
Randy Butler, District 30 Representative (2015)
Robert Butler, District 5 Representative (2011-, 2014-2016), Executive Director (2009-2010)
Whitney Bilyeu, District 7 Representative (2014-2016)
Jeff Calvert, Region 3 Representative (1975-?)
Valarie Campos, Press Relations Coordinator (2017)
Melissa Martinez Carrasco, District 26 Representative (2010-2011?)
Ed Carruthers, Region 2 Representative (1975-?)
Nicholas Carbone, District 17 Representative (2017-2018)
Brian Carter, Jefferson County Chair (2020-2022)
Stephen Carter, District 22 Representative (2019-2020)
Kim Case, Lampasas County Chair (2010-2012)
Joe Castner, Lubbock County Chair (2016-2018)
Melody Chaney, Anderson County Chair (2012-2013)
Robert "Bob" Chieppa, Kaufman County Chair (2019-2020)
Brad Clardy, District 28 Representative (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018, 2018-2019), Lubbock County Chair (2010-2012), Lubbock County Contact (1989)
Chris Clark, Rains County Chair (2010-2012)
James Clegg, Angelina County Chair (2018-2019)
Christopher Clemence, District 17 Representative (2018-2020), Fort Bend County Chair (2020-2022)
Laura Coker-Garcia, Secretary (2004-2006, 2006-2008), District Representative; Gulf Coast Liberty Editor; Lone Star Liberty Editor; Publicity Chair (2003-2004); Brazoria County Chair (2008-2010), Harris County Chair (2000-2002)
William Collins, District 29 Representative (2014-2016), El Paso County Chair (2011-2012, 2012-2014)
Edward Colliver, District 9 Representative (2014-2015)
Bekah Congdon, District 26 Representative (2018-2020), Catering Coordinator (2019-2020), Bexar County Chair (2018-2020)
Jeffrey Conner, District 8 Representative (2017-2018), District 30 Representative (2018)
Jon Conners, Collin County Chair (2013-2014)
Jay Cookingham, District 7 Representative (2008-2011?)
Bobby Copeland, District 22 Representative (2009-2010)
Ruban Corvalan, District 25 Representative (2016)
Peter Cox, District 10 Representative (2014-2016, 2016-2017)
Michael Coyne, District 12 Representative (c. 2011)
Emily Cowan, District 14 Representative (2009-2010)
Doug Crall, Jefferson County Chair (2018, 2018-2019), Hardin County Chair (2020, 2020-2022)
Cheryl Criswell, Anderson County Chair (2013-2014)
David Wallace Croft, District 9 Representative (2001-c.2004)
James Crossman, District 11 Representative (2014-2016, 2016-2018), Galveston County Chair (2016-2018)
John Crossen, Database Administrator (2016-2018)
Preston Crow, Wichita County Chair (2010-2012)
Barbara Cunningham, District 5 Representative (2002-2004), Publications Committee Chair, Lone Star Liberty editor
Jeff Daiell, District 13 Representative (2008-2011)
David Daneil, Tarrant County Contact (1989)
Justin Daniel, Nacogdoches County Chair, 2016-2018
Arthur "Chip" Darby, Hardin County Chair, 2017-2018
Lauren Daugherty, Executive Director (2013-2015), District 22 Representative (2015-2016, 2016-2018), McLennan County Chair (2016-2018, 2018-2020)
Scott Davis, District 11 Representative (2016)
Richard DeAses, Victoria County Chair (2017)
