Libertarian Party of Texas

From LPedia
Jump to: navigation, search

Libertarian Party of Texas

LPTexas Logo 2015.svg

Chairperson John Wilford
Vice-Chair vacant
Treasurer Melina Baker
Secretary Arthur M Thomas IV
Member at-large

LNC Region 7

Founded 1971
Address 111 Congress Ave. Suite 400
Austin, Texas 78701

Website http://www.lptexas.org/
June 2006 meeting of the Texas SLEC



Officials

Phil Gray, District 1
Russell Depoy, District 1
Kory Watkins, District 2
Resa Willis, District 2
J Tyler Lindsey, District 3
Anastasia Wilford, District 3
David Allen Monroe, District 4
Scott Ford, District 4
Erik Ellison, District 5
Steven R. Harris, District 5
Kathie Glass, District 7
Tom Glass, District 7
Aubrey Eyrolles, District 8
Jeffrey Conner, District 8
Liz Scripter, District 9
Brook Bailey, District 9
Peter Cox, District 10
James Crossman, District 11
Jon Hom, District 11
Timothy Frazier, District 12
John Spivey, District 12
David Turner, District 13
Carla Pealer, District 14
Steven Haskett, District 14
Mark Alan Smith, District 15
Jason Buie, District 15
Tommy Attaway, District 16
Nathan Watts, District 17
Laura Ann Valle, District 19
Gary Johnson, District 21
Ross Leone, District 21
Lauren Daugherty, District 22
Troy Bonar, District 24
Mark Loewe, District 25
James Keller, District 25
Rhett Smith, District 26
Brad Clardy, District 28
Kerry McKennon, District 28
Johnny Smythers, District 29
Elizabeth McDonnell, District 30
James Gholston, District 30
Dan Boggs, District 31
Barry Hill, District 31

Staff

Operations
Anastasia Wilford, Operations Director
Kerry McKennon, County Coordinator
Christi Bellinger, Membership Coordinator
vacant, IT Manager
vacant, Systems Administrator
Liz Scripter, Database Administrator
Nick Nelson, Website Administrator
John Crossen, Database Administrator
Bo Zimmerman, Application Developer
Public Relations
Aubrey Eyrolles, PR Director
Valarie Campos, Press Relations Coordinator
Steven Harris, Social Media Coordinator
Rex Wals, Social Media Coordinator
| Kory Watkins, Social Media Coordinator
Clayton Hunt, Social Media Coordinator
vacant, Outreach Coordinator
James Gholston, Graphic Designer
vacant , Graphic Designer
Bola Kareem , Content Writer
vacant , Content Writer
Political Action
Ryan Simpson, Political Coordinator
Parker Embry, Coalition Liaison
Heather Smith Cash, Coalition Liaison
Aubrey Eyrolles, Candidate Coordinator
Eugene Flynn, Data Analyst
Jon Elordi, Data Analyst
Events
vacant, Events Director
Mary Holland, Catering Coordinator
vacant, Talent Coordinator
vacant, Exhibits Coordinator
Mary Holland, Registration Coordinator
vacant, Décor/Catering
Development
vacant, Development Director
vacant, Fundraising Coordinator
vacant, Recruiting Coordinator
Finance
vacant, Bookkeeper
Records
Eugene J. Flynn, Historian

