List of 2019 New York Libertarian Candidates

From LPedia
Jump to: navigation, search

This is a list of candidates endorsed by the Libertarian Party of New York and its chapters in 2019.

Libertarian Party Candidates

Certification Approved

The following people have been approved for certification by the LPNY.

Candidate Office Location County Votes  % Notes
Jamie J. VanDewalker Town Clerk Allen, New York Allegany
Veronica Diver Ward 4 City Council Cohoes, New York Albany
Michael Korchak District Attorney Broome County, New York Broome
Luke Wenke County Coroner Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Peyton Kunselman Ward 6 Alderman Olean, New York Cattaraugus
Kevin Bartholomew City Council Ward 2 Olean, New York Cattaraugus
Paul Sungenis City Council Ward 4 Olean, New York Cattaraugus
Chad Neal County Legislator District 3 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Abram Stanczykowski County Legislator District 3 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Jeremy Kasperek County Legislator District 5 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Anthony D. Costa County Legislator District 7 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
John Crawford County Legislator District 8 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Adam Jester County Legislator District 8 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Matt Peterson Volz County Legislator District 8 Cattaraugus County, New York Cattaraugus
Matt Swenson City Judge Salamanca, New York Cattaraugus
Rudy Mueller Supervisor Busti, New York Chautauqua
Russell Payne Supervisor Carroll, New York Chautauqua
Ron Hall County Legislature District 1 Chautauqua County, New York Chautauqua
Terry Niebel County Legislature District 5 Chautauqua County, New York Chautauqua
Gerrit Cain County Legislature District 16 Chautauqua County, New York Chautauqua
Bill Ward County Legislature District 18 Chautauqua County, New York Chautauqua
Dennis Welka City Council Ward 1 Dunkirk, New York Chautauqua
Daniel Heitzenrater Town Council Ward 4 Ellicott, New York Chautauqua
Alan Gustafson Village Trustee Falconer, New York Chautauqua
Andrew Liuzzo Mayor Jamestown, New York Chautauqua
Raven Mason-Thompson City Council At Large Jamestown, New York Chautauqua
Anthony Dolce City Council Ward 2 Jamestown, New York Chautauqua
Brittnay Spry City Council Ward 4 Jamestown, New York Chautauqua
Daniel Pacos Town Supervisor Pomfret, New York Chautauqua
John Sedota Town Council Pomfret, New York Chautauqua
Ryan Sanders Village Trustee Sherman, New York Chautauqua
Susan Baldwin Town Council Villenova, New York Chautauqua
John Dudley Robinson Town Council Villenova, New York Chautauqua
William Cody Anderson Town Supervisor Chatham, New York Columbia
Jeffery Zeplowitz Town Clerk Amherst, New York Erie
Sandra Quinlan Town Clerk Boston, New York Erie
James Kistner Common Council-Filmore District Buffalo, New York Erie
Robert Geiger Town Council Clarence, New York Erie
Lynne Dixon County Executive Erie County, New York Erie
Rev. Juan Carlos Rivera County Legislature District 3 Erie County, New York Erie
Frank Todaro County Legislature District 8 Erie County, New York Erie
Ryan Stang County Legislature District 9 Erie County, New York Erie
Joseph Lorigo County Legislature District 10 Erie County, New York Erie
Thomas Best Town Council Hamburg, New York Erie
Michael Mosey Town Council Hamburg, New York Erie
William Kolacki Town Council Holland, New York Erie
Michael Sherry Town Council Orchard Park, New York Erie
Charles Sankey Town Supervisor Tonawanda, New York Erie
Ronald Pilozzi City Council Ward 3 Tonawanda, New York Erie
Jeffrey Piekarec Town Council West Seneca, New York Erie
Victor Burman Town Supervisor St. Armand, New York Essex
Hank McGrath Mayor Gloversville, New York Fulton
Brandon Lyon City Water Board Johnstown or Pultneyville, New York Fulton
Christopher Garvey Justice of the Supreme Court Nassau County, New York Nassau
Francis X. McQuade District Attorney Nassau County, New York Nassau
Blay Tarnoff County Legislator District 11 Nassau County, New York Nassau
Jake Gutowitz County Legislator District 13 Nassau County, New York Nassau
Jonathan Gunther County Legislator District 15 Nassau County, New York Nassau
Diane Madden Town Supervisor Hempstead, New York Nassau
David P. Redmond Town Supervisor North Hempstead, New York Nassau
Gary Donoyan Town Council District 6 North Hempstead, New York Nassau
Howard Rabin Town Council Oyster Bay, New York Nassau
Nick Phelps Clerk/Treasurer North Tonawanda, New York Niagara
Katie Martin Common Council Ward 1 Utica, New York Oneida
Jennifer McCarthy Town Council Wawayanda, New York Orange
Chase Tkach County Legislature At Large Orleans County, New York Orleans
Sean Stevens Town Supervisor Minetto, New York Oswego
Christopher Folk District Attorney Seneca County, New York Seneca
Angela Einwachter Town Council Prattsburgh, New York Steuben
Joe Breitwieser Sheriff Tioga County, New York Tioga
Keith Price Town Council Owego, New York Tioga
Rich Purtell Town Council Owego, New York Tioga
James Russell Town Board Sodus, New York Wayne

Endorsed

The following people have been endorsed by the LPNY or its chapters.