Russell DePoy, District 11 Representative (2014-2015); District 1 Representative (2017)
Calvin DeWeese, Wichita County Chair (2016-2018)
Art DiBianca, Assistant Executive Director (2004?-2007?), Data Manager (2007?-2011?), District 14 Representative (c. 2011)
Neal Dikeman, District 15 Representative (2018-2020)
Pat Dixon, District 14 Representative (2002-2004)
Kitty Doll, Region 2 Representative (1975-?)
Corey Domingue, Orange County Chair (2018, 2018-2019)
Rick Donaldson, Rockwall County Chair (2011-2012, 2016-2018)
Michael Dooling, District 16 Representative (2014-2015, 2018-2020)
Jason Doran, Knox County Chair (2018)
Dan Dotson, Young County Contact (1989)
Tim Dove, District 2 Representative (2002-2004)
Frederick Drew, District 27 Representative
Ryan Dudley, Nueces County Chair (2010-2012)
Joseph Duncan, Franklin County Chair (2020-2022)
Melanie Dunn, Rockwall County Contact (1989)
David Durbin, District 8 Representative (2002-2004)
Lizabeth Eason, Bowie County Chair (2010-2012)
Ken Edwards, Bandera County Contact (1989)
Jarrod Eicher, District 31 Representative (2014-2015)
Rita Ekholdt, El Paso County Contact (1989)
John Elkins, Brazos County Chair (2019)
Erik Ellison, District 5 Representative (2016-2018). IT Manager (2016-2018)
Peter Elloway, District 13 Representative (c. 1995, ?-2004)
Jon Elordi, Data Analyst (2016-2018)
Parker Embry, Coalition Liaison (2017)
Eric Espinoza, District 9 Representative (2016)
Jay Estrada, District 31 Representative (2014-2015)
Aubrey Eyrolles, District 8 Representative (2017), Candidate Coordinator (2016-2017), PR Director (2017)
Ben Farmer, District 14 Representative (2016), District 24 Representative (2028-2020), PR Director (2016-2017), Ector County Chair (2011-2012, 2012-2014)
Paul Farris, District 5 Representative (2002-2004)
Heather Fazio, Membership Coordinator (2010-2014?)
James Felber, Denton County Chair (2016-2018. 2019-2020)
Wayne Fleming, Tyler County Contact (1989)
Michael Figaro, District 11 Representative (2010-2014)
Matt Finkel, District 14 Representative (2008-2012?), Travis County Chair (2010-2012)
TE Finnegan, District 6 Representative (2014-2015)
T. Evan Fisher, District 16 Representative
Shawn Flanagan, District 20 Representative (2018-2019), Nueces County Chair (2017-2018, 2018-2019)
Eugene Flynn, District 23 Representative (2002-2003; 2008-2010, 2011-2012, 2018-2019), Secretary (2010), Data Analyst (2016-2018, 2018-2020), Historian (2016-2018, 2018-2020)
Vicki Flores, District 23 Representative (2002-2004)
Roman Flute, District 12 Representative (2018)
Heinrich Foltz, Hidalgo County Chair (2010-2012, 2016-2018)
Robert Paul Ford, Walker County Chair (2020-2022)
Scott Ford, District 4 Representative (2016-2018, 2018-2020)
Richard Forsythe, District 30 Representative (2010?-2012?)
Stephanie Franklin, Midland County Chair (2016-2017)
Timothy Frazier, District 12 Representative (2016-2017)
Jill Friedman, Brazoria County Chair (2016-2018)
Warren Funk, Kerr County Chair (2018, 2018-2020)