County Chairs

Bastrop County
William "Mike" Moore, 2016-2018
Bell County
Joshua Thomas, 2016-2018
Bexar County
Matthew Pina, 2016-2018
Brazoria County
Jill Friedman, 2016-2018
Brazos County
Christopher Jagge, 2016-2018
Brewster County
Bob Brewer, 2017-2018
Burnet County
Allen Burney, 2016-2018
Cherokee County
Melina Baker, 2016-2018
Collin County
Ed Kless, 2016-2018
Comal County
Timothy Martinez, 2016-2018
Coryell County
Thomas R. Dyer, 2016-2018
Dallas County
Paul Petersen, 2016-2018
Denton County
James Felber, 2016-2018
Ector County
Ryan Lambert, 2016-2018
El Paso County
Darin H. Stone, 2016-2018
Ellis County
Adam Bellinger, 2016-2018
Franklin County
Kate Brock, 2016-2018
Fort Bend County
George Hardy, 2016-2018
Galveston County
James Crossman, 2016-2018
Grayson County
David Schaab, 2017-2018
Gregg County
Brandee Brown, 2016-2018
Grimes County
Audra Berry, 2016-2018
Guadalupe County
Ross Leone III, 2016-2018
Hale County
Kerry McKennon, 2016-2018
Harris County
Kathie Glass, 2016-2018
Henderson County
Desarae Lindsey, 2016-2018
Hidalgo County
Heinrich Foltz, 2016-2018
Hunt County
Kory Watkins, 2016-2018
Kaufman County
Matt Wavering, 2016-2018
Kendall County
Dylan Lochhead, 2017-2018
Kerr County
Mary Lee Gowland, 2016-2018
Knox County
Jason Doran, 2017-2018
Lamar County
Chad Lindsey, 2016-2018
Leon County
Derrick Reiner, 2016-2018
Liberty County
Travis L. Pope, 2017-2018
Lubbock County
Joe Castner, 2016-2018
McLennan County
Lauren Daugherty, 2016-2018
Montgomery County
Kirk Moore, 2016-2018
Nacogdoches County
Justin Daniel, 2016-2018
Nueces County
George Berry, 2017-2018
Orange County
Kennith Walston, 2016-2018
Parker County
Emily Lee, 2016-2018
Parmer County
Brad Leavitt, 2016-2018
Polk County
Robert Appelbaum, 2016-2018
Potter County
Curtis Ray Williams, 2016-2018
Randall County
Joseph Wardlaw, 2016-2018
Rockwall County
Rick Donaldson, 2016-2018
Smith County
Rudy Wright, 2016-2018
Tarrant County
Liz Scripter, 2016-2018
Taylor County
Troy A Bonar, 2016-2018
Tom Green County
Tammie Robinson, 2016-2018
Travis County
Eric Guerra, 2017-2018
Upshur County
vacant,
Victoria County
Richard DeAses, 2017-2018
Walker County
Tom Laurent, 2016-2018
Washington County
Andrew Amelang, 2016-2018
Webb County
Tony Guerra, 2016-2018
Wichita County
Calvin DeWeese, 2016-2018
Williamson County
Matthew Whittington, 2016-2018
Young County
Robert Witherspoon, 2016-2018

State Chairs 1972 to Present

John Wilford, (2016-2018)
Kurt Hildebrand, (2014-2016)
Pat Dixon, (2012-2014)
Pat Dixon, (2010-2012)
Pat Dixon, (2008-2010)
Pat Dixon, (2006-2008)
Pat Dixon, (2004-2006)
David DeLamar, (2002-2004)
Geoff Neale, (2000-2002)
Geoff Neale, (1998-2000)
Jay Manifold, (1996-1998)
Jay Manifold, (1994-1996)
Joe Barnett, (1992-1994)
(1990-1992)
Bruce Baechler, (1988-1990)
Roger Gary, (1986-1988)
Roger Gary, (1984-1986
Alma Kucymbala, (1982-1984)
Bill Fraser, (1982?)
Honey Lanham, (1980-1982)
Mike Grossberg, (c. 1979, 1978-1980?)
(1976-1978)
Lonnie Brantley, (1974-1976?)
Lonnie Brantley, (1972-1974?)
Bill Howell, (1970s?)
Mike Holmes, (?-1975)
Sarah Helber, (c. 1974)