Candidate Office Location Chapter Endorsing Votes  % Notes
George Borrello State Senate District 57
Lawrence W. Cobb Superintendent of Highway Lake Peekskill, New York Hudson Valley Incumbent Republican
Robert Tendy District Attorney Putnam County, New York Hudson Valley Incumbent Republican
Paul Andreassen Town Supervisor Saugerties, New York Hudson Valley Independence, Conservative
Mike Ivino Town Council Saugerties, New York Hudson Valley Independence, Conservative
John P. Connor Town Council Southeast, New York Hudson Valley Republican
Gary Triestman Town Justice Woodstock, New York Hudson Valley
John L. DeMarco Judge District 7 Monroe County, New York
Jackie Smith County Legislator District 2 Monroe County, New York Monroe
Tracy DiFlorio County Legislator District 3 Monroe County, New York Monroe
Frank Allkofer County Legislator District 4 Monroe County, New York Monroe
Dan Malony County Legislator District 6 Monroe County, New York Monroe
Sean M. Delehanty County Legislator District 11 Monroe County, New York Monroe
Steve Brew County Legislator District 12 Monroe County, New York Monroe
Matt Borkowski County Legislator District 13 Monroe County, New York Monroe
Joe Carbone County Legislator District 16 Monroe County, New York Monroe
Will Phillips County Legislator District 19 Monroe County, New York Monroe
Tony Micciche County Legislator District 26 Monroe County, New York Monroe
Tony Micciche County Legislator District 26 Monroe County, New York Monroe
Jason Baxter Town Supervisor Hamlin, New York Monroe
Shultz Town Supervisor Henrietta, New York Monroe
Donsky Town Judge Henrietta, New York Monroe
John Pericak Town Judge Henrietta, New York Monroe
Gregory Paul Salmon Town Judge Henrietta, New York Monroe
Christopher Edes City Council Rochester, New York Monroe
Paula Metzler Town Justice Penfield, New York Monroe
Bill Smith Town Supervisor Pittsford, New York Monroe
Anthony Daniele Pittsford, New York Monroe
Ryan McMahon County Executive Onondaga County, New York Onondaga
Devin Balkind Public Advocate New York, New York New York City
Chuck Keller District Attorney Onondaga County, New York Onondaga
Courtney Hills County Legislator District 7 Onondaga County, New York Onondaga
Will Martin County Legislator District 8 Onondaga County, New York Onondaga
John McBride County Legislator District 11 Onondaga County, New York Onondaga
Jason Zeigler City Council At Large Syracuse, New York Onondaga
Mike Becallo Cicero Town Council Cicero, New York Onondaga
Nicholas Paro Salina Town Council Salina, New York Onondaga
Gregory Fischer County Executive Suffolk County, New York Suffolk

Declared

The following people have publicly declared their candidacies, but have not yet been endorsed by the LPNY or its chapters.

Candidate Office Location Votes  % Notes
Jake Brunecz County Legislature District 7 Chautauqua County, New York
Debra Altman Education Council District 75 New York, New York


Libertarian Party of New York
ICOs: AlbanyBroomeCattaraugusChautauquaChemungErieFultonGeneseeNassauMonroeNiagaraOnondagaOntarioOrangeOtsegoQueensRensselaerSaratogaSuffolkTiogaUlsterWestchester
Chapters: BrooklynCapital DistrictHudson ValleyManhattanSchoharieStaten IslandSteuben
Pending: BronxCayugaChenangoColumbiaDutchessMadisonOneidaOrleansPutnamSchenectadyWayne
Former organizations: Brooklyn-QueensCentral New YorkClintonErie-NiagaraGenesee RegionIthacaLivingstonNew York CityNorth County LibertariansSouthern TierWarrenWestchester-Putnam
Former clubs: Western New YorkMid Hudson
Conventions: 197319741975197619771978197919801981198219831984198519861987198819891990199119921993199419951996199719981999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Candidates: By year (1972197319741975197619771978197919801981198219831984198519861987198819891990199119921993199419951996199719981999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020) • U.S. HouseState Assembly
State Committees: 1972-731973-741974-751975-761976-771977-781978-791979-801980-811981-821982-831983-841984-851985-861986-871987-881988-891989-901990-911991-921992-931993-941994-951995-961996-971997-981998-991999-20002000-012001-022002-032003-042004-052005-062006-072007-082008-092009-102010-112011-122012-132013-142014-152015-162016-172017-182018-19Transition (2019)Interim State Committee (2019-20)2019-20
Documents: INDEX OF DOCUMENTSBylaws (2016)Platform (2019)
Other: ChairsVice-ChairsSecretariesTreasurersPolitical DirectorsFree New YorkLibertarian Advocates of New YorkLocal Conventions (2018)Local Conventions (2019)