G-N

Anthony Garcia, Treasurer (2004), District Representative
Roger Gary, District 26 Representative (2009-2010, 2014-2016, 2017-2018)
Clayton Gee, Stephens County Chair (2010-2012)
Ken George, Hays County Chair (2011-2012)
Lane Gergely, Guadalupe County Chair (2010-2012)
James Gholston, District 30 Representative (2001-2004, 2005, 2014-2016, 2016-2018, 2018), Graphic Designer (2016-2018)
Leon Ginn, District 30 Representative (2014), Denton County Chair (2008-2010, 2010-2012, 2012-2014)
Virginia Ginn, District 12 Representative (2010-2011)
Kathie Glass, District 7 Representative (2010-2012, 2012-2014, 2016-2018, 2018-2020), Harris County Chair (2012-2014, 2014-2016, 2016-2018, 2018-2020)
Tom Glass, District 7 Representative (2011-2012, 2014-2016, 2016-2018. 2018-2020),
Gary Gonyaw, District 3 Representative (2019)
Anthony Gonzales, District 10 Representative (2017-2018)
Willie Gonzales, San Patrico County Chair (2020)
Mary Lee Gowland, Kerr County Chair (2011-2012, 2016-2018)
Megan Gray, District 12 Representative (2008-2009)
Phil Gray, District 1 Representative (2016-2018)
Gordon Greer, Jasper County Chair (2016-2017)
Mike Grossberg, Free Texas Editor (1979-1982), Publications Director (1981)
Eric Guerra, Political Action Director (2018-2020), Travis County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Kathy Guire, District 15 Representative (c. 1995)
Kevin Hagan, District 12 Representative (2002-2004)
Tom Hagan, District 24 Representative (2014)
Kevin Hale, District 2 Representative (2019-2020)
William "Doc" Halliday, Harrison County Chair (2018-2019)
Chad Hamill, Johnson County Chair (2017-2018)
Christa Hamill, District 22 Representative (2018)
Ann Marie Hammond, Region 1 Alternate (1975-?)
Sheryl Haney, Brown County Contact (1989)
Michael R. Hansen, Jackson County Chair (2011-2012), District 18 Representative (2011-2013?)
George Hardy, Fort Bend County Chair (2016-2018)
Catherine Harrell, District 19 Representative (2002-2004)
James Harrell, District 19 Representative (2002-2004)
Kiva Harris, District 30 Representative (2017-2018)
Steven R. Harris, District 5 Representative (2016-2017), Social Media Coordinator (2017-2018), Social Media Coordinator - Instagram (2017-2018), Williamson County Chair (2018-2020)
Steven Haskett, District 14 Representative (2017-2018, 2018-2020)
Michael Haven, Waller County Chair (2010-2012)
Christan Hawkins, Graphic Designer (2019-2020)
John Hawley, District 23 Representative
Nathan John Haydon, Grayson County Chair (2010-2012)
Robin Hayter, Victoria County Chair (2016-2018)
DJ Howarth, District 4 Representative (2018-2019)
Laurie Hazen, Brazos County Contact (1989)
David Helber, Dallas County Chair (1972)
Joyce Hendrix, Bexar County Contact (1989)
Barry T. Hill, District 31 Representative (2016-2018), Ector County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Victor Hinojosa, Membership Coordinator (2018-2020)
Jim Holdar, District 27 Representative (2010-2011), Cameron County Chair (2012-2014)
Eric Holdt, District 7 Representative (2010-2011)
James Holland, Talent Coordinator (2016-2018)
Mary Holland, Catering Coordinator (2016-2018), Registration Coordinator (2016-2018)
Jon Hom, District 11 Representative (2017-2018, 2018-2020), Galveston County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Mike Holmes, District ? Representative (1972), Harris County Chair (1972)
Betty Howard, Kaufman County Contact (1989)
Rock Howard, District Representative, Political Director (2001-2002)
Ric Hubbard, District 21 Representative (2018-2020)
Shawn Huckabay, Bexar County Chair (2020-2022)
Marcus Huffer, District 16 Representative (2014)
Clint Hulsey, Johnson County Chair (2010-2012)
Clayton Hunt, District 6 Representative (2014), Social Media Coordinator (2016-2018), Social Media Coordinator - Twitter (2018-2020)
Richard Hunter, Brazoria County Chair (2011-2012, 2012)
Marlan Hurt, Wichita County Contact (1989)
Kevin Hutchinson, Teasurer (2010-2012)
Dave Hutzelman, Region 3 Representative (1975-?)