Past Officers, State Committee Members, County Chairs, and Staff

A-F

Andrew Amelang, Washington County Chair (2016-2018)
Robert Appelbaum, District 3 Representative (2010-2012), Polk County Chair (2016-2018)
Tommy Attaway, District 16 Representative (2016-2018)
Nicholas Aluotto, Hays County Chair (2016-2017}
Bruce Baechler, Chair (1988-?)
Brook Bailey, District 9 Representative (2015-2016, 2016-2018)
Melina Baker, Treasurer (2016-2018), Cherokee County Chair (2016-2018)
Mette Baker, District 19 Representative (2010-2011)
Joe Barnett, Chair (1993?-1994), District 10 Representative (c. 1995), Finance Chair (c. 1995)
Patrick Barton, Staff Assistant (2007-2008)
Jeri Barthel, District 10 Representative (c. 1995)
Kendall Beerwinkle, District 16 Representative (2002-2004)
Marshall Beerwinkle, District 16 Representative (2002-2004)
Daniel Behrman, Campaign Coordinator (2016-2018)
Christi Bellinger, Membership Coordinator (2017-2018)
Wes Benedict, Executive Director (2004-2008)
Russell Bennett, District 17 Representative (2016-2017)
Michael Bird, District 25 Representative (c. 1995)
Rhys Blavier, District 4 Representative (2010-2011)
Dan Boggs, District 31 Representative (2016-2018)
Tony Bonar, District 24 Representative (2016-2018), Taylor County Chair (2016-2018)
Jessie Bouley, District 11 Representative (2010-2012?)
Lonnie Brantley, Chair (1972-?, 1975-?)
Joye Brooks, District 25 Representative (2002-2004)
William Brooks, District 25 Representative (2002-2004)
Brandee Brown, District 1 Representative (2014-2015), Gregg County Chair 2016-2018
Mary Ann Bryan, District 7 Representative (2008-2010)
Jason Buie, District 15 Representative (2014-2015, 2016-2018)
Allen Burney, Burnet County Chair (2016-2018)
Randy Butler, District 30 Representative (2015)
Robert Butler, District 5 Representative (2011-, 2014-2016), Executive Director (2009-2010)
Whitney Bilyeu, District 7 Representative (2014-2016)
Jeff Calvert, Region 3 Representative (1975-?)
Melissa Martinez Carrasco, District 26 Representative (2010-2011?)
Ed Carruthers, Region 2 Representative (1975-?)
Joe Castner, Lubbock County Chair (2016-2018)
Brad Clardy, District 28 Representative (2010-2012, 2012-2014, 2014-2016) (2016-2018)
Laura Coker-Garcia, Secretary (2004-2008), District Representative
William COllins, District 29 Representative (2014-2016)
Edward Colliver, District 9 Representative (2014-2015)
Jay Cookingham, District 7 Representative (2008-2011?)
Bobby Copeland, District 22 Representative (2009-2010)
Ruban Corvalan, District 25 Representative (2016-2018)
Peter Cox, District 10 Representative (2014-2016, 2016-2018)
Michael Coyne, District 12 Representative (c. 2011)
Emily Cowan, District 14 Representative (2009-10)
David Wallace Croft, District 9 Representative (2001-c.2004)
James Crossman, District 11 Representative (2014-2016, 2016-2018), Galveston County Chair (2016-2018)
Barbara Cunningham, vice-chair, District 5 Representative (2002-04), Publications Committee Chair, Lone Star Liberty editor
Jeff Daiell, District 13 Representative (2008-2011)
Justin Daniel, Nacogdoches County Chair, 2016-2018
Lauren Daugherty, Executive Director (2013-2015), District 22 Representative (2015-2016, 2016-2018), McLennan County Chair (2016-2018)
Scott Davis, District 11 Representative (2016)
David DeLamar, Chair (2002-2004)
Russell DePoy, District 11 Representative (2014-2015); District 1 Representative (2017-2018)
Calvin DeWeese, Wichita County Chair (2016-2018)
Art DiBianca, Assistant Executive Director (2004?-2007?), Data Manager (2007?-2011?), District 14 Representative (c. 2011)
Pat Dixon, Chair (2004-2006, 2006-2008, 2008-2010, 2010-2012, 2012-2014), District 14 Representative (2002-04)
Kitty Doll, Region 2 Representative (1975-?)
Rick Donaldson, Rockwall Count Chair (2016-2018)
Michael Dooling, District 16 Representative (2014-2015)
Tim Dove, District 2 Representative (2002-04)
Frederick Drew, District 27 Representative
David Durbin, District 8 Representative (2002-04)
Jarrod Eicher, District 31 Representative (2014-2015)
Erik Ellison, District 5 Representative (2016-2018). IT Manager (2016-2018)
Peter Elloway, District 13 Representative (c. 1995, ?-2004)
Jon Elordi, Data Analyst (2016-2018)
Eric Espinoza, District 9 Representative (2016)
Jay Estrada, District 31 Representative (2014-2015)
Aubrey Eyrolles, District 8 Representative (2017-2018), Candidate Coordinator (2016-2018), PR Director (2017-2018)
Ben Farmer, Vice-Chair (2014-2016), District 14 Representative (2016), PR Director (2016-2017)
Paul Farris, District 5 Representative (2002-04)
Heather Fazio, Membership Coordinator (2010-2014?)
James Felber, Denton County Chair (2016-2018)
Michael Figaro, District 11 Representative (2010-2014)
Matt Finkel, District 14 Representative (2008-2012?)
TE Finnegan, District 6 Representative (2014-2015)
T. Evan Fisher, District 16 Representative
Eugene Flynn, District 23 Representative (2002-2003; 2008-2010, 2011-2012), Secretary (2010-2011), Data Analyst (2016-18), Historian (2016-18)
Vicki Flores, District 23 Representative (2002-04)
Heinrich Foltz, Hidalgo County Chair (2016-2018)
Scott Ford, District 4 Representative (2016-2018)
Richard Forsythe, District 30 Representative (2010?-2012?)
Stephanie Franklin, Midland County Chair (2016-2017)
Bill Fraser, Chair (1982?-?)
Timothy Frazier, District 12 Representative (2016-2018)
Jill Friedman, Brazoria County Chair (2016-2018)

G-N

Anthony Garcia, Treasurer (2004), District Representative
Clyde L. Garland, Vice-Chair (2000-2002)
Roger Gary, Chair (1984-1988), District 26 Representative (2009-210, 2014-2016)
James Gholston, District 30 Representative (2001-2004, 2005-, 2014-2016, 2016-2018), Graphic Designer (2016-2018)
Leon Ginn, District 30 Representative (2014)
Virginia Ginn, District 12 Representative (2010-2011)
Kathie Glass, District 7 Representative (2011-2014, 2016-2018), Harris County Chair (2016-2018)
Tom Glass, District 7 Representative (2011-2012, 2014-2016, 2016-2018), Vice-Chair (2012-2014)
Megan Gray, District 12 Representative (2008-2009)
Phil Gray, District 1 Representative (2016-2018)
Gordon Greer, Jasper County Chair (2016-2017)
Mike Grossberg, Chair (c. 1979), Free Texas Editor (1979-1982), Publications Director (1981)
Kathy Guire, District 15 Representative (c. 1995)
Kevin Hagan, District 12 Representative (2002-2004)
Tom Hagan, District 24 Representative (2014)
Ann Marie Hammond, Region 1 Alternate (1975-?)
Michael R. Hansen, District 18 Representative (2011-2013?)
George Hardy, Fort Bend County Chair (2016-2018)
Catherine Harrell, District 19 Representative (2002-2004)
James Harrell, District 19 Representative (2002-2004)
Steven R. Harris, District 5 Representative (2016-2018), Social Media Coordinator (2017-2018)
John Hawley, Vice-Chair (2002-2004), District 23 Representative
Robin Hayter, Victoria County Chair (2016-2018}
Sarah Helber, Chair (c. 1974)
Kurt Hildebrand, Chair 2014-2016)
Jim Holdar, District 27 Representative (2010?-2011)
Eric Holdt, District 7 Representative (2010-2011)
James Holland, Talent Coordinator (2016-2018)
Mary Holland, Catering Coordinator (2016-2018), Registration Coordinator (2016-2018)
Mike Holmes, Chair (?-1975), Vice-Chair (c. 1974)
Rock Howard, District Representative, Political Director (2001-2002)
Bill Howell, Chair (1970s), Vice-Chair (1975-?)
Marcus Huffer, District 16 Representative (2014)
Clayton Hunt, District 6 Representative (2014), Social Media Coordinator (2016-2018)
Kevin Hutchinson, Teasurer (2010-2012)
Dave Hutzelman, Region 3 Representative (1975-?)
Lou W Imholt, District 8 Representative (c. 1995), Organizing & Outreach chair (c. 1995)
Christopher Jagge, District Representative, Organizing & Outreach Committee Chair (2000-2002), Brazos County Chair (2016-2018)
Gary Johnson, Secretary (2014-2016), District 14 Representative (2010-2011), District 21 Representative (2016-2018), Publicity & Advertising Chair (c. 1995)
Johnny Johnson, District 17 Representative (2014-2015)
Keith Johnson, District 2 Representative (2002-2004)
Michael Jones, District 8 Representative (2014-2016, 2016)
John Jones, District 10 Representative (2008-2010)
Whitney Jones, Campaign Coordinator (2016-2018)
Tom Kane, District 21 Representative (2002-2004)
Tanya Kennedy, District 22 Representative (2014-2015)
Brenda Kistler, District 4 Representative (2014)
Vern Kirby, District 13 Representative (2016)
Ed Kless, Collin County Chair (2016-2018), Social Media Coordinator (2016-2018)
Eric Klinker, District 17 Representative (2014-2015)
Mike Kolls, District 12 representative (2014-2015)
Kelly Kope, District 16 Representative (c. 1995), Campaigns & Elections chair (c. 1995)
John Kormylo, District 13 Representative (c. 1995, ?-2004?)