Lou W Imholt, District 8 Representative (c. 1995), Organizing & Outreach chair (c. 1995)
Dennis Ireland, Johnson County Contact (1989)
Kent Ivey, Howard County Chair (2017-2018)
Mike Jacobellis, Jefferson County Chair (2011-2012)
Christopher Jagge, District Representative, Organizing & Outreach Committee Chair (2000-2002), Brazos County Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018, 2018-2019)
Jason Jansky, Bee County Chair (2018-2020)
Doug Johnson, Randall County Contact (1989)
Gary Johnson, Secretary (1989, 2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2018-2020), District 14 Representative (2010), District 21 Representative (2016-2018), Publicity & Advertising Chair (c. 1995), Travis County Contact (1989)
Johnny Johnson, District 17 Representative (2014-2015)
Keith Johnson, District 2 Representative (2002-2004)
DeAnna Jones, San Jacinto County Chair (2018)
Michael Jones, District 8 Representative (2014-2016, 2016), Collin County Chair (2014?)
John Jones, District 10 Representative (2008-2010)
Shawn Jones, District 8 Representative (2018-2020), Collin County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Whitney Jones, District 10 Representative (2017), Campaign Coordinator (2016-2017)
Ronnie Juranek, Klebery County Chair (2010-2012)
Tom Kane, District 21 Representative (2002-2004)
Bola Kareem, Content Writer (2019-2020)
Troy Keathley, District 20 Representative (2018-2019)
Claud P. Keefer, Ellis County Chair (2020-2022)
Jim Keller, District 25 Representative (2017-2018)
Donald Kelley, Aransas County Contact (1989)
Jana Kelly, Brazoria County Chair (2020-2022)
Bill Kelsey, Bastrop County Contact (1989)
William "Bill" Kelsey, District 14 Representative (2018-2020)
Chelsea Kendall-Meckel, District 25 Representative (2018-2020), Hays County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Tanya Kennedy, District 22 Representative (2014-2015)
Rachel Kennerly, Angelina County Chair (2019-2020, 2020-2022)
Bob Kim, Brewster County Contact (1989)
Fred King, McLennan County Contact (1989)
Howrad J. King, Jr., Medina County Contact (1989)
Brian E. Kirby, Midland County Chair (2017-2018, 2018-2020)
Brenda Kistler, District 4 Representative (2014)
Vern Kirby, District 13 Representative (2016)
Randy Klepetko, Bexar County Chair (2004-2206, 2006-2008)
Ed Kless, Collin County Chair (2016-2018), Social Media Coordinator (2016-2018)
Eric Klinker, District 17 Representative (2014-2015), Brazoria County Chair (2012-2014)
Jennifer Koehn-Gordon, Wise County Chair (2010-2012)
Mike Kolls, District 12 representative (2014-2015)
Kelly Kope, District 16 Representative (c. 1995), Campaigns & Elections chair (c. 1995)
John Kormylo, District 13 Representative (c. 1995, ?-2004?), Harris County Contact (1989)
Madlen Krause, District 1 Representative (2018-2020), Titus County Chair (2018), Camp County Chair (2019-2020, 2020-2022)
Kyle Kresser, Orange County Chair (2019-2020)
Alma Kucymbala, Chair (1982?-1984?)
Ivan Kusjanovic, District 13 Representative (2016)
Brian Kuzma, Secretary (2008-2010)
Ryan Lambert, Ector County Chair (2016-2018) District 31 Representative (2014-2015)
Honey Lanham, Chair (1980?-1982?)
Rob Lapham, District 18 Representative (2010, 2012, 2014-2015), Ombudsman (2010), Executive Director (2010-2011?)
Tom Laurent, Walker County Chair (2010-2012, 2016-2018, 2018-2020)
Jay Lawrence,Systems Administrator (2016-2018)
Benjamin Leder, Henderson County Chair (2018-2019)
Jeinay LeBlanc, Matagorda County Chair (2020, 2020-2022)
Emily Lee, Parker County Chair (2016-2018)
Michael Lee, District 17 Representative (2010-2014), Fort Bend County Chair (2011-2012, 2012-2014)
Michael Lee, McCulloch County Chair (2018)
Robert Lee, Parker County Chair (2010-2012)
Ross Leone, District 21 Representative (2016-2018, 2018)
Ross Leone III, Guadalupe County Chair (2016-2018)
Chad Lindsey, Lamar County Chair (2016-2018)
Desarae Lindsey, Henderson County County (2016-2018, 2018), Campaign Coordinator (2016-2018)