Alma Kucymbala, Chair (1982?-1984?)
Ivan Kusjanovic, District 13 Representative (2016-2018)
Brian Kuzma, Secretary (2008-2010)
Ryan Lambert, Ector County Chair (2016-2018) District 31 Representative (2014-2015)
Honey Lanham, Chair (1980?-1982?)
Rob Lapham, District 18 Representative (2010, 2012, 2014-2015), Ombudsman (2010), Executive Director (2010-2011?)
Tom Laurent, Walker County Chair (2016-2018)
Jay Lawrence,Systems Administrator (2016-2018)
Emily Lee, Parker County Chair (2016-2018)
Michael Lee, District 17 Representative (2010-2014)
Ross Leone, District 21 Representative (2016-2018)
Ross Leone III, Guadalupe County Chair (2016-2018)
Chad Lindsey, Lamar County Chair (2016-2018)
Desarae Lindsey, Henderson County County (2016-2018), Campaign Coordinator (2016-2018)
J. Tyler Lindsey, District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018), Graphic Designer (2016-2018)
Bob Lockhart, Treasurer (1986-2004)
Mark Loewe, District 25 Representative (2016-2018)
Vance Lowry, District 1 Representative (2010-2012+), Upshur County Chair (2016-2017)
Denise Luckey, Marketing Director (2014)
Joe Marcom, District 6 Representative (2008)
Timothy Martinez, Comal County Chair (2016-2018), Events Director (2016-2018)
David Mason, District 8 Representative (2008-2012?)
David Matuschak, Campus Outreach Coordinator
C B Mauldin, Region 1 Representative (1975-?)
Tom Maxton, District 2 Representative (2002-2004)
Brian McCauley, District 26 Representative (2016-2018)
Charles McCreary, Editor, Lone Star Liberty (c. 1995), Publications Chair (c. 1995)
Elizabeth McDonnell, District 30 Representative (2016-2018)
Bill Machnis, District 18 Representative (2014)
Ed Maddox, District 23 Representative (2014)
Jay Manifold, Chair (1994-1996), Vice-Chair (1993), District Representative (c. 1991)
Kerry McKennon, District 28 Representative (2014-2016, 2016-2018), Hale County Chair (2016-2018), County Coordinator (2016-2018)
Guy McLendon, Vice-Chair (2008-2010), District 13 Representative (2010-2012?)
Jack McNally, District 27 Representative (2002-2004)
Linda McNally, District 27 Representative (2002-2004)
Leonard Metters, District 8 Representative (2016)
Ed Mishou, District 27 Representative (2011-2014)
Nancy Michou, District 27 Representative (2011-2014)
Debra Miller, District 24 Representative (2016)
Mark Miller, Vice-Chair (2016-2018)
Royce Mitchell, Jr., District 11 Representative (2002-2004)
Gordon Mobley, District 24 Representative (2008-2009)
Mase R. Molina, District 20 Representative (2016)
David Allen Monroe, District 4 Representative (2016-2018)
Kirk Moore, Montgomery County Chair (2016-2018)
William "Mike" Moore, Bastrop County Chair (2016-2018)
Randall Morgan, District 8 Representative (c. 1995)
John Jay Myers, District 23 Representative (2009-2011)
Geoff Neale, Chair (1998-2000, 2000-2002), Treasurer (2004-2006. 2007), District 14 Representative (c. 2008)
Nancy Neale, Vice-chair (c. 2006), District 14 Representative (c. 1995), District Representative (c. 2001), Publicity & Advertising Committee Chair
Brian Neatherlin, District 31 Representative (2016)
Bennett Neiman, District 14 Representative (2016-2018)
Steve Nichols, vice-chair (2010-2012)
Stan Norred, district 11 representative (2008-2010)
Dallas Norvell, Region 2 Alternate (1975-?)