J. Tyler Lindsey, District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018), Graphic Designer (2016-2018)
Jordan Linnenkugel, District 28 Representative (2018-2019)
Dylan Lochhard, Kendall County Chair (2017-2018)
Bob Lockhart, Treasurer (1986-2004)
Mark Loewe, District 25 Representative (2016-2018), District 21 Representative (2018-2020
Vance Lowry, District 1 Representative (2010-2012+), Upshur County Chair (2010-2012, 2016-2017)
Francisco Lozano, Cameron County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Denise Luckey, Marketing Director (2014)
Dave Luckstead, Nueces County Contact (1989)
Joe Lusardi, Treasurer (1989)
Lili Lyddon, Madison County Chair (2010-2012)
Amy Lyons, District 5 Representative (2018-2020)
Bill Machnis, District 18 Representative (2014)
Ed Maddox, District 23 Representative (2014), District 2 Representative (2018)
Jay Manifold, District Representative (c. 1991)
Joe Marcom, District 6 Representative (2008)
Jennifer Martin, Gregg County Chair (2011-2012)
Timothy Martinez, Comal County Chair (2016-2018), Events Director (2016-2018, 2019-2020)
David Mason, District 8 Representative (2008-2012?)
David Matuschak, Campus Outreach Coordinator
C B Mauldin, Region 1 Representative (1975-?)
Tom Maxton, District 2 Representative (2002-2004)
Brian McCauley, District 26 Representative (2016)
Charles McCreary, Editor, Lone Star Liberty (c. 1995), Publications Chair (c. 1995)
Elizabeth McDonnell, District 30 Representative (2016-2017)
Bryan McAninch, Collin County Chair (2010-2012)
Barbara McComb, Tarrant County Secretary (1972)
Kerry McKennon, District 28 Representative (2014-2016, 2016-2018), Hale County Chair (2016-2018, 2018-2020, 2020-2022), County Coordinator (2016-2018, 2018-2020)
Philip J McKenzie, District 5 Representative (2019-2020, Williamson County Chair (2020-2022)
Guy McLendon, District 13 Representative (2010-2012?), Harris County Chair (2006-2008, 2008-2010, 2010-2012)
Jack McNally, District 27 Representative (2002-2004)
Linda McNally, District 27 Representative (2002-2004)
Arthur McQuiddy, Bastrop County Chair (2005-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012)
Leonard Metters, District 8 Representative (2016)
Colby D. Meise, Midland County Chair (2020-2022)
Everitt Mikey, Swisher and Hale County Contact (1989)
Allen Miller, District 3 Representative (2018), Legislative Coordinator (2017-2018)
Debra Miller, District 24 Representative (2016)
Linda Mills, Atascosa County Contact (1989)
Ed Mishou, District 27 Representative (2011-2014)
Nancy Mishou, District 27 Representative (2011-2014)
Patrick Mitchell, Victoria County Chair (2020, 2020-2022)
Royce Mitchell, Jr., District 11 Representative (2002-2004)
Gordon Mobley, District 24 Representative (2008-2009), Dallas County Contact (1989), Bell County Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014)
Mase R. Molina, District 20 Representative (2016)
David Allen Monroe, District 4 Representative (2016-2018)
Ginny Moore, Development Coordinator (2019-2020)
Kirk Moore, Montgomery County Chair (2016-2017)
William "Mike" Moore, Bastrop County Chair (2016-2018)
Amy Morales, Wharton County Chair (2019-2020)
Randall Morgan, District 8 Representative (c. 1995)
Nathaniel Muller, Harrison County Chair (2020, 2020-2022)
Darrel Mulloy, Brazoria County Chair (2012-2013)
John Jay Myers, District 23 Representative (2009-2011)
Geoff Neale, Chair (1998-2000, 2000-2002), Treasurer (2004-2006. 2007), District 14 Representative (c. 2008)
Nancy Neale, District 14 Representative (c. 1995), District Representative (c. 2001), Publicity & Advertising Committee Chair
Brian Neatherlin, District 31 Representative (2016)
Ben Neece, Cameron County Chair (2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012)
Bennett Neiman, District 14 Representative (2016)
Lan Nelson, Walker County Contact (1989)
Nick Nelson, Website Administrator (2018-2020)
Dakota Newman, District 19 Representative (2017-2018)
Stan Norred, district 11 representative (2008-2010)
Dallas Norvell, Region 2 Alternate (1975-?)