O-Z

Bill Oliver, District 24 Representative (2024-2016)
Paul Osborn, District 16 Representative (2008-2010)
Christie Pearson, Gulf Coast Director (2010-2011)
Charles F. Parkes III, District 1 Representative (2012-2014)
Terry Liberty Parker, Vice-Chair (1970s)
Amie Parsons, North Texas Director (2010)
Hugh Parsons, District 18 Representative (2008)
Allen Patterson, District 10 Representative (2009-2010, 2014-2015)
Carla Pealer, District 14 Representative (2016-2018)
Patrick Peavy, District 8 Representative (2014)
Jamie Perez, District 29 Representative (2016)
Paul Petersen, District 16 Representative (2008-2011?), (2010-2012), Dallas County Chair (2016-2018)
Bob Phipps, Vice-Chair (c. 1995)
Dianne Pilcher, Executive Director (c. 1987)
David Preston, District 2 Representative (c. 2013)
Jim Prindle, District 8 Representative (2010-2011)
Keith A. Pyron,District 1 Representative (2016)
Kevin Rafferty, Data Analyst (2016-2018)
Gary Rayford, Anderson County Chair (2016-2017)
Pru Rearden, District 15 Representative (2010-2011)
Nick Reed, Press Relations Coordinator (2016-2018)
David Reichert, District 22 Representative (2014-2016, 2016-2018)
Derrick Reiner, Leon County Chair (2016-2018)
Robert Restivo, District 28 Representative (2002-2004)
Coy Reynolds, District 22 Representative (2008-2010)
Marianne Robbins, Secretary (c. 1995)
Gil Robinson, District 22 Representative (2014-2016), Bexar County Chair (2016-2018), Membership Coordinator (2016-2018)
Harry Robinson, Secretary (1975-?)
Tammie Robinson, Tom Green County Chair (2016-2018)
Jon Roland, District 24 Representative (?-2012)
John Rowan, General Counsel (c. 1995)
David Schaab, Grayson County Chair (2017-2018)
Ashley (Johnson) Scheirman, District 13 Representative (2014-2015), Media Manager (c. 2014)
Elliott Scheirman, District 15 Representative (2014-2015, 2016-2018)
Loren Schneiderman, Travis County Chair (2016-2018)
Jennifer Schradeya, District 14 Representative (2014-2016)
George Schwappach, Campaigns & Elections Committee Chair (2000?-2002), District 24 Representative (2002-2004)
Liz Scripter, District 9 Representative (2016-2018), Tarrant County Chair (2016-2018), Database Administrator (2016-2018)
John Shuey, District 9 Representative (2008-2011), District 12 Representative (2014-2016)
Warren Sippel, Jr., District 9 Representative (2010)
Ryan Simpson, "Legislative Coordinator (2016-2017), Political Director (2017-2018)"
Johnny Smythers, District 29 Representative (2014-2016, 2016-2018)
William Sparkman, District 9 Representative (2008-2010)
John Spivey, District 10 Representative (2010, 2011-2012), District 12 Representative (2016-2018)
Alan Smith, District 2 Representative (2002-2004)
Lance Smith, Finance Committee Chair, District 7 Representative (2002-2004)
Mark Alan Smith, District 15 Representative (2016-2018)
Rhett Smith, District 26 Representative (2016-2018)