O-Z

Bill Oliver, District 24 Representative (2024-2016)
Paul Osborn, District 16 Representative (2008-2010)
Tom Owens, Midland and Ector County Contact (1989)
Charles F. Parkes III, District 1 Representative (2012-2014)
Amie Parsons, North Texas Director (2010)
Hugh Parsons, District 18 Representative (2008)
Allen Patterson, District 10 Representative (2009-2010, 2011-2012, 2014-2015)
Jennefer Payne, District 3 Representative (2018-2019), Jasper County Chair (2018)
Carla Pealer, District 14 Representative (2016-2017)
Christie Pearson, Gulf Coast Director (2010-2011)
Patrick Peavy, District 8 Representative (2014)
Jan Peck, Tarrant County Chair (1972)
Jamie Perez, District 29 Representative (2016)
Rene Perez, District 9 Representative (2017-2018, 2018-2020), Coalition Liaison (2018-2020), Legislative Administrator (2019-2020), Tarrant County Chair (2020-2022)
Paul Petersen, District 16 Representative (2008-2010, 2010-2012), Dallas County Chair (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016, 2016-2018)
James Phillips, Midland County Chair (2010-2012)
Dianne Pilcher, Executive Director (1986-1988)
Darren Pollock, Guadalupe County Chair (2020-2022)
Chris Porter, Dallas County Secretary (1972)
Barbara Pratt, Tom Green County Chair (2010-2012, 2012-2014)
David Preston, District 2 Representative (c. 2013)
Joel Kirk Price, Bandera County Chair (2018, 2018-2020)
Jim Prindle, District 8 Representative (2010-2011)
Bruce Pugh, Brazos County Chair (2019-2020)
Keith A. Pyron,District 1 Representative (2016)
Bruce Quarles, Polk County Chair (2018-2020)
Kevin Rafferty, Data Analyst (2016-2018)
Tom Rainey, Nacogdoches County Chair (2010-2012)
Joshua Ramey, Navarro County Chair (2017-2018)
Jose "Jay" Ramon, Burleson County Chair (2019-2020)
Richard D. Ramsey, Jasper County Chair (2010-2012)
Teresa Rangle, District 30 Representative (2019-2020)
Eric Rathbone, Smith County Chair (2010-2012)
Adam Ray, Neuces County Chair (2020, 2020-2022)
Gary Rayford, Anderson County Chair (2016-2017)
Pru Rearden, District 15 Representative (2010-2011)
Nick Reed, Press Relations Coordinator (2016-2018)
David Reichert, District 22 Representative (2014-2016, 2016)
Derrick Reiner, Leon County Chair (2016-2018, 2018)
Randy Remington, Llano County Chair (2010-2012)
Robert Restivo, District 28 Representative (2002-2004)
Coy Reynolds, District 22 Representative (2008-2010)
George Kenneth Reynolds, District 12 Representative (2018-2020), Denton County Chair (2020-2022)
Marianne Robbins, Secretary (c. 1995)
Kate Roberts, Hardin County Chair (2010-2012, 2014-2016)
Christopher Robinson, Tom Green County Chair (2018-2020, 2020-2022)
Gil Robinson, District 22 Representative (2014-2016), Bexar County Chair (2016-2018), Membership Coordinator (2016-2018)
Harry Robinson, Secretary (1975-?)
James F. Robinson, Tom Green County Chair (2014-2016)
Tammie Robinson, Tom Green County Chair (2016-2018)
Jon Roland, District 24 Representative (?-2012)
John Rowan, General Counsel (c. 1995)
Lisa Rowe, Archer County Chair (2008-2010)
Kyle Russell, District 16 Representative (2018-2020)
Mike Ryan, District 18 Representative (2018-2020)
Matt Savino, Henderson County Chair (2019-2020, 2020-2022)
David Schaab, District 30 Representative (2019-2020), Grayson County Chair (2019-2020)
Ashley (Johnson) Scheirman, District 13 Representative (2014-2015), Media Manager (c. 2014)
Eric Schafer, District 22 Representative (2018-2020)
Elliott Scheirman, District 15 Representative (2014-2015, 2016)
Nolan Schmidt, Guadalupe County Chair (2018-2020)
Loren Schneiderman, Travis County Chair (2016-2018)
Jennifer Schradeya, District 14 Representative (2014-2016)
Terrence & Bonnie Schrault, Cameron County Contacts (1989)
George Schwappach, Campaigns & Elections Committee Chair (2000?-2002), District 24 Representative (2002-2004)
Liz Scripter, District 9 Representative (2016-2018, 2018-2020), Tarrant County Chair (2016-2018, 2018-2020), Database Administrator (2016-2018, 2018, 2019-2020), IT Director (2018-2019)
Pete Seidel, Development Coordinator (2019-2020)
Lee Sharp, District 13 Representative (2018-2020), IT Director (2019-2020)
John Shuey, District 9 Representative (2008-2011), District 12 Representative (2014-2016)
Warren Sippel, Jr., District 9 Representative (2010)
Randy Simbro, Graphic Designer (2018), PR Director (2018), Communications Director (2018-2020)
Ryan Simpson, District 14 Representative (2018), Legislative Coordinator (2016-2017), Political Director (2017-2018)
Alan Smith, District 2 Representative (2002-2004)
Heather Cash Smith, Coalition Liaison (2017)
Lance Smith, Finance Committee Chair, District 7 Representative (2002-2004)
Mark Alan Smith, District 15 Representative (2016-2018)
Rhett Smith, District 26 Representative (2016-2017), Eastland County Chair (2017-2018)
Zackary Smith, District 16 Representative (2010-2012)
Bob Smither, District 11 Representative (c. 1995), Technical Director (?-2015?), Galveston County Chair (2010, 2010-2012)
Johnny Smythers, District 29 Representative (2014-2016, 2016-2018, 2018)
Meridith Snider, McLennan County Chair (2010-2012)
Neill Snider, McLennan County Chair (2020-2022)
Benjamin Song, District 10 Representative (2016-2017)
William Sparkman, District 9 Representative (2008-2010)
John Spivey, District 10 Representative (2010, 2011-2012), District 12 Representative (2016-2018), Tarrant County Chair (2010-2012)
Nicole Sprabary, District 2 Representative (2018), Content Writer (2018)
Ken Stanford II, District 9 Representative (2014)
Mike Stephens, Region 1 Representative (1975-?)
Darin H. Stone, El Paso County Chair (2016-2018)
William Strange, District 8 Representative (2008-2010, 2011-2012), District 23 Representative (2014)
James Strohm, District 14 Representative (2014-2015)
Jim Stutsmen, District 25 Representative (2009-2014)
Anna-Maria Swiatek, Graphic Designer (2018-2020)
Calvin Tait, Burnet County Chair (2018)
Eric Tanner, Montgomery County Chair (2018-2020)
Curry Taylor, Dallas County Chair (2018-2020, 2020-2022)
George Thixton, Kaufman County Chair (2011-2012)
Arthur Thomas, Secretary (2016-2018), Assistant Executive Director (c. 2008), District 25 Representative (2014-2016), District 26 Representative (2018-2020), IT Assistant (c. 2014), Historian (2015-2016, 2019-2020)
Joshua Thomas, Bell County Chair (2018)
Shannon Thomason, District 31 Representative (2018-2020)
Jeremy Thompson, Hardin County Chair (2012-2014)
Jim Thompson, District 30 Representative (2002-2004)
Greg Tidd, Randall County Chair (2010-2012)
Monica Todd, Newton County Chair (2018-2020)
Bob Townsend, District 15 Representative (2002-2004), District 4 Representative (2014-2015), District 11 Representative (2018-2020)
Georgiann Trammell, Region 3 Alternate (1975-?), Harris County Secretary (1972)
Mitchel "Mick" Truitt, Nolan County Chair (2010-2012)
Paul Tuma, "Hill County Chair (2016-2017)
Kevin Tunstall, District Representative
John Turnbow, District 28 Representative (2002-2004)
David Turner, District 13 Representative (2017-2018, 2018-2020)
James Turner, Tom Green County Chair (2006-2008, 2008-2010)
Bobbie Tyler, "Hockley County Chair (2012)
Carol Unsicker, District 15 Representative (2018-2020)
Anthony Valdivia, District 19 Representative (2018-2020)
Jo-Anne Valdivia, District 19 Representative (2019)
Laura Ann Valle, District 25 Representative (2010-2013?), District 26 Representative (2014), District 19 Representative (2016-2018), Bexar County Chair (2010-2012, 2012-2014)
Eric Vansingel, District 8 Representative (2018-2020)
Brenda Vaughn, Wise County Chair (2018)
Cassie Villela, District 19 Representative (2014-2016, 2016), Treasurer (2018-2020)
Gilberto Villela, District 19 Representative (2014-2015)
Eddie Vogt, Kendall County Contact (1989)
Randy Waibel, District 11 Representative (c. 1995)
Barbara Walker, Wilson County Contact (1989)
Richard E. Walker, Database Committee Chair, District 14 Representative (2002-2004)
Kennith Walston, Orange County Chair (2016-2017)
Rex Wals, Social Media Coordinator (2016-2017)
Joseph Wardlaw, Randall County Chair (2016-2018)
Kory Watkins, Hunt County Chair (2016-2018), District 2 Representative (2016-2018), Social Media Coordinator (2017)
John Watts, Lamar County Chair (2010-2012)
Nathan Watts, District 17 Representative (2016-2018)
Matt Wavering, Kaufman County Chair (2016-2018, 2018-2019)
Allen Weatherford, District 1 Representative (2010-2012, 2015-2016)
Pat Wedel, District 25 Representative (c. 1995)
Craig Weems, District 5 Representative (2008)
Stephanie Berlin Weiss, Secretary (2000-2004)
Cynthia "Cyndy" Welch, Robertson County Chair (2017-2018, 2018-2020, 2020-2022)
Robert West, District 12 Representative (2001-2004)
Krista Wheatly, District 31 Representative (2002)
Ernie Whiteside, District 9 Representative (2001-2002)
Matthew Whittington, District 5 Representative (2016-2018, 2018-2019), Williamson County Chair (2016-2018)
Anastasia Wilford, District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018, 2018-2019), District 23 Representative (2019-2020), Media Manager (c. 2014), Operations Director (2016-2018, 2018-2020)
John Wilford, Treasurer (2014-2016), District 3 Representative (2012-2014), Cherokee County Chair (2011-2012, 2012-2013)
Chris Williams, Treasurer (c. 2006)
Curtis Ray Williams, Potter County (2016-2018)
Resa Willis, District 16 Representative (2016-2017), District 2 Representative (2017), Development Director (2017)
Cheryl Wilson, Atascosa County Chair (2013)
Charles Wood, Bastrop County Chair (2013-2014)
Lynna Wright, Washington County Chair (2010-2012)
Rudy Wright, District 1 Representative (2014-2015), Smith County Chair (2016-2018, 2018-2020, 2020-2022)
Lee Wrights, District 24 Representative (2010-2014), Burnet County Chair (2012-2014)
Marion Young, District 17 Representative (2018-2020)
Alex Young, San Patrico County Chair (2010-2012)
Chuck Young, District 25 Representative (2010-2011?)
John Zappone, District 4 Representative (2011?-2012)
Bo Zimmerman, District 5 Representative (2010-2012, 2014-2016), Williamson County Chair (2010-2012), Application Developer (2016-2018, 2018-2020)