Zackary Smith, District 16 Representative (2010-2012)
Bob Smither, District 11 Representative (c. 1995), Technical Director (?-2015?), District Representative
Benjamin Song, District 10 Representative (2016-2018)
Ken Stanford II, District 9 Representative (2014)
Mike Stephens, Region 1 Representative (1975-?)
Darin H. Stone, El Paso County Chair (2016-2018)
William Strange, District 8 Representative (2008-2010, 2011-2012), District 23 Representative (2014)
James Strohm, District 14 Representative (2014-2015)
Jim Stutsmen, District 25 Representative (2009-2014)
Arthur Thomas, Secretary (2016-2018), Assistant Executive Director (c. 2008), District 25 Representative (2014-2016), IT Assistant (c. 2014),
Jim Thompson, District 30 Representative (2002-2004)
Bob Townsend, District 15 Representative (2002-2004), District 4 Representative (2014-2015)
Georgianne Trammell, Region 3 Alternate (1975-?)
Paul Tuma, "Hill County Chair (2016-2017)
Kevin Tunstall, Vice-Chair (2006-2008), District Representative
John Turnbow, District 28 Representative (2002-2004)
Laura Ann Valle, District 25 Representative (2010-2013?), District 26 Representative (2014), District 19 Representative (2016-2018)
Cassie Villela, District 19 Representative (2014-2016, 2016-2018)
Gilberto Villela, District 19 Representative (2014-2015)
Randy Waibel, District 11 Representative (c. 1995)
Richard E. Walker, Database Committee Chair, District 14 Representative (2002-2004)
Joseph Wardlaw, Randall County Chair (2016-2018)
Kory Watkins, Hunt County Chair (2016-2018), District 2 Representative (2016-2018)
Nathan Watts, District 17 Representative (2016-2018)
Matt Wavering, Kaufman County Chair (2016-2018)
Allen Weatherford, District 1 Representative (2010-2012, 2015-2016)
Pat Wedel, District 25 Representative (c. 1995)
Craig Weems, District 5 Representative (2008)
Stephanie Berlin Weiss, Secretary (2000-2004)
Robert West, District 12 Representative (2001-2004)
Krista Wheatly, District 31 Representative (2002)
Ernie Whiteside, District 9 Representative (2001-2002)
Matthew Whittington, Williamson County Chair (2016-2018)
Anastasia Wilford, District 3 Representative (2014-2016, 2016-2018), Media Manager (c. 2014), Operations Director (2016-2018)
John Wilford, Chair (2016-2018), Treasurer (2014-2016), District 3 Representative (2012-2014)
Chris Williams, Treasurer (c. 2006)
Curtis Ray Williams, Potter County (2016-2018)
Resa Willis, District 16 Representative (2016-2017), District 2 Representative (2017-2018), Development Director (2017)
Rudy Wright, District 1 Representative (2014-2015), Smith County Chair (2016-2018)
Lee Wrights, District 24 Representative (2010-2014)
Chuck Young, District 25 Representative (2010-2011?)
John Zappone, District 4 Representative (2011?-2012)
Bo Zimmerman, District 5 Representative (2010-2012, 2014-2016), Application Developer (2016-2018)

Candidates

main article: List of Texas Candidates

The Texas election code provides for two classes of political party, and the requirements it imposes are presently both a blessing and a curse. At present, only the Democratic and Republican Parties operate under the rules for parties that nominate conventions by primary. Second-tier parties nominate by convention, and it was the second tier rules that the Republican Party was operating under at the start of the 20th Century. The rules to qualify for convention-nominating parties was changed in 1967 from an organizational requirement (delegates from 20 organized counties that held county conventions at the state convention) to a petition-gathering one that instead is essentially a fundraising barrier -- one that rather than forcing parties with growth potential to build up, ignores organizational capability and instead drains the pockets of their memberships, except in cases such as in 2010 when Republican Party operatives appear to have been responsible for paying more than half a million dollars to get the Green Party back on the ballot. Another party to have ballot access as a convention-nominating party since the mid-1990s is the now defunct Natural Law Party. Fortunately, unlike other states, Convention nominating parties, as they do not cost taxpayers money to select their candidates, do not have the state collecting a fee or requiring petition signatures to avoid the administrative fee. This makes it less difficult to recruit candidates in Texas than other states, as long as the Libertarian Party can stay on the ballot. Since 1980 there has only been one election cycle where the Texas LP failed to get its candidates on the ballot (1984). Petition gathering efforts by the Constitution Party, the Green Party, and independent Ralph Nader for President were unsuccessful.

In order to maintain ballot access, Texas, like many states, puts in requirements that force smaller parties to pursue statewide races that are nearly impossible to win in order to maintain ballot access, and most parties, unlike the Texas LP, are generally unable to stay on the ballot. The requirements are 2% in a gubernatorial race and 5% for any other statewide race to stay on the ballot without being forced to petition.

As has been pointed out many times by chair Pat Dixon, when the Texas LP talks to legislators in the capital it can do something no other pro-freedom organization can do. It's not offering favors or campaign contributions or public relations. It's telling them that they're going to be facing our candidates in the next election, and the more they grow the state government the more voters will vote for the LP candidate instead of them.

2016 statewide candidates included:

Elections

See: Libertarian Party of Texas Historical Election Results

Noteworthy Elections

Size and Influence

Year Minimum
Unique
Voters
Signature
Members
(Dec)
LNC
Total Donors
2004 - 2016
Or
Active Members
1972 - 2003

(Dec)
2016 462,251 9,980 1,609
2015 9,064 851
2014 503,492 8,912 911
2013 8,640 993
2012 1,331,364 8,276 1,061
2011 7,760 951
2010 684,005 7,540 948
2009 7,299 951
2008 1,043,642 6,926 1,012
2007 (Nov) 6,469 (Nov) 807
2006 830,780 6,239 758
2005 5,742 1,029
2004 843,911 (Aug) 1,205
2003 1,033
2002 180,870 1,249
2001 1,445
2000 860,206 1,746
1999 1,608
1998 495,691 1,534
1997 1,068
1996 604,984 1,143
1995 756
1994 591,252 640
1993 613
1992 410,614 723
1991 588
1990 444,434 515
1989 518
1988 225,018 350
1987
1986 267,872
1985
1984
1983
1982 115,756
1981
1980 86,654
1979
1978 280
1977
1976 575
1975
1974
1973
1972 394


External Links


State Organizations of the National Libertarian Party
Alabama | Alaska | Arizona | Arkansas | California | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Kentucky | Louisiana | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Mississippi | Missouri | Montana | Nebraska | Nevada | New Hampshire | New Jersey | New Mexico | New York | North Carolina | North Dakota | Ohio | Oklahoma | Oregon | Pennsylvania | Puerto Rico | Rhode Island | South Carolina | South Dakota | Tennessee | Texas | Utah | Vermont | Virginia | Washington | West Virginia | Wisconsin | Wyoming



CC

This LPedia.org article was licenced by default in accordance with Creative Commons Attribution-NonCommercial Sharealike 3.0 (unported). Any copyrightable elements are restricted by its terms.