Governing Documents

The document title below “Bylaws and Convention Rules” is incorrect. It was placed here by the National LP and they refuse to correct it. The proper title is Party Rules. The Libertarian Party of Texas of governed primary by Party Rules promulgated as required under the Texas Election Code. Since 2018 there is a secondary document referred to as Bylaws governing the operations of the State Executive Committee. Finally there is a Policy Manual dealing with day to day activities of the party.

SLEC Bylaws

Bylaws and Convention Rules

Platform

Policy Manual

Candidates

main article: List of Texas Candidates

The Texas election code provides for two classes of political party, and the requirements it imposes are presently both a blessing and a curse. At present, only the Democratic and Republican Parties operate under the rules for parties that nominate conventions by primary. Second-tier parties nominate by convention, and it was the second tier rules that the Republican Party was operating under at the start of the 20th Century. The rules to qualify for convention-nominating parties was changed in 1967 from an organizational requirement (delegates from 20 organized counties that held county conventions at the state convention) to a petition-gathering one that instead is essentially a fundraising barrier -- one that rather than forcing parties with growth potential to build up, ignores organizational capability and instead drains the pockets of their memberships, except in cases such as in 2010 when Republican Party operatives appear to have been responsible for paying more than half a million dollars to get the Green Party back on the ballot. Another party to have ballot access as a convention-nominating party since the mid-1990s is the now defunct Natural Law Party. Fortunately, unlike other states, Convention nominating parties, as they do not cost taxpayers money to select their candidates, do not have the state collecting a fee or requiring petition signatures to avoid the administrative fee. This makes it less difficult to recruit candidates in Texas than other states, as long as the Libertarian Party can stay on the ballot. Since 1980 there has only been one election cycle where the Texas LP failed to get its candidates on the ballot (1984). Petition gathering efforts by the Constitution Party, the Green Party, and independent Ralph Nader for President were unsuccessful.

In order to maintain ballot access, Texas, like many states, puts in requirements that force smaller parties to pursue statewide races that are nearly impossible to win in order to maintain ballot access, and most parties, unlike the Texas LP, are generally unable to stay on the ballot. The requirements are 2% in a gubernatorial race and 5% for any other statewide race to stay on the ballot without being forced to petition.

As has been pointed out many times by chair Pat Dixon, when the Texas LP talks to legislators in the capital it can do something no other pro-freedom organization can do. It's not offering favors or campaign contributions or public relations. It's telling them that they're going to be facing our candidates in the next election, and the more they grow the state government the more voters will vote for the LP candidate instead of them.

2018 statewide candidates included:

Elections

See: Libertarian Party of Texas Historical Election Results

Noteworthy Elections

Size and Influence

Year Minimum
Unique
Voters
Minimum
Percent
Of Voters
Signature
Members
(Dec)
Signature
Members
Per
Million
Population
LNC
Total Donors
2004 - Present
Or
Active Members
1972 - 2003

(Dec)
LNC Donors
Per
Million
Population
State Rank
Of Total LNC
Donors
(Of 51)
2018 1,614,119 19.27% 9,580 334 1,122 39.09 2
2017 9,434 333 1,122 39.64 2
2016 462,251 5.15% 9,980 358 1,609 57.75 2
2015 9,064 330 851 30.98 2
2014 503,492 10.65% 8,912 331 911 33.79 2
2013 8,640 326 993 37.46 3
2012 1,331,364 16.65% 8,276 317 1,061 40.66 2
2011 7,760 302 951 37.07 2
2010 684,005 13.50% 7,540 299 948 37.55 2
2009 7,299 294 951 38.34 2
2008 1,043,642 12.92% 6,926 285 1,012 41.63 3
2007 6,497 273 850 35.67 3
2006 830,780 18.89% 6,239 267 758 32.45 2
2005 5,742 252 1,029 45.17 3
2004 843,911 11.39% 1,259 56.22 2
2003 1,033 46.89 2
2002 180,870 3.97% 1,249 57.58 2
2001 1,444 67.73 4
2000 860,206 13.42% 1,746 83.36 4
1999 1,608 80.22 4
1998 495,691 13.26% 1,534 77.82 2
1997 1,068 55.18 5
1996 604,984 10.78% 1,143 60.14 4
1995 756 40.47 3
1994 591,252 13.45% 640 34.90 3
1993 613 34.06 2
1992 410,614 6.67% 723 40.96 2
1991 588 33.91 2
1990 444,434 11.42% 515 30.21 2
1989 518 30.82 2
1988 225,018 4.15% 350 21.00 2
1987
1986 267,872 7.78%
1985
1984
1983
1982 115,756 3.63%
1981
1980 86,654 1.91%
1979
1978 280 0.01%
1977
1976 575 0.01%
1975
1974
1973
1972 394 0.01%

External Links

References


State Organizations of the National Libertarian Party
Alabama | Alaska | Arizona | Arkansas | California | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Kentucky | Louisiana | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Mississippi | Missouri | Montana | Nebraska | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | North Dakota | Ohio | Oklahoma | Oregon | Pennsylvania | Puerto Rico | Rhode Island | South Carolina | South Dakota | Tennessee | Texas | Utah | Vermont | Virginia | Washington | West Virginia | Wisconsin | Wyoming